Mads Hermansens mirakel går verden rundt

Mads Hermansens tre mirakelredninger har de seneste dage bredt sig som ringe i vandet i det meste af verden.



Mads Hermansen var i særklasse i grundspillets sidste spillerunde, hvor Brøndby IF gæstede FC Nordsjælland.

Egenhændigt holdte han Brøndby IF i nærheden af point, inden man til allersidst måtte indkassere til 1-2. På grund af uafgjort i Silkeborg sikrede Brøndby IF sig billetten til top seks, og så kunne Mads Hermansen lade sig hylde bagefter.

Viaplays kommentatorer var blæst bagover, mens assistenttræner, Martin Retov, også var svært imponeret af keeperen, som netop er blevet udtaget til det danske landshold for første gang.

Særligt var det Mads Hermansens tredobbelte redning ved stillingen 1-1, som blæste fodbolddanmark omkuld. Først reddede han Nuamahs straffespark, inden han pillede pynten af Wahid Faghir i to omgange.

I Danmark væltede roserne ned over Mads Hermansens i dagene efter hans magtdemonstration. Og nu begynder hans imponerende tredobbelte redning også at sprede sig til resten af verden.

Blandt mange andre steder har han fået spalteplads i argentinske, paraguayanske, spanske, belgiske, engelske og italienske medier, som formentlig også har sikret ham et ekstra kryds hos et utal af scouts og agenter.

Brøndby-keeperen er et af klubbens største salgsemner, hvorfor det er svært at forestille sig, at man kan holde fast på ham meget længere. Der var allerede rygter fremme i januar, og fortsætter han sit nuværende niveau, så bliver de rygter kun endnu flere som transfervinduet nærmer sig.

Mads Hermansen, 22 år, var en del af Brøndbys Masterclass, inden han i 2021 overtog tjansen i buret, da man sagde farvel til Marvin Schwäbe. Brøndby-keeperen er på kontrakt frem til sommeren 2025.

I afspilleren ovenfor kan du se Mads Hermansens vilde trippel-redning.





LIVE

LIVE: Mål mod Danmark skildres på pengesedler

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Her er FC Københavns vej i Europa

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Højlund slutter sæsonen med bravour

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Storkamp af Patrick Dorgu

Conte stopper i Napoli

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Topboss sviner Barça til

FC København kan få Jens Stage-millioner

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner