Lyngbys nye succes-træner: Mærker en god stemning i klubben

Den midlertidige træner i Lyngby Boldklub, Carit Falch, skal forsøge at videreføre takterne fra 9-0 sejren over Slagelse til fredagens bundgyser mod AC Horsens.



Lyngbys cheftræner, Christian Nielsen, er ikke på sidenlinjen fredag aften i bundkampen mod AC Horsens, da han fortsat lider af den bold, han fik i hovedet under en træning.

Siden har først assistenttræner Mikkel Beckmann og klubbens U19-træner, Carit Falch, stået i spidsen for holdet.

Sidstnævnte er ansat som midlertidig træner året ud, og han fik en flot debut med 9-0 sejren over Slagelse B&I i pokalturneringen. En kamp han håber holdet kan bygge videre på.

Læs også:AC Horsens-profil klar til vigtig Lyngby-kamp

– Jeg er meget positivt indstillet, fordi jeg har mærket en god stemning og parathed i truppen, og det er en god gruppe dygtige spillere, lyder den umiddelbare vurdering fra klubbens midlertidig træner til Lyngbys hjemmeside. 

Carit Falch har tidligere blandt andet stået i spidsen for det litauiske U21-landshold, det cypriotiske ligahold Enosis Paralimni og været assistenttræner i FC Nordsjælland, og det er den erfaring, han tager med sig ind i sin vikarierende rolle.

– Jeg har sagt ja til at hjælpe klubben i denne situation, fordi jeg med min erfaring og mit kendskab til klubben, strategien og trænerteamet føler, jeg kan bidrage til at skrabe de vigtige point sammen i Superligaen og jagte overlevelsen, og jeg glæder mig til at komme ud på træningsbanen med dem.

Læs også:Lyngby hårdt ramt før vigtig bundbrag

– Jeg har prøvet at stå i spidsen før og mærket presset, hvorfor jeg føler mig godt rustet til det. Jeg kommer med de ting, jeg er god til, og som den jeg er. Jeg har et godt kendskab til holdet og har nogle ideer til, hvor jeg tænker, vi kan optimere, men det er ikke revolutioner, lyder det.

Carit Falch gør sig dog ingen forhåbninger om, at han rolle som midlertidig træner kan byttes ud med en mere permanent rolle på posten.

– Det er en rigtig ulykkelig situation, og jeg håber det bedste for Christian, som jeg ved, har det rigtigt skidt. Jeg vil sammen med det resterende trænerteam i hans fravær gøre mit bedste for at bygge videre på det gode fundament, der allerede er skabt, så jeg kan tilbagelevere mandskabet til ham i god stand, når han er klar til at vende tilbage.

Carit Falch havde sin første træning torsdag, mens han fredag aften kommer i ilden i Superligaen, når AC Horsens kommer på besøg på Lyngby Stadion.

Læs også:Dagens Spilforslag: Lyngby jagter første sejr
Læs også:Stor AGF-profil klar til kamp mod FC Midtjylland
Læs også:Superliga-spørgsmål: Hvem er de dårligste?




LIVE

VM-LIVE: Startelleverne er ude – Yamal starter

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Her er FC Midtjyllands vej i Europa



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Sunderland jagter dansk guldfugl

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sender opfordring til Superliga-træner



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Enighed – dansk stortransfer tæt på

I dialog med Steve Cooper

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Argentina – Østrig

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Marcondes afviser tilbud, men…

Tordner mod VM-træner

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spanien – Saudi-Arabien

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen