Få et suverænt indblik i styrker og svagheder omkring scoringer for Brøndby – Randers inden de to klubbers møde søndag eftermiddag.
eye4TALENT.com, der arbejder med digitaliseret scouting og performance-analyse, har zoomet helt ind og sørger i samarbejde med tipsbladet.dk for den helt unikke statistik, der giver stof til eftertanke for både fans, spillere og trænere.
Shots on Target Ratio og Scoringsprocent:
“Shots on Target Ratio – eller ”SoTR” viser forholdet mellem skud på mål for – i forhold til skud på mål imod. Altså: Har holdet en SoTR på over 50%, skaber de flere afslutninger, end de tillader mod eget mål.
Hvorfor SoTR?
Denne værdi er en glimrende indikator for holdenes indbyrdes styrkeforhold, og over en hel sæson er der en solid sammenhæng mellem SoTR og placeringen i tabellen.
Hvorfor Scoringsprocent?
Som grafen afslører, kan Scoringsprocenten betyde forskellen på guld og sølv… overlevelse og nedrykning.
Hvad siger analysen?
- Brøndby er det hold som producerer flest skud på mål, 206 skud på mål i 31 kampe = 6,64 pr. kamp. Brøndbys afslutninger mangler kvalitet, og scoringsprocenten er nede på 21 procent – Randers ligger på 26 procent.
DANGERZONE – Zone 1 & 2:
En klassisk fodbold floskel lyder: ”Kampene bliver afgjort i felterne – og i dag manglede vi skarpheden i begge felter”
Det er på sin vis korrekt, og når vi graver lidt dybere ned i materien er det i Dangerzone at kampene bliver afgjort. Ca. 78% af alle mål i Superligaen bliver eksekveret fra Dangerzone = Zone 1 og 2.
Manchester City ser ud til at vinde Premier League – Tallene understøtter ovenstående postulat. I Premier League er Manchester City overlegne på mål imod fra Dangerzone sammenlignet med Liverpool, Chelsea og Arsenal – se nedenstående tal.
Mål imod fra Dangerzone – Premier League 2013/14:
Manchester City 59 procent, Liverpool 68 procent, Chelsea 88 procent og Arsenal på 76 procent.
I Knock-Out fasen i Champions League 2013/14 (28 kampe, 80 mål), er 72,5 procent af alle mål effektueret fra Dangerzone.
Skudpositioner er massivt i fokus pt. hos analytikerne i Premier League klubberne og i det Internationale blog miljø. Chancerne skal spilles op til afslutning i Dangerzone, og samtidig skal afslutninger imod fra Dangerzone reduceres. Det er de små detaljer, og i sidste ende de små procenter – som ER forskellen på succes og fiasko.
BIF MÅL FOR:
Torsdag leverede Brøndby sæsonens bedste 45 min. mod FC Midtjylland. De pressede højt og stressede FC Midtjylland til at begå fejl.
BIF MÅL IMOD:
58 procent af mål imod Brøndby kommer efter mistede bolde på egen halvdel og standardsituationer.
RFC MÅL FOR:
Randers laver mange mål efter standardsituationer – det skal udnyttes mod Brøndby.
RFC MÅL IMOD:
Randers overlader gerne initiativet og bolden til modstanderne, og ligger over gennemsnittet for mål imod efter etableret angrebsspil.
MÅL IMOD efter Fejl Clearinger:
eye4TALENT´s definition af en Fejl Clearing:
- En clearing som ikke aftager presset på defensiven – og fører til direkte afslutning, eller i efterfølgende moment giver modstanderne mulighed for afslutning.
- En succesfuld clearing er en clearing som aftager presset, og defensiven kan reorganisere. Alt for ofte bliver boldene clearet lige op i banen – som giver mulighed for afslutning i første eller andet moment. I stedet for at vinkle clearingerne – dvs. væk fra målet.
- Det er en teknisk detalje som er yderst undervurderet, og sandsynligvis ikke figurerer som en del af programmet på et UEFA Pro-Licens kursus eller i DBU´ s røde tråd.
- Atlético de Madrid blev bombarderet med indlæg imod FC Barcelona og Chelsea. Godin, Miranda og Courtois afviste alt, med succesfulde clearinger og indgreb.
- 18 procent af scoringer imod Brøndby kommer efter fejl clearinger. Randers ligger på 11 procent.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
Jubler over ny Brøndby-chef
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
Presset træner vil rotere mod FCM
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
Barcelona vandt 7-2
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
