Gylfi Sigurdsson fik fredag aften sin længe ventet debut for Lyngby Boldklub mod Vejle Boldklub i Superligaen, men den islandske stjerne var tæt på at lægge støvlerne på hylden.
Det skyldes, at den 34-årige midtbanespiller har været væk fra fodbolden i over to år, efter han tilbage i maj 2021 blev undersøgt i en sag om mulige seksuelle krænkelser, som han ikke blev sigtet for.
Fredag kom han så på banen igen, men i løbet af de seneste to år var han i tvivl om, hvorvidt det ville ske igen.
– For at være ærlig vidste jeg ikke, om jeg ville komme til at spille fodbold igen.
– Gennem den seneste tid havde jeg ikke ambitionen om at skulle igennem det hårde arbejde, der er nødvendigt for at komme tilbage i den rigtige form, siger Gylfi Sigurdsson.
Den islandske stjerne fik de sidste 20 minutter, hvor han blev sendt på banen til stående klapsalver og et jubelbrøl fra hjemmeholdets tilskuere.
– Modtagelsen gjorde det svært for mig at kontrollere min hjerterytme og fokus på banen, men det var specielt og noget, jeg er taknemmelig for. Jeg håber, at jeg kan betale tilbage i løbet af sæsonen.
Gylfi Sigurdsson mener selv, at han er godt en måned fra sin bedste form, men alligevel har han store ambitioner.
– Mit største mål er at slå scoringsrekorden på det islandske landshold, hvor jeg er ét mål for at udligne den. At spille for det islandske landshold er det største mål.
Manden, der sendte Sigurdsson på banen, var landsmanden Freyr Alexandersson, og for Lyngby-cheftræneren var det emotionelt.
– Det var rørende. Som I kan se, så betyder det meget. Den modtagelse, han fik, vil jeg aldrig glemme. Det var virkelig rørende, og jeg er virkelig glad for at se ham tilbage på banen, siger Lyngby-chefen.
Gylfi Sigurdsson har skrevet en etårig aftale med Lyngby Boldklub.
/ritzau/
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
NYHEDER
Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
AVIS