Lyngby uforstående over for Disciplinærinstansen

Superliga-klubben Lyngby Boldklub forstår ikke, hvorfor Leon Klassen har fået en ekstra karantænedag.



Når Lyngby Boldklub på søndag møder FC København i Superligaen, er det uden Leon Klassen på banen.

Forsvarsspilleren fik rødt kort i slutfasen af opgøret mod AGF, da han fik to gule kort, men nu har Fodboldens Disciplinærinstans sanktioneret ham yderligere med 19 strafpoint, der gør, at han er ude af opgøret mod FCK, selv om han med to gule kort burde nøjes med en enkelt karantænedag.

De ekstra karantænepoint har han fået her 15 dage efter det røde kort, fordi han ifølge Fodboldens Disciplinærinstans fortsatte med at råbe ad dommerteamet efter sin udvisning, og fordi han fortsatte med at udtrykke sin utilfredshed.

I Lyngby Boldklub er de uforstående over for den lange behandlingstid fra Fodboldens Disciplinærinstans.

– Vi synes, at det er en ærgerlig melding at få her relativt kort tid før, at vi skal ud og spille en vigtig kamp. Der er gået hele 15 dage siden, at Leon blev vist ud i Aarhus, og man skulle mene, at der har været rigeligt med tid til at genoverveje Leons straf.

– Vi stiller ikke som sådan spørgsmålstegn ved kendelsen – den må vi respektere, men vi finder det problematisk, at vi i princippet kan have brugt en hel uge af forberedelsestiden op til kampen mod F.C. København på noget, der nu bliver forhindret på grund af lang behandlingstid. Det håber vi for vores egen og andre klubbers skyld bliver bedre i fremtiden, siger fodboldchef Nicas Kjeldsen til klubbens hjemmeside.

Lyngby Boldklub er næstsidst i Superligaen med ni point for de første 14 runder. Der er to point op til Sønderjyske, der er over nedrykningsstregen.





Arsenal skal til Danmark




EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Viborg FF – Brøndby IF

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

FC København – OB

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afslører samtale med Roony Bardghji

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Offentliggøres i dag

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg