Foto: Lyngby BK
Superliga

Lyngbys nye succes-træner: Mærker en god stemning i klubben

Den midlertidige træner i Lyngby Boldklub, Carit Falch, skal forsøge at videreføre takterne fra 9-0 sejren over Slagelse til fredagens bundgyser mod AC Horsens.

Lyngbys cheftræner, Christian Nielsen, er ikke på sidenlinjen fredag aften i bundkampen mod AC Horsens, da han fortsat lider af den bold, han fik i hovedet under en træning.

Siden har først assistenttræner Mikkel Beckmann og klubbens U19-træner, Carit Falch, stået i spidsen for holdet.

Sidstnævnte er ansat som midlertidig træner året ud, og han fik en flot debut med 9-0 sejren over Slagelse B&I i pokalturneringen. En kamp han håber holdet kan bygge videre på.

Læs også:AC Horsens-profil klar til vigtig Lyngby-kamp

- Jeg er meget positivt indstillet, fordi jeg har mærket en god stemning og parathed i truppen, og det er en god gruppe dygtige spillere, lyder den umiddelbare vurdering fra klubbens midlertidig træner til Lyngbys hjemmeside. 

Carit Falch har tidligere blandt andet stået i spidsen for det litauiske U21-landshold, det cypriotiske ligahold Enosis Paralimni og været assistenttræner i FC Nordsjælland, og det er den erfaring, han tager med sig ind i sin vikarierende rolle.

- Jeg har sagt ja til at hjælpe klubben i denne situation, fordi jeg med min erfaring og mit kendskab til klubben, strategien og trænerteamet føler, jeg kan bidrage til at skrabe de vigtige point sammen i Superligaen og jagte overlevelsen, og jeg glæder mig til at komme ud på træningsbanen med dem.

Læs også:Lyngby hårdt ramt før vigtig bundbrag

- Jeg har prøvet at stå i spidsen før og mærket presset, hvorfor jeg føler mig godt rustet til det. Jeg kommer med de ting, jeg er god til, og som den jeg er. Jeg har et godt kendskab til holdet og har nogle ideer til, hvor jeg tænker, vi kan optimere, men det er ikke revolutioner, lyder det.

Carit Falch gør sig dog ingen forhåbninger om, at han rolle som midlertidig træner kan byttes ud med en mere permanent rolle på posten.

- Det er en rigtig ulykkelig situation, og jeg håber det bedste for Christian, som jeg ved, har det rigtigt skidt. Jeg vil sammen med det resterende trænerteam i hans fravær gøre mit bedste for at bygge videre på det gode fundament, der allerede er skabt, så jeg kan tilbagelevere mandskabet til ham i god stand, når han er klar til at vende tilbage.

Carit Falch havde sin første træning torsdag, mens han fredag aften kommer i ilden i Superligaen, når AC Horsens kommer på besøg på Lyngby Stadion.

Læs også:Dagens Spilforslag: Lyngby jagter første sejr

Læs også:Stor AGF-profil klar til kamp mod FC Midtjylland

Læs også:Superliga-spørgsmål: Hvem er de dårligste?