Når et transfervindue åbner, så kan formålet med det være, at man gerne vil ud og finde forstærkninger. Sådan har det dog ikke været i AC Horsens, hvor man i stedet har kæmpet for at undgå at sælge.
Det har de haft held med, da det kun trupspillere som Agust Hlynsson og Lirim Qamili, der har forladt dem. Der er dog ingen tvivl om, at der godt kunne være blevet solgt profiler, fortæller klubbens sportschef Niels Erik Søndergård i et interview med Horsens Folkeblad.
– Der har været forespørgsler på flere af vores spillere, og det er ikke kun James Gomez, det handler om, men vi har sagt nej, inden noget er blevet konkret, siger han og fortsætter:
– Der har altså heller ikke været tale om indledende forhandlinger eller noget, lyder det fra Niels Erik Søndergård.
Det er også noget, som de tidligt meldte ud til både spillere og deres agenter, at prioriteten var ikke at miste nogen profiler. Derfor glæder Søndergård sig da også over, hvordan de er kommet ud af transfervinduet.
Han peger eksempelvis på, at de godt kunne have tyndet ud i deres profiler og købe en andet, som kunne være et større navn. Men i stedet har man altså valgt at fokusere på kontinuiteten, som er det, der skal bringe dem i mål.
Selvom man har sagt nej og nej, så er der dog alligevel planer om at få de unge spillere Tobias Stagaard og Anders Hoff udlejet snarest.
På ind-siden er de desuden blevet forstærket af Samuel Brolin til målmandsposten, mens Alagie Saine og Jacob Buus ligeledes er kommet til. Læs mere om sidstnævnte her.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Millionregn over ‘PC’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Arsenal er i Champions League-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!