Lyngby uforstående over for Disciplinærinstansen

Superliga-klubben Lyngby Boldklub forstår ikke, hvorfor Leon Klassen har fået en ekstra karantænedag.



Når Lyngby Boldklub på søndag møder FC København i Superligaen, er det uden Leon Klassen på banen.

Forsvarsspilleren fik rødt kort i slutfasen af opgøret mod AGF, da han fik to gule kort, men nu har Fodboldens Disciplinærinstans sanktioneret ham yderligere med 19 strafpoint, der gør, at han er ude af opgøret mod FCK, selv om han med to gule kort burde nøjes med en enkelt karantænedag.

De ekstra karantænepoint har han fået her 15 dage efter det røde kort, fordi han ifølge Fodboldens Disciplinærinstans fortsatte med at råbe ad dommerteamet efter sin udvisning, og fordi han fortsatte med at udtrykke sin utilfredshed.

I Lyngby Boldklub er de uforstående over for den lange behandlingstid fra Fodboldens Disciplinærinstans.

– Vi synes, at det er en ærgerlig melding at få her relativt kort tid før, at vi skal ud og spille en vigtig kamp. Der er gået hele 15 dage siden, at Leon blev vist ud i Aarhus, og man skulle mene, at der har været rigeligt med tid til at genoverveje Leons straf.

– Vi stiller ikke som sådan spørgsmålstegn ved kendelsen – den må vi respektere, men vi finder det problematisk, at vi i princippet kan have brugt en hel uge af forberedelsestiden op til kampen mod F.C. København på noget, der nu bliver forhindret på grund af lang behandlingstid. Det håber vi for vores egen og andre klubbers skyld bliver bedre i fremtiden, siger fodboldchef Nicas Kjeldsen til klubbens hjemmeside.

Lyngby Boldklub er næstsidst i Superligaen med ni point for de første 14 runder. Der er to point op til Sønderjyske, der er over nedrykningsstregen.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



Kæmpekøb retur til FC København?

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Bombe på vej i Real Madrid?

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!