Tipsbladet.dk på Brøndby Stadion
For anden sæson i træk har Brøndby under Thomas Franks ledelse rodet sig ud i en rigtig træls start på sæsonen. I sidste weekend smed de blå-gule en sejr i sidste minut mod OB, og dermed stod holdet før søndagen kun noteret for en enkelt sejr i denne sæson, selv om startprogrammet har været overkommeligt.
Søndag jagtede Brøndby så oprejsning i regnvejret, da SønderjyskE gæstede den københavnske Vestegn. Sønderjyderne er på papiret et hold, Brøndby skal slå, men de blå-gule har ved talrige lejligheder haft besvær med Lars Søndergaards tropper.
Denne gang var der også slinger i valsen i de første 45 minutter, men efter pausen satte hjemmeholdet tingene på plads og viste, at de er det bedste hold. Det mundede ud i en 2-0-sejr efter to scoringer af Simon Makienok.
Der skulle gå ti minutter, før den første store chance bankede på døren, og den tilfaldt gæsternes Tommy Bechmann. Nicolaj Madsen lagde et glimrende indlæg ind i panden på den blonde angriber, der dog headede lige forbi Lukas Hradeckys mål.
Efter 21 minutter var det så Brøndbys tur. Jose Ariel Nunez blev spillet helt fri med Marin Skender, og paraguayaneren forsøgte et lob over den kroatiske keeper, der lige akkurat fik fingerspidserne på bolden, hvorefter Pierre Kanstrup kunne hamre bolden ud af farezonen.
Tre minutter før pauseteen bankede Elba Rashani et frispark direkte i SønderjyskE-muren fra en ellers god position, og det blev det sidste nævneværdige i en 1. halvleg, der var lige så trist som vejret på denne august-søndag.
Dermed kunne 2. halvleg næsten kun blive bedre, og efter bare fire minutters spil kom der endelig det, som kampen sukkede mest efter – en scoring. Riza Durmisi smækkede et indlæg ind i feltet fra venstre side, og her steg Simon Makienok uimodståeligt til vejrs i duel med Hallgrimur Jonasson og headede Brøndby foran 1-0.
I de følgende minutter havde Simon Maikenok flere gode afslutninger, og det var tydeligt, at scoringen gav angriberen selvtillid.
Med 25 minutter igen blev Johan Elmander sendt i aktion i stedet for Jose Ariel Nunez, og præcis som i sidste weekend løb svenskeren med dagens største bifald. Og Elmander havde en fod med i scoringen til 2-0, som faldt kort efter.
Bolden dumpede ned foran Johan Elmander i feltet, og han lagde den til rette for Alexander Szymanowski, der måtte se sin afslutning reddet af Marin Skender, men riposten var Simon Makienok hurtigst over, og så kunne han uden problemer fordoble føringen til 2-0.
Dermed var kampen afgjort, men Brøndby kunne have scoret flere mål. Frederik Holst var tæt på med et kvarter igen, og kort efter kunne Johan Elmander også have gjort det til 3-0 direkte på frispark. Men det blev altså ved de 2-0 til hjemmeholdet, der kunne notere sig sæsonens anden sejr.

TransferLIVE: Blas Riveros vender hjem

Vil af med Sory Kaba

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Henter Emil Riis

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

FC København-handel er gået i hårdknude

Afvist af United

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Skandale! I har givet op, DBU

Jagter tidligere Superliga-stjerne

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Husker du? Mathew Ryan meldte afbud til FCK-kampe

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

– Det virker bare lidt mærkeligt

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Hård AGF-afsked

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Afsløring: Horsens i millionhandel

Kold krig i ni måneder

De viser Brøndby og FCM i Europa

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Kongeklø til Den Gamle Dame

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Transfernyt: OB henter tysk angriber

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’

Hvalfangere indtager Bergen

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

Tæt på FC København-exit

Er han FCK’s Froholdt-afløser?

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv