Lynge-afløser klar i løbet af marts

AaB er nået langt i processen med at finde en afløser for Lynge Jakobsen. Den nye sportschef bliver præsenteret i løbet af denne måned.



Hvem skal afløse Lynge Jakobsen? Det spørgsmål er blevet stillet mange gange i Aalborg og omegn siden den

SønderjyskEs sportschef Ole Nielsen, FC Hjørring-bossen Jacob Krüger, talentchefen Jacob Larsen og AaB-legenderne Søren Thorst og Ib Simonsen er blandt dem, der er blevet vejet i debatten om, hvem der skal afløse Lynge Jakobsen.

Svaret på spørgsmålet får vi snart, for et udvalg bestående af Lynge Jakobsen selv og de to bestyrelsesmedlemmer Jakob Møller Knudsen og Niels Dorin Jacobsen har lagt sig fast på en profil og en række emner. Den nye sportschef bliver præsenteret inden udgangen af denne måned.

– Vi ved selvfølgelig, hvad vi går efter, og den her proces har været i gang, siden jeg meddelte, at jeg stopper, og derfor ved vi også, hvad vi vil have. Forhåbentlig har vi en ny sportschef på plads inden udgangen af marts, siger Lynge Jakobsen til tipsbladet.dk.

AaB-udvalget er altså et godt stykke inde i overvejelserne omkring, hvem der skal være den nye sportschef, der efter planen bliver en del af en chefgruppe på fire personer. En gruppe hvor også økonomichef Stefan Schors og presse- og kommunikationschef Brian Andersen sidder, og hvor der også kommer til at sidde en nyudnævnt salgschef.

Da Lynge Jakobsen meldte ud, at han stopper i AaB, sagde bestyrelsesformand Finn V. Nielsen, at klubben går efter en dansker. Det vil Jakobsen dog ikke love, at det bliver. Han vil i det hele taget ikke sige noget som helst om, i hvilken retning de er gået.

– Det her er en historie, der er så interessant, at vi ønsker ro til at køre den igennem. Derfor vil jeg heller ikke gå i detaljer omkring, hvad det er, vi går efter. Selvfølgelig har vi en profil, som vi binder hinanden op på, men det er ikke altid, man i sådan en proces her, får lige det, vi vil have. Derfor ser det dumt ud, hvis jeg siger, vi vil have en rødhåret og i stedet ender med en brunhåret, siger Jakobsen.

Lynge Jakobsen har siddet i jobbet som sportsdirektør siden 1996 og har i godt et år besiddet en dobbeltrolle som sportsdirektør og administrerende direktør. En dobbeltrolle som AaB har tænkt sig at bibeholde, idet én af de fire i chefgruppen vil få titel af administrerende direktør. Hvem det bliver, vil først blive besluttet, når den nye salgschef og den nye sportschef er ansat.





Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker




LIVE

TransferLIVE: Ikke meldt ud – første mål i to år

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

– Et kanon sted for ham

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Nørgaard kommenterer exitrygte

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Vil væk fra Brøndby

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘FCK er nødt til at lytte’

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Choktransfer på vej? 

Storklub har taget kontakt

– Han er bare ren verdensklasse!

Transferudmelding fra Vallys

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Medie: FC København nægter

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

AaB-angriber på vej til Serie A

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Afviser stort bud på dansker

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller