Gylfi Sigurdsson havde næsten afskrevet fodbolden

Gylfi Sigurdsson troede ikke, at han ville komme tilbage til fodbolden efter at have været ude i over to år.



Gylfi Sigurdsson fik fredag aften sin længe ventet debut for Lyngby Boldklub mod Vejle Boldklub i Superligaen, men den islandske stjerne var tæt på at lægge støvlerne på hylden.

Det skyldes, at den 34-årige midtbanespiller har været væk fra fodbolden i over to år, efter han tilbage i maj 2021 blev undersøgt i en sag om mulige seksuelle krænkelser, som han ikke blev sigtet for.

Fredag kom han så på banen igen, men i løbet af de seneste to år var han i tvivl om, hvorvidt det ville ske igen.

– For at være ærlig vidste jeg ikke, om jeg ville komme til at spille fodbold igen.

– Gennem den seneste tid havde jeg ikke ambitionen om at skulle igennem det hårde arbejde, der er nødvendigt for at komme tilbage i den rigtige form, siger Gylfi Sigurdsson.

Den islandske stjerne fik de sidste 20 minutter, hvor han blev sendt på banen til stående klapsalver og et jubelbrøl fra hjemmeholdets tilskuere.

– Modtagelsen gjorde det svært for mig at kontrollere min hjerterytme og fokus på banen, men det var specielt og noget, jeg er taknemmelig for. Jeg håber, at jeg kan betale tilbage i løbet af sæsonen.

Gylfi Sigurdsson mener selv, at han er godt en måned fra sin bedste form, men alligevel har han store ambitioner.

– Mit største mål er at slå scoringsrekorden på det islandske landshold, hvor jeg er ét mål for at udligne den. At spille for det islandske landshold er det største mål.

Manden, der sendte Sigurdsson på banen, var landsmanden Freyr Alexandersson, og for Lyngby-cheftræneren var det emotionelt.

– Det var rørende. Som I kan se, så betyder det meget. Den modtagelse, han fik, vil jeg aldrig glemme. Det var virkelig rørende, og jeg er virkelig glad for at se ham tilbage på banen, siger Lyngby-chefen.

Gylfi Sigurdsson har skrevet en etårig aftale med Lyngby Boldklub.

/ritzau/





– Der er hævntørst hos Brøndbys fans




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

FC København sælger Nathan Trott

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Barcelona – Real Madrid

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen