Mæhle scorer forgæves i målrigt nederlag

Werder stak af fra Wolfsburg i anden halveg, og selv ikke et flot Mæhle-indhop kunne ændre kampens udfald.



Wolfsburg kan bare ikke vinde på hjemmebane i denne sæson, og søndag aften var det Werder Bremen, der videreførte den kedelige stime for hjemmeholdet ved at slå Wolfsburg med 4-2 i Bundesligaen.

Selv om danske Joakim Mæhle leverede et flot indhop for værterne med en scoring, var det ikke nok til at skaffe Wolfsburg point.

I sæsonens første fire hjemmekampe har Wolfsburg tabt tre og spillet en uafgjort.

Werder kravler op som nummer otte i Bundesligaen, mens Wolfsburg ligger nummer 13 med tre point ned til nedrykningsstregen.

Wolfsburg kom eller bedst fra start i kampen. Werders målmand kom skævt ud til et hjørnespark, og efter en mindre omgang flipperspil på stregen skovlede portugisiske Tiago Tomas bolden over målstregen med hælen.

Kort før pausen bragte gæsterne balance i regnskabet, da Mitchell Weiser flugtede bolden ind højt i målet efter et formidabelt indlæg fra Marvin Ducksch.

I anden halvleg tippede gæsterne regnskabet fuldstændig.

Kort efter pausen scorede Werders Felix Agu på en ripost, som akkurat sneg sig under Kamil Grabara i målet.

Selv om Wolfsburg skabte fine chancer, blev ondt være for hjemmeholdet, da Marvin Ducksch og Marco Grull scorede til henholdsvis 3-1 og 4-1 midt i anden halvleg.

Mellem de to scoringer blev Wolfsburgs indskiftede Patrick Wimmer præsenteret for et direkte rødt kort på grund af en stempling efter bare tre minutter på banen. Og så var kampen afgjort.

Efter 78 minutter kom Joakim Mæhle på banen i stedet for Jonas Wind, og i samme minut reducerede den danske back.

Danske Jens Stage var ikke i kamptruppen for gæsterne søndag aften.

I søndagens tidlige kamp i Bundesligaen fik danske Robert Skov sin officielle debut for Union Berlin, da hovedstadsklubben besejrede oprykkeren Holstein Kiel med 2-0 på udebane.

Skov blev skiftet ind til kampens sidste ti minutter. Sejren bringer klubben, der har danske Bo Svensson som cheftræner, op på en aktuel femteplads i Bundesligaen.

/ritzau/






Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent




EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Viborg FF – Brøndby IF

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

FC København – OB

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’