Konsekvenserne af den seneste tids tilskueruroligheder på de franske fodboldstadioner er torsdag blevet offentliggjort.
Det skriver det franske medie RFI.
Det er kampene i Ligue 1 mellem Lens og Lille 18. september samt Angers og Marseille 22. september, der denne gang kaster sanktioner af sig.
Marseille, Lille og Lens blevet idømt betingede et-pointstraffe. Hvis deres fans bryder reglerne igen inden for de kommende 12 måneder, falder hammeren.
Angers er sluppet med en bøde på 20.000 euro svarende til knap 150.000 kroner.
– Hvis straffen (til Angers, red.) virker mindre hård, er det, fordi klubben tilsyneladende ikke bar samme ansvar som de øvrige, siger Sébastien Deneux, der er formand for Den Franske Ligaforening (LFP), ifølge RFI.
Kampen mellem Lens og Lille blev skæmmet af, at en gruppe fans af hjemmeholdet i pausen løb ind på banen og stormede ned mod Lille-fans. Lilles fans svarede igen ved at kaste sæder ind mod banen, før politiet stoppede optrinet.
Seks personer kom lettere til skade i forbindelse med kampen, som Lens vandt 1-0.
I opgøret mellem Angers og Marseille valgte 40 af gæsternes fans at forlade deres tribuneafsnit for at angribe Angers-fansene. Det var tredje gang i sæsonen, at Marseille var involveret i en skandalekamp i den franske liga.
Tidligere på sæsonen måtte en kamp mellem Nice og Marseille afbrydes, da en flaske ramte Marseilles Dimitri Payet, som svarede igen ved at kyle flasken tilbage mod hjemmeholdets fans.
Det startede et større håndgemæng, hvor tilskuere, spillere og andre repræsentanter fra de to hold var involveret.
Nice fik fratrukket et point, ligesom klubben blev dømt til at spille tre hjemmekampe uden tilskuere på lægterne på grund af optøjerne.
Kampen mellem Montpellier og Marseille i august blev afbrudt i adskillige minutter, efter at Marseilles Valentin Rongier blev ramt i hovedet af kasteskyts.
Derudover måtte en kamp mellem Marseille og Galatasaray i Europa League for nylig afbrydes i otte minutter på grund af uroligheder.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Smider Salah-bombe
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
