Mads Albæk færdig i tysk klub: Var lidt på kant med ledelsen

Efter to år i den tyske klub FC Kaiserslautern går turen videre for Mads Albæk, der ikke har været helt tilfreds med den sidste tid i klubben.



Mads Albæk var i denne sæson med til at sikre FC Kaiserslautern en niendeplads i Tysklands tredjebedste række, og dermed lykkedes det ikke den tidligere Bundesliga-klub at sikre en hurtig tilbagevenden til den næstbedste række. Den mission prøver klubben atter at indfri til næste sæson, men det bliver uden Mads Albæk. 

Den tidligere FC Midtjylland-anfører har kontraktudløb ved udgangen af denne måned, og den bliver ikke forlænget.

– Jeg leder efter en ny klub. Jeg har været to år i Kaiserslautern nu, og jeg føler, at tiden er inde til en ny udfordring, siger Mads Albæk til tipsbladet.dk.

Den 29-årige midtbanespiller kom til FC Kaisterslautern i 2017 og rykkede ned fra 2. Bundesligaen i sin første sæson. Det var en meget skadesplaget sæson for danskeren, der har spillet mere eller mindre fast i denne sæson.

– Det har været en lærerig tid, men også turbulent i perioder. Der har været mange forskellige trænere og sportsdirektører, og der har været situationer, hvor vi ikke kunne forlade stadion efter at have tabt en kamp, fordi der ventede utilfredse fans udenfor. Omvendt har fansene også været med til at gøre det til en fed oplevelse. Selv om vi spiller i 3. Liga, har vi et snit på 22-24.000 tilskuere, og vi har spillet kampe med over 40.000 på lægterne. Det er jo sådan noget, man elsker som fodboldspiller, siger Albæk.

Det er kun 20 år siden, at FC Kaiserslautern vandt det tyske mesterskab, og klubben er historisk set en af de større i Tyskland. Det historiske vingesus er nogle gange en vanskelig modstander i sig selv, fortæller Mads Albæk.

– I folks bevidsthed er vi stadig en kæmpe klub. Vi spillere skal stadig høre historier om, da Kaiserslautern spillede i toppen og slog Bayern München, og hvorfor vi ikke er lige så gode. Det er jo fair nok, men i virkeligheden handler det nok om dem, der styrer klubben. Det skal de måske blive lidt bedre til, siger Albæk og tilføjer:

– Undervejs i sæsonen har der også været nogle økonomiske udfordringer, og der var tvivl om, hvorvidt man kunne betale licensen til næste sæson. Det påvirkede naturligvis også truppen og skabte en usikkerhed – særligt for de spillere, der aldrig har prøvet at spille på et højere niveau end 3. Ligaen.

Uenigheder med ledelsen
Mads Albæk var ikke på banen i de sidste tre kampe af sæsonen, og danskeren fortæller, at det blandt andet skyldtes, at parterne ikke kunne blive enige om en ny kontrakt. Han føler, at det blev en lidt trist afsked med klubben.

– Jeg følte, at jeg stod ved mit ansvar og blev i klubben efter nedrykningen, og jeg har forsøgt at hjælpe det bedste, jeg kunne. Jeg har dog følt, at jeg på visse punkter ikke er blevet behandlet med særlig meget respekt, og det sagde jeg direkte til ledelsen. Det blev de sure over, og derfor spillede jeg ikke de sidste par kampe. Vi var lidt på kant med hinanden til sidst.

– Jeg er en ærlig person, og man ved, hvor man har mig. Det er heller ikke tilfældigt, jeg har været anfører i både FC Midtjylland, IFK Göteborg og Kaiserslautern. Jeg har været lidt utilfreds med min sidste tid i klubben, det vil jeg godt indrømme, siger Mads Albæk og fastslår:

– Nu ser jeg bare frem til at starte op et nyt sted, og jeg er i rigtig god form.

Det er stadig uvist, hvad fremtiden bringer. Det er en mulighed for den tidligere FCM-profil at vende hjem til Danmark.

– Der er interesse fra et par klubber, men jeg tager det stille og roligt, da det stadig er tidligt i vinduet. Jeg vil nok helst blive ude, men jeg er også åben for at vende hjem til Danmark, hvis det viser sig at være den bedste mulighed. Jeg er åben for alt og har bedt min agent om ikke at afvise noget på forhånd, siger Mads Albæk.

Danskeren nåede 34 kampe og tre mål for FC Kaiserslautern. 







LIVE

LIVE: Dansk klub får dispensation

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Interessant afsløring



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Troels Bech slår fast: Glem det!

Nu forklarer Noah Nartey

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Enorme Superliga-talenter udtaget

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Manchester City – Real Madrid

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Blev informeret om mulig fyring onsdag

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Overraskende U21-trupudtagelse

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle