Bashkim Kadrii har været flyvende for OB i de seneste par uger. Den unge offensivspiller er kommet ind fra bænken og har scoret to mål på i alt 68 minutter og vist sig som et stærkt kort for OB i sæsonafslutningen.
Kadrii er for alvor ved at finde tilbage til det niveau, han havde, da han blev skadet tilbage i august, og han glæder sig over, at det er blevet til et par scoringer i de seneste to kampe.
– Det har været godt at komme tilbage og score nogle mål. Vi fik også en sejr mod AGF, og det har gjort det endnu bedre. Det har givet ro og tid til at gå efter målsætningen om at slutte lidt højere oppe, siger Bashkim Kadrii til tipsbladet.dk.
Kadrii fik comeback for OB tilbage i marts, og det er siden blevet til spilletid i yderligere syv kampe for OB. Bashkim Kadrii er nogenlunde tilfreds med sin forårssæson, der dog har været præget af efterslæbet fra hans lange skadesforløb.
– Det har været lidt blandet, men jeg er kommet ind og score, og det er blevet bedre kamp for kamp. Jeg synes, at det går fremad hele tiden, men det er selvfølgelig svært at sige, hvornår man lige rammer sit højeste niveau, siger Kadrii.
I de otte kampe Bashkim Kadrii har fået for OB i dette forår, er det blevet til tre startpladser indtil videre, men han har endnu til gode at få fuld spilletid i foråret. Det håber han at nå i løbet af sæsonens sidste tre spillerunder.
– Det er op til Troels Bech at bestemme, men jeg er klar til at spille fra start. Jeg har ikke prøvet at spille fuld tid endnu, men det vil jeg selvfølgelig gerne. Men det er op til Troels at beslutte det – jeg føler mig i hvert fald klar, siger Kadrii.
Bashkim Kadrii og OB møder i morgen Randers FC på hjemmebane.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Egypten – Iran
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
Supercomputer: Her er VM-finalen
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
OPTAKT
Norge – Frankrig
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
OPTAKT
