Larsen blev EfB’s yngste debutant i Brøndby: Fuck, det stadion er stort

I fjor blev han Esbjerg fB’s yngste debutant i historien, og søndag blev han klubbens yngste Superliga-debutant. Mads Larsen er på ét år gået fra U17-spiller til at spille sin første Superliga-kamp på Brøndby Stadion. Det var det vildeste, fortæller han.



Mads Larsen er vant til at have Blue Water Arena som hjemmebane, og der kan immervæk være 17.000 tilskuere på stadionet i Esbjerg. Men dels er der aldrig så mange, dels er der plads til 11.000 flere på Brøndby Stadion.

Så da unge midtbanemand og resten af Esbjerg-holdet i søndags ankom til fodboldarenaen på den københavnske vestegn, var det noget, der gjorde indtryk. 

– Da jeg gik ind på banen, som man gør nogle timer inden kampen, kiggede jeg bare op og tænkte: Fuck, det stadion er stort. Det er det største stadion, jeg har spillet på, siger den 16-årige Esbjerg-spiller til tipsbladet.dk.

Med ét minut tilbage kom Mads Larsen på banen, mens Esbjerg kæmpede for at forsvare den 1-0-føring, som Yury Yakovenko havde sikret sit hold. Det var en hektisk periode på en svær udebane, men det var altså de omstændigheder, den unge Superliga-debutant blev budt.

– Man kunne bare se at fansene begynde at ankomme under opvarmning, og der var god stemning under hele kampen. Det var vildt. Da jeg sad på bænken, kunne man bare høre de fans. Det var en helt vildt fed stemning. Jeg kan sgu ikke sammenligne med noget andet. Det er nok det vildeste at komme ind at spille der, siger han.

– Da jeg har taget min spilletrøje på og skal på banen, header Markus Halsti en bold på vores egen overligger. Der tænkte jeg lige: Det brænder på nu. 

16 år og 333 dage gammel var Mads Larsen helt præcis, da han kom ind mod Brøndby. Dermed blev han den 14. yngste debutant i Superliga-historien og altså den yngste for sin egen klub. 

Hvis er man lidt ældre end unge Larsen og har lyst til at føle sig decideret gammel, kan man dvæle et øjeblik ved, at han er født 20. september 2001. Her har vi altså en Superliga-spiller, som er født ind i den verden, der ændrede sig ni dage før hans fødsel.

Men Brøndby-kampen var faktisk præcis ni måneder senere end hans allerførste optræden for EfB’s førstehold. Den fandt sted i 1. division i hjemmekampen mod Brabrand IF i november 2017, dengang var han 16 år og 61 dage gammel, og dermed blev han tidernes yngste Esbjerg-debutant. Det var, trods alt, større end at spille foran 13.000 i Brøndby.

– Jeg tror, det største må være, da jeg fik førsteholdsdebut. Det var bare det med at komme op fra ungdommen så tidligt og debutere på Blue Water Arena. Den første gang er noget specielt. Det følte jeg i hvert fald lige der. Jeg har været med deroppe i lang tid nu, siger han.

Et vildt år
Mads Larsen siger stadig “deroppe” om Esbjergs førstehold, som om han selv er et andet sted, men det er han ikke. Han fik sin første fuldtidskontrakt i forsommeren, og han træner med førsteholdet hver gang. Så smutter han lige et par timer fra sin 2.g på handelsgymnasiet i byen.

Ved denne tid sidste år var Mads Larsen stadig U17-spiller, for sådan begyndte han sæsonen 2017/18. Han nåede dårligt nok at blive rykket op på U19-holdet, før han jævnligt trænede med A-truppen og fra det nye år gjorde det fast.

– Det har sgu været et vildt år, det har det, siger han med et lille grin.

– Da jeg i pausen (af debuten mod Brabrand, red.) sad i omklædningsrummet, og vi førte 3-0, kom Ted van Leeuwen (daværende sportsdirektør, red.) hen til mig og sagde, at jeg nok skulle holde mig i gang, for der var mulighed for at komme i kamp. Derfra er det bare gået hurtigt.

Rekorddebutanten Larsen kommer fra den lille by Andrup lidt uden for Esbjerg, så selv om man måske dårligt kan sige, at han har drømt om det, siden han var barn, eftersom han ikke ligefrem er voksen endnu, er det noget særligt at spille Superliga for sin lokale klub.

– Lige siden var lille, har jeg været Barcelona-fan, så et eller andet sted har jeg jo drømt om at spille for dem. Men da jeg blev 10-11 år, måske lidt før, drømte jeg om EfB. Jeg har også været på stadion og set dem spille. Min far har arbejdet der som fysioterapeut, så jeg var meget i klubben og så en masse kampe, fortæller han.

Og hvad drømmer man så om, når nu man har indfriet det, der er de flestes drøm; at blive Superliga-spiller?

– Lige nu håber jeg selvfølgelig jeg kan få noget mere spilletid på førsteholdet, og at jeg kan komme til at starte inde i nogle kampe. Jeg er stadig meget yngre end de andre, så min chance skal nok komme på et tidspunkt. Der er ikke noget, der haster lige nu.



Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Opløftende melding for ‘AC’

En kæmpe sejr

‘PC’ rasende over falske historier

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Helt vild med Oscar Schwartau

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

– Det vil være fuldstændigt magisk

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Fælder hård Schmeichel-dom

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Eriksen ude med hård kritik

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Italienske medier hylder ham

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Right to Dream vinder stor pris

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu