Når et transfervindue åbner, så kan formålet med det være, at man gerne vil ud og finde forstærkninger. Sådan har det dog ikke været i AC Horsens, hvor man i stedet har kæmpet for at undgå at sælge.
Det har de haft held med, da det kun trupspillere som Agust Hlynsson og Lirim Qamili, der har forladt dem. Der er dog ingen tvivl om, at der godt kunne være blevet solgt profiler, fortæller klubbens sportschef Niels Erik Søndergård i et interview med Horsens Folkeblad.
– Der har været forespørgsler på flere af vores spillere, og det er ikke kun James Gomez, det handler om, men vi har sagt nej, inden noget er blevet konkret, siger han og fortsætter:
– Der har altså heller ikke været tale om indledende forhandlinger eller noget, lyder det fra Niels Erik Søndergård.
Det er også noget, som de tidligt meldte ud til både spillere og deres agenter, at prioriteten var ikke at miste nogen profiler. Derfor glæder Søndergård sig da også over, hvordan de er kommet ud af transfervinduet.
Han peger eksempelvis på, at de godt kunne have tyndet ud i deres profiler og købe en andet, som kunne være et større navn. Men i stedet har man altså valgt at fokusere på kontinuiteten, som er det, der skal bringe dem i mål.
Selvom man har sagt nej og nej, så er der dog alligevel planer om at få de unge spillere Tobias Stagaard og Anders Hoff udlejet snarest.
På ind-siden er de desuden blevet forstærket af Samuel Brolin til målmandsposten, mens Alagie Saine og Jacob Buus ligeledes er kommet til. Læs mere om sidstnævnte her.
LIVE
Superliga-LIVE: Vildt mål i 1. division
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
TOPNYHED
Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby
Her kan du se AGF mod Brøndby IF
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
NYHEDER
AGF har profil tilbage til Brøndby-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
Én opringning ændrede det hele for Malte Amundsen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TRANSFER
Officielt: FC København sælger stjerne
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
TOPNYHED