Mæhle scorer forgæves i målrigt nederlag

Werder stak af fra Wolfsburg i anden halveg, og selv ikke et flot Mæhle-indhop kunne ændre kampens udfald.



Wolfsburg kan bare ikke vinde på hjemmebane i denne sæson, og søndag aften var det Werder Bremen, der videreførte den kedelige stime for hjemmeholdet ved at slå Wolfsburg med 4-2 i Bundesligaen.

Selv om danske Joakim Mæhle leverede et flot indhop for værterne med en scoring, var det ikke nok til at skaffe Wolfsburg point.

I sæsonens første fire hjemmekampe har Wolfsburg tabt tre og spillet en uafgjort.

Werder kravler op som nummer otte i Bundesligaen, mens Wolfsburg ligger nummer 13 med tre point ned til nedrykningsstregen.

Wolfsburg kom eller bedst fra start i kampen. Werders målmand kom skævt ud til et hjørnespark, og efter en mindre omgang flipperspil på stregen skovlede portugisiske Tiago Tomas bolden over målstregen med hælen.

Kort før pausen bragte gæsterne balance i regnskabet, da Mitchell Weiser flugtede bolden ind højt i målet efter et formidabelt indlæg fra Marvin Ducksch.

I anden halvleg tippede gæsterne regnskabet fuldstændig.

Kort efter pausen scorede Werders Felix Agu på en ripost, som akkurat sneg sig under Kamil Grabara i målet.

Selv om Wolfsburg skabte fine chancer, blev ondt være for hjemmeholdet, da Marvin Ducksch og Marco Grull scorede til henholdsvis 3-1 og 4-1 midt i anden halvleg.

Mellem de to scoringer blev Wolfsburgs indskiftede Patrick Wimmer præsenteret for et direkte rødt kort på grund af en stempling efter bare tre minutter på banen. Og så var kampen afgjort.

Efter 78 minutter kom Joakim Mæhle på banen i stedet for Jonas Wind, og i samme minut reducerede den danske back.

Danske Jens Stage var ikke i kamptruppen for gæsterne søndag aften.

I søndagens tidlige kamp i Bundesligaen fik danske Robert Skov sin officielle debut for Union Berlin, da hovedstadsklubben besejrede oprykkeren Holstein Kiel med 2-0 på udebane.

Skov blev skiftet ind til kampens sidste ti minutter. Sejren bringer klubben, der har danske Bo Svensson som cheftræner, op på en aktuel femteplads i Bundesligaen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kæmpe nedtur – Hjulmands sæson slut?

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kæmpekøb retur til FC København?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Kalder tronskifte i Danmark



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Bombe på vej i Real Madrid?

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Arsenal skal til Danmark

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland