Gylfi Sigurdsson havde næsten afskrevet fodbolden

Gylfi Sigurdsson troede ikke, at han ville komme tilbage til fodbolden efter at have været ude i over to år.



Gylfi Sigurdsson fik fredag aften sin længe ventet debut for Lyngby Boldklub mod Vejle Boldklub i Superligaen, men den islandske stjerne var tæt på at lægge støvlerne på hylden.

Det skyldes, at den 34-årige midtbanespiller har været væk fra fodbolden i over to år, efter han tilbage i maj 2021 blev undersøgt i en sag om mulige seksuelle krænkelser, som han ikke blev sigtet for.

Fredag kom han så på banen igen, men i løbet af de seneste to år var han i tvivl om, hvorvidt det ville ske igen.

– For at være ærlig vidste jeg ikke, om jeg ville komme til at spille fodbold igen.

– Gennem den seneste tid havde jeg ikke ambitionen om at skulle igennem det hårde arbejde, der er nødvendigt for at komme tilbage i den rigtige form, siger Gylfi Sigurdsson.

Den islandske stjerne fik de sidste 20 minutter, hvor han blev sendt på banen til stående klapsalver og et jubelbrøl fra hjemmeholdets tilskuere.

– Modtagelsen gjorde det svært for mig at kontrollere min hjerterytme og fokus på banen, men det var specielt og noget, jeg er taknemmelig for. Jeg håber, at jeg kan betale tilbage i løbet af sæsonen.

Gylfi Sigurdsson mener selv, at han er godt en måned fra sin bedste form, men alligevel har han store ambitioner.

– Mit største mål er at slå scoringsrekorden på det islandske landshold, hvor jeg er ét mål for at udligne den. At spille for det islandske landshold er det største mål.

Manden, der sendte Sigurdsson på banen, var landsmanden Freyr Alexandersson, og for Lyngby-cheftræneren var det emotionelt.

– Det var rørende. Som I kan se, så betyder det meget. Den modtagelse, han fik, vil jeg aldrig glemme. Det var virkelig rørende, og jeg er virkelig glad for at se ham tilbage på banen, siger Lyngby-chefen.

Gylfi Sigurdsson har skrevet en etårig aftale med Lyngby Boldklub.

/ritzau/





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Peger på ham som ny Superliga-træner

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Supercomputer: De vinder VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: Mexico – Sydafrika

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Succestræner forlader Premier League-klub

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Sat til salg – så dyr er han

Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

‘Det er slut’

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Storklub har kontaktet Brøndby

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM