I gamle dage kunne man altid kende FC Midtjyllands angreb på mindst én ting: En stor, stærk mand spillede længst fremme. Men FCM anno 2022 er andet og mere end angribertyper som ”Farlige” Frank Kristensen, Morten ”Duncan” Rasmussen, Paul Onuachu og Alexander Sørloth.
Det gav pote i seneste Superliga-sæson, hvor holdet scorede flest mål og skabte flest chancer. Nu skal FC Midtjylland forsøge at tage de mange scoringer med ud i Europa, hvor modstanderne er bedre, og marginen for fejl er mindre. Første europæiske opgaver venter allerede på tirsdag, når AEK Larnaca fra Cypern gæster Herning i anden kvalifikationsrunde til Champions League.
Siden Henrik Jensen i sommeren 2021 blev forfremmet fra U19-træner til assistenttræner for Bo Henriksen, har han og kollegaerne brugt meget tid på at arbejde med holdets offensive spilmønstre.
– Gennem hele sidste sæson havde vi et stort offensivt fokus. Der lægger vi rigtig meget energi i vores træninger. Mange af de mønstre, som vi træner, er også det, man så i sidste sæson. Den måde, vi kommer til vores chancer på; den måde, vi skaber vores muligheder. Det er koblet op på den måde, vi har trænet, siger han.
– Det så man i løbet af foråret, og det er også nogle af de ting, vi har set i opstarten her. Vi har et fodboldhold, der arbejder i takt og kender deres roller endnu mere og kender de mønstre og den måde, vi gerne vil spille vores offensive spil på. Så forhåbentlig kan vi lægge et lag mere på vores offensive spil.
– Noget af det, vi har kigget lidt på, er, at vi måske kan gå til afslutning en lille smule hurtigere. Specielt når vi bryder bolden. Så på alle de brud, der kommer, specielt på den offensive banehalvdel, kan vi godt gå til afslutning endnu hurtigere, end vi har gjort. Det har også været et fokus her i opstarten.
– Generelt har vi arbejdet videre med de mønstre og den måde, vi gjorde det i sidste sæson. Det har vi forsøgt at skærpe og gøre endnu tydeligere. Så det skulle gerne være FC Midtjylland version 2.0, man ser i offensiven og generelt i vores spil i denne sæson.
Læs hele interviewet med Henrik Jensen i Tipsbladet.
Få Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet fredag 15. juli og hver fredag i det hele taget.

LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
PSG er i Champions League-finalen efter drama
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
OPTAKT
