Wolfsburg kan bare ikke vinde på hjemmebane i denne sæson, og søndag aften var det Werder Bremen, der videreførte den kedelige stime for hjemmeholdet ved at slå Wolfsburg med 4-2 i Bundesligaen.
Selv om danske Joakim Mæhle leverede et flot indhop for værterne med en scoring, var det ikke nok til at skaffe Wolfsburg point.
I sæsonens første fire hjemmekampe har Wolfsburg tabt tre og spillet en uafgjort.
Werder kravler op som nummer otte i Bundesligaen, mens Wolfsburg ligger nummer 13 med tre point ned til nedrykningsstregen.
Wolfsburg kom eller bedst fra start i kampen. Werders målmand kom skævt ud til et hjørnespark, og efter en mindre omgang flipperspil på stregen skovlede portugisiske Tiago Tomas bolden over målstregen med hælen.
Kort før pausen bragte gæsterne balance i regnskabet, da Mitchell Weiser flugtede bolden ind højt i målet efter et formidabelt indlæg fra Marvin Ducksch.
I anden halvleg tippede gæsterne regnskabet fuldstændig.
Kort efter pausen scorede Werders Felix Agu på en ripost, som akkurat sneg sig under Kamil Grabara i målet.
Selv om Wolfsburg skabte fine chancer, blev ondt være for hjemmeholdet, da Marvin Ducksch og Marco Grull scorede til henholdsvis 3-1 og 4-1 midt i anden halvleg.
Mellem de to scoringer blev Wolfsburgs indskiftede Patrick Wimmer præsenteret for et direkte rødt kort på grund af en stempling efter bare tre minutter på banen. Og så var kampen afgjort.
Efter 78 minutter kom Joakim Mæhle på banen i stedet for Jonas Wind, og i samme minut reducerede den danske back.
Danske Jens Stage var ikke i kamptruppen for gæsterne søndag aften.
I søndagens tidlige kamp i Bundesligaen fik danske Robert Skov sin officielle debut for Union Berlin, da hovedstadsklubben besejrede oprykkeren Holstein Kiel med 2-0 på udebane.
Skov blev skiftet ind til kampens sidste ti minutter. Sejren bringer klubben, der har danske Bo Svensson som cheftræner, op på en aktuel femteplads i Bundesligaen.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
FC Midtjylland-spiller stukket ned
OPTAKT
FC København – OB
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
EKSKLUSIVT