Gylfi Sigurdsson havde næsten afskrevet fodbolden

Gylfi Sigurdsson troede ikke, at han ville komme tilbage til fodbolden efter at have været ude i over to år.



Gylfi Sigurdsson fik fredag aften sin længe ventet debut for Lyngby Boldklub mod Vejle Boldklub i Superligaen, men den islandske stjerne var tæt på at lægge støvlerne på hylden.

Det skyldes, at den 34-årige midtbanespiller har været væk fra fodbolden i over to år, efter han tilbage i maj 2021 blev undersøgt i en sag om mulige seksuelle krænkelser, som han ikke blev sigtet for.

Fredag kom han så på banen igen, men i løbet af de seneste to år var han i tvivl om, hvorvidt det ville ske igen.

– For at være ærlig vidste jeg ikke, om jeg ville komme til at spille fodbold igen.

– Gennem den seneste tid havde jeg ikke ambitionen om at skulle igennem det hårde arbejde, der er nødvendigt for at komme tilbage i den rigtige form, siger Gylfi Sigurdsson.

Den islandske stjerne fik de sidste 20 minutter, hvor han blev sendt på banen til stående klapsalver og et jubelbrøl fra hjemmeholdets tilskuere.

– Modtagelsen gjorde det svært for mig at kontrollere min hjerterytme og fokus på banen, men det var specielt og noget, jeg er taknemmelig for. Jeg håber, at jeg kan betale tilbage i løbet af sæsonen.

Gylfi Sigurdsson mener selv, at han er godt en måned fra sin bedste form, men alligevel har han store ambitioner.

– Mit største mål er at slå scoringsrekorden på det islandske landshold, hvor jeg er ét mål for at udligne den. At spille for det islandske landshold er det største mål.

Manden, der sendte Sigurdsson på banen, var landsmanden Freyr Alexandersson, og for Lyngby-cheftræneren var det emotionelt.

– Det var rørende. Som I kan se, så betyder det meget. Den modtagelse, han fik, vil jeg aldrig glemme. Det var virkelig rørende, og jeg er virkelig glad for at se ham tilbage på banen, siger Lyngby-chefen.

Gylfi Sigurdsson har skrevet en etårig aftale med Lyngby Boldklub.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-scoop: Hijackede transfer

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Tullberg teaser for transfer



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Steve Cooper med stor beslutning

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Portugal – Kroatien

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

USA – Bosnien-Hercegovina

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Dårligt nyt for Isaksen

– Mundtlige aftaler er det nemmeste at løbe fra

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Belgien – Senegal



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spanien – Østrig

‘Det er en interessant spiller’