Når Lyngby Boldklub på søndag møder FC København i Superligaen, er det uden Leon Klassen på banen.
Forsvarsspilleren fik rødt kort i slutfasen af opgøret mod AGF, da han fik to gule kort, men nu har Fodboldens Disciplinærinstans sanktioneret ham yderligere med 19 strafpoint, der gør, at han er ude af opgøret mod FCK, selv om han med to gule kort burde nøjes med en enkelt karantænedag.
De ekstra karantænepoint har han fået her 15 dage efter det røde kort, fordi han ifølge Fodboldens Disciplinærinstans fortsatte med at råbe ad dommerteamet efter sin udvisning, og fordi han fortsatte med at udtrykke sin utilfredshed.
I Lyngby Boldklub er de uforstående over for den lange behandlingstid fra Fodboldens Disciplinærinstans.
– Vi synes, at det er en ærgerlig melding at få her relativt kort tid før, at vi skal ud og spille en vigtig kamp. Der er gået hele 15 dage siden, at Leon blev vist ud i Aarhus, og man skulle mene, at der har været rigeligt med tid til at genoverveje Leons straf.
– Vi stiller ikke som sådan spørgsmålstegn ved kendelsen – den må vi respektere, men vi finder det problematisk, at vi i princippet kan have brugt en hel uge af forberedelsestiden op til kampen mod F.C. København på noget, der nu bliver forhindret på grund af lang behandlingstid. Det håber vi for vores egen og andre klubbers skyld bliver bedre i fremtiden, siger fodboldchef Nicas Kjeldsen til klubbens hjemmeside.
Lyngby Boldklub er næstsidst i Superligaen med ni point for de første 14 runder. Der er to point op til Sønderjyske, der er over nedrykningsstregen.
LIVE
VM-LIVE: Ronaldo revses – ‘må jeg være ærlig?’
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold – VM
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
OPTAKT
Tjekkiet – Sydafrika
OPTAKT
Brasilien – Haiti
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
NYHEDER