Mads Hermansen var i særklasse i grundspillets sidste spillerunde, hvor Brøndby IF gæstede FC Nordsjælland.
Egenhændigt holdte han Brøndby IF i nærheden af point, inden man til allersidst måtte indkassere til 1-2. På grund af uafgjort i Silkeborg sikrede Brøndby IF sig billetten til top seks, og så kunne Mads Hermansen lade sig hylde bagefter.
Viaplays kommentatorer var blæst bagover, mens assistenttræner, Martin Retov, også var svært imponeret af keeperen, som netop er blevet udtaget til det danske landshold for første gang.
Særligt var det Mads Hermansens tredobbelte redning ved stillingen 1-1, som blæste fodbolddanmark omkuld. Først reddede han Nuamahs straffespark, inden han pillede pynten af Wahid Faghir i to omgange.
I Danmark væltede roserne ned over Mads Hermansens i dagene efter hans magtdemonstration. Og nu begynder hans imponerende tredobbelte redning også at sprede sig til resten af verden.
Blandt mange andre steder har han fået spalteplads i argentinske, paraguayanske, spanske, belgiske, engelske og italienske medier, som formentlig også har sikret ham et ekstra kryds hos et utal af scouts og agenter.
Brøndby-keeperen er et af klubbens største salgsemner, hvorfor det er svært at forestille sig, at man kan holde fast på ham meget længere. Der var allerede rygter fremme i januar, og fortsætter han sit nuværende niveau, så bliver de rygter kun endnu flere som transfervinduet nærmer sig.
Mads Hermansen, 22 år, var en del af Brøndbys Masterclass, inden han i 2021 overtog tjansen i buret, da man sagde farvel til Marvin Schwäbe. Brøndby-keeperen er på kontrakt frem til sommeren 2025.
I afspilleren ovenfor kan du se Mads Hermansens vilde trippel-redning.
LIVE
TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
MEDIE
Chokskifte på vej?
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
OPTAKT
England – Ghana
OPTAKT
Colombia – DR Congo
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
TOPNYHED