Mads Hermansens mirakel går verden rundt

Mads Hermansens tre mirakelredninger har de seneste dage bredt sig som ringe i vandet i det meste af verden.



Mads Hermansen var i særklasse i grundspillets sidste spillerunde, hvor Brøndby IF gæstede FC Nordsjælland.

Egenhændigt holdte han Brøndby IF i nærheden af point, inden man til allersidst måtte indkassere til 1-2. På grund af uafgjort i Silkeborg sikrede Brøndby IF sig billetten til top seks, og så kunne Mads Hermansen lade sig hylde bagefter.

Viaplays kommentatorer var blæst bagover, mens assistenttræner, Martin Retov, også var svært imponeret af keeperen, som netop er blevet udtaget til det danske landshold for første gang.

Særligt var det Mads Hermansens tredobbelte redning ved stillingen 1-1, som blæste fodbolddanmark omkuld. Først reddede han Nuamahs straffespark, inden han pillede pynten af Wahid Faghir i to omgange.

I Danmark væltede roserne ned over Mads Hermansens i dagene efter hans magtdemonstration. Og nu begynder hans imponerende tredobbelte redning også at sprede sig til resten af verden.

Blandt mange andre steder har han fået spalteplads i argentinske, paraguayanske, spanske, belgiske, engelske og italienske medier, som formentlig også har sikret ham et ekstra kryds hos et utal af scouts og agenter.

Brøndby-keeperen er et af klubbens største salgsemner, hvorfor det er svært at forestille sig, at man kan holde fast på ham meget længere. Der var allerede rygter fremme i januar, og fortsætter han sit nuværende niveau, så bliver de rygter kun endnu flere som transfervinduet nærmer sig.

Mads Hermansen, 22 år, var en del af Brøndbys Masterclass, inden han i 2021 overtog tjansen i buret, da man sagde farvel til Marvin Schwäbe. Brøndby-keeperen er på kontrakt frem til sommeren 2025.

I afspilleren ovenfor kan du se Mads Hermansens vilde trippel-redning.







LIVE

TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Laudrup stopper på TV 2

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

– Schwartau-handel giver ingen mening



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Et ‘angreb’ på Superligaen

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Argentina – Kap Verde

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Australien – Egypten

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afviser monsterbud på Simsir

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Jagter stor Liverpool-stjerne

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.