Lyngby uforstående over for Disciplinærinstansen

Superliga-klubben Lyngby Boldklub forstår ikke, hvorfor Leon Klassen har fået en ekstra karantænedag.



Når Lyngby Boldklub på søndag møder FC København i Superligaen, er det uden Leon Klassen på banen.

Forsvarsspilleren fik rødt kort i slutfasen af opgøret mod AGF, da han fik to gule kort, men nu har Fodboldens Disciplinærinstans sanktioneret ham yderligere med 19 strafpoint, der gør, at han er ude af opgøret mod FCK, selv om han med to gule kort burde nøjes med en enkelt karantænedag.

De ekstra karantænepoint har han fået her 15 dage efter det røde kort, fordi han ifølge Fodboldens Disciplinærinstans fortsatte med at råbe ad dommerteamet efter sin udvisning, og fordi han fortsatte med at udtrykke sin utilfredshed.

I Lyngby Boldklub er de uforstående over for den lange behandlingstid fra Fodboldens Disciplinærinstans.

– Vi synes, at det er en ærgerlig melding at få her relativt kort tid før, at vi skal ud og spille en vigtig kamp. Der er gået hele 15 dage siden, at Leon blev vist ud i Aarhus, og man skulle mene, at der har været rigeligt med tid til at genoverveje Leons straf.

– Vi stiller ikke som sådan spørgsmålstegn ved kendelsen – den må vi respektere, men vi finder det problematisk, at vi i princippet kan have brugt en hel uge af forberedelsestiden op til kampen mod F.C. København på noget, der nu bliver forhindret på grund af lang behandlingstid. Det håber vi for vores egen og andre klubbers skyld bliver bedre i fremtiden, siger fodboldchef Nicas Kjeldsen til klubbens hjemmeside.

Lyngby Boldklub er næstsidst i Superligaen med ni point for de første 14 runder. Der er to point op til Sønderjyske, der er over nedrykningsstregen.







LIVE

TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Jagter tidligere AGF’er

Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fatter intet af Brøndby-bombe

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Bekræfter kæmpebud

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Overraskende skifte lurer

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Superliga-stjerne udtaget til VM

Næste sæson skal vi i Europa



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Grønbæk hylder dansker

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?