Når et transfervindue åbner, så kan formålet med det være, at man gerne vil ud og finde forstærkninger. Sådan har det dog ikke været i AC Horsens, hvor man i stedet har kæmpet for at undgå at sælge.
Det har de haft held med, da det kun trupspillere som Agust Hlynsson og Lirim Qamili, der har forladt dem. Der er dog ingen tvivl om, at der godt kunne være blevet solgt profiler, fortæller klubbens sportschef Niels Erik Søndergård i et interview med Horsens Folkeblad.
– Der har været forespørgsler på flere af vores spillere, og det er ikke kun James Gomez, det handler om, men vi har sagt nej, inden noget er blevet konkret, siger han og fortsætter:
– Der har altså heller ikke været tale om indledende forhandlinger eller noget, lyder det fra Niels Erik Søndergård.
Det er også noget, som de tidligt meldte ud til både spillere og deres agenter, at prioriteten var ikke at miste nogen profiler. Derfor glæder Søndergård sig da også over, hvordan de er kommet ud af transfervinduet.
Han peger eksempelvis på, at de godt kunne have tyndet ud i deres profiler og købe en andet, som kunne være et større navn. Men i stedet har man altså valgt at fokusere på kontinuiteten, som er det, der skal bringe dem i mål.
Selvom man har sagt nej og nej, så er der dog alligevel planer om at få de unge spillere Tobias Stagaard og Anders Hoff udlejet snarest.
På ind-siden er de desuden blevet forstærket af Samuel Brolin til målmandsposten, mens Alagie Saine og Jacob Buus ligeledes er kommet til. Læs mere om sidstnævnte her.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
Fin lodtrækning for FCK
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
TOPNYHED
Klar for FC København
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
Han er VM’s bedste spiller
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
EKSKLUSIVT