Mads Albæk var i denne sæson med til at sikre FC Kaiserslautern en niendeplads i Tysklands tredjebedste række, og dermed lykkedes det ikke den tidligere Bundesliga-klub at sikre en hurtig tilbagevenden til den næstbedste række. Den mission prøver klubben atter at indfri til næste sæson, men det bliver uden Mads Albæk.
Den tidligere FC Midtjylland-anfører har kontraktudløb ved udgangen af denne måned, og den bliver ikke forlænget.
– Jeg leder efter en ny klub. Jeg har været to år i Kaiserslautern nu, og jeg føler, at tiden er inde til en ny udfordring, siger Mads Albæk til tipsbladet.dk.
Den 29-årige midtbanespiller kom til FC Kaisterslautern i 2017 og rykkede ned fra 2. Bundesligaen i sin første sæson. Det var en meget skadesplaget sæson for danskeren, der har spillet mere eller mindre fast i denne sæson.
– Det har været en lærerig tid, men også turbulent i perioder. Der har været mange forskellige trænere og sportsdirektører, og der har været situationer, hvor vi ikke kunne forlade stadion efter at have tabt en kamp, fordi der ventede utilfredse fans udenfor. Omvendt har fansene også været med til at gøre det til en fed oplevelse. Selv om vi spiller i 3. Liga, har vi et snit på 22-24.000 tilskuere, og vi har spillet kampe med over 40.000 på lægterne. Det er jo sådan noget, man elsker som fodboldspiller, siger Albæk.
Det er kun 20 år siden, at FC Kaiserslautern vandt det tyske mesterskab, og klubben er historisk set en af de større i Tyskland. Det historiske vingesus er nogle gange en vanskelig modstander i sig selv, fortæller Mads Albæk.
– I folks bevidsthed er vi stadig en kæmpe klub. Vi spillere skal stadig høre historier om, da Kaiserslautern spillede i toppen og slog Bayern München, og hvorfor vi ikke er lige så gode. Det er jo fair nok, men i virkeligheden handler det nok om dem, der styrer klubben. Det skal de måske blive lidt bedre til, siger Albæk og tilføjer:
– Undervejs i sæsonen har der også været nogle økonomiske udfordringer, og der var tvivl om, hvorvidt man kunne betale licensen til næste sæson. Det påvirkede naturligvis også truppen og skabte en usikkerhed – særligt for de spillere, der aldrig har prøvet at spille på et højere niveau end 3. Ligaen.
Uenigheder med ledelsen
Mads Albæk var ikke på banen i de sidste tre kampe af sæsonen, og danskeren fortæller, at det blandt andet skyldtes, at parterne ikke kunne blive enige om en ny kontrakt. Han føler, at det blev en lidt trist afsked med klubben.
– Jeg følte, at jeg stod ved mit ansvar og blev i klubben efter nedrykningen, og jeg har forsøgt at hjælpe det bedste, jeg kunne. Jeg har dog følt, at jeg på visse punkter ikke er blevet behandlet med særlig meget respekt, og det sagde jeg direkte til ledelsen. Det blev de sure over, og derfor spillede jeg ikke de sidste par kampe. Vi var lidt på kant med hinanden til sidst.
– Jeg er en ærlig person, og man ved, hvor man har mig. Det er heller ikke tilfældigt, jeg har været anfører i både FC Midtjylland, IFK Göteborg og Kaiserslautern. Jeg har været lidt utilfreds med min sidste tid i klubben, det vil jeg godt indrømme, siger Mads Albæk og fastslår:
– Nu ser jeg bare frem til at starte op et nyt sted, og jeg er i rigtig god form.
Det er stadig uvist, hvad fremtiden bringer. Det er en mulighed for den tidligere FCM-profil at vende hjem til Danmark.
– Der er interesse fra et par klubber, men jeg tager det stille og roligt, da det stadig er tidligt i vinduet. Jeg vil nok helst blive ude, men jeg er også åben for at vende hjem til Danmark, hvis det viser sig at være den bedste mulighed. Jeg er åben for alt og har bedt min agent om ikke at afvise noget på forhånd, siger Mads Albæk.
Danskeren nåede 34 kampe og tre mål for FC Kaiserslautern.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
Her kan du se FC Midtjylland mod FC København
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan overraske i Le Classique
NYHEDER
FC Barcelona vinder stort over Mallorca
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
Tæt på utrolig kamprekord
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
TIPSBLADET SPECIAL
