Mads Larsen er vant til at have Blue Water Arena som hjemmebane, og der kan immervæk være 17.000 tilskuere på stadionet i Esbjerg. Men dels er der aldrig så mange, dels er der plads til 11.000 flere på Brøndby Stadion.
Så da unge midtbanemand og resten af Esbjerg-holdet i søndags ankom til fodboldarenaen på den københavnske vestegn, var det noget, der gjorde indtryk.
– Da jeg gik ind på banen, som man gør nogle timer inden kampen, kiggede jeg bare op og tænkte: Fuck, det stadion er stort. Det er det største stadion, jeg har spillet på, siger den 16-årige Esbjerg-spiller til tipsbladet.dk.
Med ét minut tilbage kom Mads Larsen på banen, mens Esbjerg kæmpede for at forsvare den 1-0-føring, som Yury Yakovenko havde sikret sit hold. Det var en hektisk periode på en svær udebane, men det var altså de omstændigheder, den unge Superliga-debutant blev budt.
– Man kunne bare se at fansene begynde at ankomme under opvarmning, og der var god stemning under hele kampen. Det var vildt. Da jeg sad på bænken, kunne man bare høre de fans. Det var en helt vildt fed stemning. Jeg kan sgu ikke sammenligne med noget andet. Det er nok det vildeste at komme ind at spille der, siger han.
– Da jeg har taget min spilletrøje på og skal på banen, header Markus Halsti en bold på vores egen overligger. Der tænkte jeg lige: Det brænder på nu.
16 år og 333 dage gammel var Mads Larsen helt præcis, da han kom ind mod Brøndby. Dermed blev han den 14. yngste debutant i Superliga-historien og altså den yngste for sin egen klub.
Hvis er man lidt ældre end unge Larsen og har lyst til at føle sig decideret gammel, kan man dvæle et øjeblik ved, at han er født 20. september 2001. Her har vi altså en Superliga-spiller, som er født ind i den verden, der ændrede sig ni dage før hans fødsel.
Men Brøndby-kampen var faktisk præcis ni måneder senere end hans allerførste optræden for EfB’s førstehold. Den fandt sted i 1. division i hjemmekampen mod Brabrand IF i november 2017, dengang var han 16 år og 61 dage gammel, og dermed blev han tidernes yngste Esbjerg-debutant. Det var, trods alt, større end at spille foran 13.000 i Brøndby.
– Jeg tror, det største må være, da jeg fik førsteholdsdebut. Det var bare det med at komme op fra ungdommen så tidligt og debutere på Blue Water Arena. Den første gang er noget specielt. Det følte jeg i hvert fald lige der. Jeg har været med deroppe i lang tid nu, siger han.
Et vildt år
Mads Larsen siger stadig “deroppe” om Esbjergs førstehold, som om han selv er et andet sted, men det er han ikke. Han fik sin første fuldtidskontrakt i forsommeren, og han træner med førsteholdet hver gang. Så smutter han lige et par timer fra sin 2.g på handelsgymnasiet i byen.
Ved denne tid sidste år var Mads Larsen stadig U17-spiller, for sådan begyndte han sæsonen 2017/18. Han nåede dårligt nok at blive rykket op på U19-holdet, før han jævnligt trænede med A-truppen og fra det nye år gjorde det fast.
– Det har sgu været et vildt år, det har det, siger han med et lille grin.
– Da jeg i pausen (af debuten mod Brabrand, red.) sad i omklædningsrummet, og vi førte 3-0, kom Ted van Leeuwen (daværende sportsdirektør, red.) hen til mig og sagde, at jeg nok skulle holde mig i gang, for der var mulighed for at komme i kamp. Derfra er det bare gået hurtigt.
Rekorddebutanten Larsen kommer fra den lille by Andrup lidt uden for Esbjerg, så selv om man måske dårligt kan sige, at han har drømt om det, siden han var barn, eftersom han ikke ligefrem er voksen endnu, er det noget særligt at spille Superliga for sin lokale klub.
– Lige siden var lille, har jeg været Barcelona-fan, så et eller andet sted har jeg jo drømt om at spille for dem. Men da jeg blev 10-11 år, måske lidt før, drømte jeg om EfB. Jeg har også været på stadion og set dem spille. Min far har arbejdet der som fysioterapeut, så jeg var meget i klubben og så en masse kampe, fortæller han.
Og hvad drømmer man så om, når nu man har indfriet det, der er de flestes drøm; at blive Superliga-spiller?
– Lige nu håber jeg selvfølgelig jeg kan få noget mere spilletid på førsteholdet, og at jeg kan komme til at starte inde i nogle kampe. Jeg er stadig meget yngre end de andre, så min chance skal nok komme på et tidspunkt. Der er ikke noget, der haster lige nu.
LIVE
TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
HELT VILDT
Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
Medie: Betaler 11 millioner kroner
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
AVIS
Ingen kontakt med AGF
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
LIVE: FCK taber i Barcelona
MEDIE
Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
TIPSBLADETS DOM
Han var HELT væk – men så stak det af!
LIGE NU
Bombe – Fremad Amager fratrækkes point
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM bokser om historisk handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
AVIS
Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved henter to spændende talenter
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
NYHEDER
– Det er ikke rigtig min beslutning
DAGENS SPILFORSLAG
Brugbar pointdeling i Herning
Engelsk dominans i toppen af Champions League
FCK færdige i Champions League
TRANSFERPLANEN
Flere Brøndby-handler lige om hjørnet
Her kan du se FC Barcelona mod FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller
NYHEDER
– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til
NYHEDER
Færdig i dansk klub
HELT VILDT
Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
TOPNYHED
Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?
EKSKLUSIVT
