Når et transfervindue åbner, så kan formålet med det være, at man gerne vil ud og finde forstærkninger. Sådan har det dog ikke været i AC Horsens, hvor man i stedet har kæmpet for at undgå at sælge.
Det har de haft held med, da det kun trupspillere som Agust Hlynsson og Lirim Qamili, der har forladt dem. Der er dog ingen tvivl om, at der godt kunne være blevet solgt profiler, fortæller klubbens sportschef Niels Erik Søndergård i et interview med Horsens Folkeblad.
– Der har været forespørgsler på flere af vores spillere, og det er ikke kun James Gomez, det handler om, men vi har sagt nej, inden noget er blevet konkret, siger han og fortsætter:
– Der har altså heller ikke været tale om indledende forhandlinger eller noget, lyder det fra Niels Erik Søndergård.
Det er også noget, som de tidligt meldte ud til både spillere og deres agenter, at prioriteten var ikke at miste nogen profiler. Derfor glæder Søndergård sig da også over, hvordan de er kommet ud af transfervinduet.
Han peger eksempelvis på, at de godt kunne have tyndet ud i deres profiler og købe en andet, som kunne være et større navn. Men i stedet har man altså valgt at fokusere på kontinuiteten, som er det, der skal bringe dem i mål.
Selvom man har sagt nej og nej, så er der dog alligevel planer om at få de unge spillere Tobias Stagaard og Anders Hoff udlejet snarest.
På ind-siden er de desuden blevet forstærket af Samuel Brolin til målmandsposten, mens Alagie Saine og Jacob Buus ligeledes er kommet til. Læs mere om sidstnævnte her.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
Jess Thorup indlagt
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle