Lyngbys nye succes-træner: Mærker en god stemning i klubben

Den midlertidige træner i Lyngby Boldklub, Carit Falch, skal forsøge at videreføre takterne fra 9-0 sejren over Slagelse til fredagens bundgyser mod AC Horsens.



Lyngbys cheftræner, Christian Nielsen, er ikke på sidenlinjen fredag aften i bundkampen mod AC Horsens, da han fortsat lider af den bold, han fik i hovedet under en træning.

Siden har først assistenttræner Mikkel Beckmann og klubbens U19-træner, Carit Falch, stået i spidsen for holdet.

Sidstnævnte er ansat som midlertidig træner året ud, og han fik en flot debut med 9-0 sejren over Slagelse B&I i pokalturneringen. En kamp han håber holdet kan bygge videre på.

Læs også:AC Horsens-profil klar til vigtig Lyngby-kamp

– Jeg er meget positivt indstillet, fordi jeg har mærket en god stemning og parathed i truppen, og det er en god gruppe dygtige spillere, lyder den umiddelbare vurdering fra klubbens midlertidig træner til Lyngbys hjemmeside. 

Carit Falch har tidligere blandt andet stået i spidsen for det litauiske U21-landshold, det cypriotiske ligahold Enosis Paralimni og været assistenttræner i FC Nordsjælland, og det er den erfaring, han tager med sig ind i sin vikarierende rolle.

– Jeg har sagt ja til at hjælpe klubben i denne situation, fordi jeg med min erfaring og mit kendskab til klubben, strategien og trænerteamet føler, jeg kan bidrage til at skrabe de vigtige point sammen i Superligaen og jagte overlevelsen, og jeg glæder mig til at komme ud på træningsbanen med dem.

Læs også:Lyngby hårdt ramt før vigtig bundbrag

– Jeg har prøvet at stå i spidsen før og mærket presset, hvorfor jeg føler mig godt rustet til det. Jeg kommer med de ting, jeg er god til, og som den jeg er. Jeg har et godt kendskab til holdet og har nogle ideer til, hvor jeg tænker, vi kan optimere, men det er ikke revolutioner, lyder det.

Carit Falch gør sig dog ingen forhåbninger om, at han rolle som midlertidig træner kan byttes ud med en mere permanent rolle på posten.

– Det er en rigtig ulykkelig situation, og jeg håber det bedste for Christian, som jeg ved, har det rigtigt skidt. Jeg vil sammen med det resterende trænerteam i hans fravær gøre mit bedste for at bygge videre på det gode fundament, der allerede er skabt, så jeg kan tilbagelevere mandskabet til ham i god stand, når han er klar til at vende tilbage.

Carit Falch havde sin første træning torsdag, mens han fredag aften kommer i ilden i Superligaen, når AC Horsens kommer på besøg på Lyngby Stadion.

Læs også:Dagens Spilforslag: Lyngby jagter første sejr
Læs også:Stor AGF-profil klar til kamp mod FC Midtjylland
Læs også:Superliga-spørgsmål: Hvem er de dårligste?




NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

– Det er lort!

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

Brøndby IF – Sønderjyske

Storklub jagter Jacob Neestrup

Thomas Franks afløser revser selvtilliden



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Hylder Mads Hermansen

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Victor Froholdt bliver matchvinder

Kæmpe optur for Orri Oskarsson



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Sune Smith-Nielsen færdig

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Neestrup afslører reprimande

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

Suspenderes efter racisme-anklager

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Formand freder Jacob Neestrup

Han afløser Sune Smith lige nu

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!