Emiliano Marcondes og holdkammeraterne i Brentford FC kæmper også i denne sæson om oprykning til Premier League, men den danske offensivspiller har ikke kunnet bidrage på det seneste.
Den tidligere FC Nordsjælland-profil har slet ikke været i aktion i ligaen i 2021.
– Jeg har haft en rygskade de seneste to måneder, som har holdt mig ude, og den har egentlig drillet mig i endnu længere tid, men det går fremad, og tirsdag var jeg på træningsbanen for første gang i lang tid. Jeg skal stadig være tålmodig og tage små skridt ad gangen, men jeg satser på, at jeg snart kan være tilbage. Måske om to uger, siger Marcondes til tipsbladet.dk.
En skadespause er altid en trist periode for en fodboldspiller, og der har selvsagt ikke været meget opmuntring at hente uden for banen for Marcondes de seneste måneder, hvor England også har været lukket fuldstændig ned på grund af coronavirus.
– Jeg var rigtig glad for, at jeg ikke blev skadet under første lockdown, men det blev jeg så nu. Jeg har dog ikke haft de store problemer med det. Man kan vænne sig til alt, og jeg har forsøgt at få noget positivt ud af det, siger Marcondes.
Brentford-spilleren har blandt andet brugt tiden på at optage træningsvideoer på YouTube med Brian “Brizze” Mengel, at arbejde med sit eget tøjmærke og læse en masse bøger.
Men nu handler det igen om fodbold.
Brentford er i skrivende stund på andenpladsen i Championship, og dermed er London-klubben altså på én af de to pladser, der giver direkte oprykning til Premier League – en oprykning, der gled Emiliano Marcondes og co. af hænderne i en playoff-kamp på Wembley i sidste sæson.
Nu vil London-klubben op i den bedste række.
– Vi er stærkere og har mere erfaring nu, og det synes jeg også, man kan se på vores præstationer. Vi spiller med en større modenhed, og vi kan fighte et resultat hjem, hvis vi skal det. Det ser rigtig godt ud, og vi er selvfølgelig glade for at være med i toppen igen, siger Marcondes og tilføjer:
– Det dufter jo af Premier League, når man er nummer et eller to, men der er lang vej igen, og det kan nå at ændre sig hele tiden. Det så vi i sidste sæson, og jeg er sikker på, at det hele først bliver afgjort til allersidst.
Brentford tabte senest 1-2 mod Queens Park Rangers, og i weekenden blev det også til et nederlag mod Barnsley. Dermed er en ellers god Brentford-stime blevet brudt. London-klubben har vundet mange kampe uden Emiliano Marcondes.
Det får ham dog ikke til at frygte for sin plads på holdet, når han er tilbage i fulde omdrejninger.
– Vi vandt også, da jeg var med, kan man sige. Det er jeg ikke så bekymret for, og det er ikke noget, jeg bruger tid på at spekulere over. Trænerstaben har signaleret, at der stadig er brug for mig, og jeg er sikker på, at jeg nok skal komme stærkt tilbage og bidrage til en god afslutning på sæsonen, slutter Emiliano Marcondes.
Emiliano Marcondes har kontraktudløb i Brentford FC efter denne sæson, og der er stor interesse for ham – læs mere her.
EKSKLUSIVT Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
OPTAKT
OB – FC København
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
MEDIE
United overvejer disse fem managers
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
FANKLUBBEN
Han har været en åbenbaring!
Supercomputer spår FCM-nedtur
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
AaB-krisen fortsætter
Tilbage efter lang pause
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
OPTAKT
