Lyngby uforstående over for Disciplinærinstansen

Superliga-klubben Lyngby Boldklub forstår ikke, hvorfor Leon Klassen har fået en ekstra karantænedag.



Når Lyngby Boldklub på søndag møder FC København i Superligaen, er det uden Leon Klassen på banen.

Forsvarsspilleren fik rødt kort i slutfasen af opgøret mod AGF, da han fik to gule kort, men nu har Fodboldens Disciplinærinstans sanktioneret ham yderligere med 19 strafpoint, der gør, at han er ude af opgøret mod FCK, selv om han med to gule kort burde nøjes med en enkelt karantænedag.

De ekstra karantænepoint har han fået her 15 dage efter det røde kort, fordi han ifølge Fodboldens Disciplinærinstans fortsatte med at råbe ad dommerteamet efter sin udvisning, og fordi han fortsatte med at udtrykke sin utilfredshed.

I Lyngby Boldklub er de uforstående over for den lange behandlingstid fra Fodboldens Disciplinærinstans.

– Vi synes, at det er en ærgerlig melding at få her relativt kort tid før, at vi skal ud og spille en vigtig kamp. Der er gået hele 15 dage siden, at Leon blev vist ud i Aarhus, og man skulle mene, at der har været rigeligt med tid til at genoverveje Leons straf.

– Vi stiller ikke som sådan spørgsmålstegn ved kendelsen – den må vi respektere, men vi finder det problematisk, at vi i princippet kan have brugt en hel uge af forberedelsestiden op til kampen mod F.C. København på noget, der nu bliver forhindret på grund af lang behandlingstid. Det håber vi for vores egen og andre klubbers skyld bliver bedre i fremtiden, siger fodboldchef Nicas Kjeldsen til klubbens hjemmeside.

Lyngby Boldklub er næstsidst i Superligaen med ni point for de første 14 runder. Der er to point op til Sønderjyske, der er over nedrykningsstregen.





Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’




LIVE

TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

De jagter Henrik Meister

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Monsterbud på vej

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Arsenal-dansker vender hjem

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører: Dolberg sat til salg

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Afslører dansk toptræners millionløn

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta