Mange kampe for Danmark – FCK’er ved at få nyt pas

FC Københavns angrebstalent Roberto Risnæs er ved at få chilensk pas og holder dermed alle muligheder åbne i forhold til sin landsholdsfremtid.



I Sydamerika har man tilsyneladende fået et godt øje til danske spillere.

Forrige år fik Oliver Sonne peruviansk pas og debuterede for deres landshold i 2024. Nu kan endnu en dansker være på vej mod et fodboldeventyr i Sydamerika.

Chilenske medier begynder nemlig at skrive om, at FC Københavns angrebstalent Roberto Risnæs er i gang med at tilslutte sig Chile – noget, der har smittet af på kommentarsporene under de fleste af hans opslag på Instagram.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er det nået dertil, at U19-talentet er ved at få papirerne på plads, så han har mulighed for at stille op for Chile i fremtiden. Det er dog ikke endeligt besluttet, om det er den vej, han gerne vil gå.

Bold har tidligere fortalt, at Chile har et godt øje til ham.

Roberto Risnæs, der har spillet mange kampe på U16- og U17-landsholdene og en enkelt kamp for U18, er ved de seneste samlinger blevet forbigået. Seneste landskamp er tilbage fra september 2024, hvorfor man godt kan forstå, hvis han vil holde alle døre åbne via et chilensk pas.

Angriberen har sydamerikansk blod i årene via sin bedstemor, som er fra Chile. Det er faktisk på samme måde, at Oliver Sonne fik sit peruvianske pas forrige år – hans bedstemor er nemlig fra Peru.

Roberto Risnæs, 18 år, er i denne sæson en fast del af FC Københavns U19-mandskab, hvor han har scoret otte gange.

Sidste år forlængede han sin aftale, hvor Sune Smith-Nielsen udtalte følgende i pressemeddelelsen.

– Roberto er et ægte KB-talent, der har tilbragt hele sit fodboldliv hos os. Han er en spændende spiller, der kan spille flere af de offensive positioner, og han har både en god teknik og arbejder altid hårdt for holdet.

– Og han har en masse klassiske FCK-kompetencer, hvor han er fremadrettet og stærk offensivt, men samtidig gør en dyd ud af det defensive arbejde i både pres- og omstillingsspillet.

Også Roberto Risnæs, der har spillet i klubben, siden han var seks år gammel, var glad for at forlænge aftalen.

– Det er en stor dag for mig og min familie at kunne forlænge med min barndomsklub. Jeg har løbet rundt på KBs baner siden jeg var helt lille, og startede i KB Mikro dengang sammen med Jonathan (Moalem, red.), som jeg stadig spiller sammen med nu på U19-holdet. Jeg har kæmpet mig op hele vejen til hvor jeg er nu, og det har været en hård, men fed rejse, lød det i pressemeddelelsen.

Angriberen har ikke debuteret for FC Københavns førstehold.





Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte


Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte

Rasmus Højlund pryder forsiden

Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK

– Jeg tror godt, der kan være en Cooper-klausul

‘Tror ikke Brøndby forlænger med ham’

– Man må bare sige, Steinlein har ramt den i røven

Stort medie fremhæver Noah Nartey

Frustreret Steve Cooper med benhårde udtalelser

Flere FCK-profiler kan vende tilbage i Superligaen

I stort skænderi med Wolfsburg-spiller

Premier League bekræfter stor ændring

Kollapsede på banen – nu deler han nyt

Deler detaljer fra møde med Schmeichel

Se billedet – toptræner til pokalbrag i Farum

Bekræfter – Andreas Maxsø skal til Europa

Presset stiger: Tidligere FCK-træner i modvind

Ellevild med dansk duo

Kæmpe hyldest af Sibusiso Zuma

Medie fælder dom over Clement Bischoff

‘Tøffe’: Han er en af mine helt store favoritter!

Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’

Lauges kone bestormet af beskeder: ‘Overvældende’

Frank revser ‘stor dommerfejl’

Gigantisk Superliga-transfer – snart er han gratis

Stjerne i Superligaen – utur i Norge

Superliga-klub skal shoppe: ‘Det er pissesvært’

Måber over dansk stjerne

Efter hattrick: ‘Jeg er ikke så glad’

Skulle have afløst Daramy i FCK: Nu ophæver han

Thomas Frank besøger dansk klub

Frygteligt nyt for dansker – ude resten af året

23.000 får unik chance

Tøfting til dansk stjerne: – Bliv, hvor du er!

Pludselig ringede Thierry Henry til Brøndby-profil

Brøndby-boss med skidt skadesopdatering

Slut: Brøndby i kæmpe skuffelse!

Thomas Frank understreger ét problem

Sigter efter mesterskab trods syvendeplads

Uwe Rösler i følelsesladet hyldest

Supercomputer: Det ser godt ud, Hjulmand!

Træner spurgte ChatGPT om taktisk råd og vandt

Brøndby i stor nedtur: ‘De vil det mere end os’

– Vi skal ødelægge Brøndby i 1. halvleg

Underholdning i Eindhoven

Brøndby er færdig i pokalturneringen

Kæmpe pokalgyser: Det må bare ikke ske!

Fadæse mod Brøndby – nu laver han comeback

Supercomputer: De er storfavorit til at vinde PL

FC Midtjylland kører over Silkeborg

Danske stjerner viser glimt af topniveau