I Sydamerika har man tilsyneladende fået et godt øje til danske spillere.
Forrige år fik Oliver Sonne peruviansk pas og debuterede for deres landshold i 2024. Nu kan endnu en dansker være på vej mod et fodboldeventyr i Sydamerika.
Chilenske medier begynder nemlig at skrive om, at FC Københavns angrebstalent Roberto Risnæs er i gang med at tilslutte sig Chile – noget, der har smittet af på kommentarsporene under de fleste af hans opslag på Instagram.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er det nået dertil, at U19-talentet er ved at få papirerne på plads, så han har mulighed for at stille op for Chile i fremtiden. Det er dog ikke endeligt besluttet, om det er den vej, han gerne vil gå.
Bold har tidligere fortalt, at Chile har et godt øje til ham.
Roberto Risnæs, der har spillet mange kampe på U16- og U17-landsholdene og en enkelt kamp for U18, er ved de seneste samlinger blevet forbigået. Seneste landskamp er tilbage fra september 2024, hvorfor man godt kan forstå, hvis han vil holde alle døre åbne via et chilensk pas.
Angriberen har sydamerikansk blod i årene via sin bedstemor, som er fra Chile. Det er faktisk på samme måde, at Oliver Sonne fik sit peruvianske pas forrige år – hans bedstemor er nemlig fra Peru.
Roberto Risnæs, 18 år, er i denne sæson en fast del af FC Københavns U19-mandskab, hvor han har scoret otte gange.
Sidste år forlængede han sin aftale, hvor Sune Smith-Nielsen udtalte følgende i pressemeddelelsen.
– Roberto er et ægte KB-talent, der har tilbragt hele sit fodboldliv hos os. Han er en spændende spiller, der kan spille flere af de offensive positioner, og han har både en god teknik og arbejder altid hårdt for holdet.
– Og han har en masse klassiske FCK-kompetencer, hvor han er fremadrettet og stærk offensivt, men samtidig gør en dyd ud af det defensive arbejde i både pres- og omstillingsspillet.
Også Roberto Risnæs, der har spillet i klubben, siden han var seks år gammel, var glad for at forlænge aftalen.
– Det er en stor dag for mig og min familie at kunne forlænge med min barndomsklub. Jeg har løbet rundt på KBs baner siden jeg var helt lille, og startede i KB Mikro dengang sammen med Jonathan (Moalem, red.), som jeg stadig spiller sammen med nu på U19-holdet. Jeg har kæmpet mig op hele vejen til hvor jeg er nu, og det har været en hård, men fed rejse, lød det i pressemeddelelsen.
Angriberen har ikke debuteret for FC Københavns førstehold.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
Magiske Messi slår til igen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
NYHEDER