Mads Hermansen var i særklasse i grundspillets sidste spillerunde, hvor Brøndby IF gæstede FC Nordsjælland.
Egenhændigt holdte han Brøndby IF i nærheden af point, inden man til allersidst måtte indkassere til 1-2. På grund af uafgjort i Silkeborg sikrede Brøndby IF sig billetten til top seks, og så kunne Mads Hermansen lade sig hylde bagefter.
Viaplays kommentatorer var blæst bagover, mens assistenttræner, Martin Retov, også var svært imponeret af keeperen, som netop er blevet udtaget til det danske landshold for første gang.
Særligt var det Mads Hermansens tredobbelte redning ved stillingen 1-1, som blæste fodbolddanmark omkuld. Først reddede han Nuamahs straffespark, inden han pillede pynten af Wahid Faghir i to omgange.
I Danmark væltede roserne ned over Mads Hermansens i dagene efter hans magtdemonstration. Og nu begynder hans imponerende tredobbelte redning også at sprede sig til resten af verden.
Blandt mange andre steder har han fået spalteplads i argentinske, paraguayanske, spanske, belgiske, engelske og italienske medier, som formentlig også har sikret ham et ekstra kryds hos et utal af scouts og agenter.
Brøndby-keeperen er et af klubbens største salgsemner, hvorfor det er svært at forestille sig, at man kan holde fast på ham meget længere. Der var allerede rygter fremme i januar, og fortsætter han sit nuværende niveau, så bliver de rygter kun endnu flere som transfervinduet nærmer sig.
Mads Hermansen, 22 år, var en del af Brøndbys Masterclass, inden han i 2021 overtog tjansen i buret, da man sagde farvel til Marvin Schwäbe. Brøndby-keeperen er på kontrakt frem til sommeren 2025.
I afspilleren ovenfor kan du se Mads Hermansens vilde trippel-redning.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Froholdt med vild hæder i Portugal
Salah sender særlig besked
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Lewandowski forlader FC Barcelona
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Manchester City vinder FA Cup
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
OPTAKT
AGF – Viborg FF
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER