Gylfi Sigurdsson fik fredag aften sin længe ventet debut for Lyngby Boldklub mod Vejle Boldklub i Superligaen, men den islandske stjerne var tæt på at lægge støvlerne på hylden.
Det skyldes, at den 34-årige midtbanespiller har været væk fra fodbolden i over to år, efter han tilbage i maj 2021 blev undersøgt i en sag om mulige seksuelle krænkelser, som han ikke blev sigtet for.
Fredag kom han så på banen igen, men i løbet af de seneste to år var han i tvivl om, hvorvidt det ville ske igen.
– For at være ærlig vidste jeg ikke, om jeg ville komme til at spille fodbold igen.
– Gennem den seneste tid havde jeg ikke ambitionen om at skulle igennem det hårde arbejde, der er nødvendigt for at komme tilbage i den rigtige form, siger Gylfi Sigurdsson.
Den islandske stjerne fik de sidste 20 minutter, hvor han blev sendt på banen til stående klapsalver og et jubelbrøl fra hjemmeholdets tilskuere.
– Modtagelsen gjorde det svært for mig at kontrollere min hjerterytme og fokus på banen, men det var specielt og noget, jeg er taknemmelig for. Jeg håber, at jeg kan betale tilbage i løbet af sæsonen.
Gylfi Sigurdsson mener selv, at han er godt en måned fra sin bedste form, men alligevel har han store ambitioner.
– Mit største mål er at slå scoringsrekorden på det islandske landshold, hvor jeg er ét mål for at udligne den. At spille for det islandske landshold er det største mål.
Manden, der sendte Sigurdsson på banen, var landsmanden Freyr Alexandersson, og for Lyngby-cheftræneren var det emotionelt.
– Det var rørende. Som I kan se, så betyder det meget. Den modtagelse, han fik, vil jeg aldrig glemme. Det var virkelig rørende, og jeg er virkelig glad for at se ham tilbage på banen, siger Lyngby-chefen.
Gylfi Sigurdsson har skrevet en etårig aftale med Lyngby Boldklub.
/ritzau/
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
Millionregn over ‘PC’
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
Arsenal er i Champions League-finalen
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
Tv-vært stopper på Viaplay
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..