Der er faldet dom: Franske klubber straffes

Som konsekvens af den seneste tids tilskueruroligheder er Marseille, Lille, Lens og Angers blevet straffet.



Konsekvenserne af den seneste tids tilskueruroligheder på de franske fodboldstadioner er torsdag blevet offentliggjort.

Det skriver det franske medie RFI.

Det er kampene i Ligue 1 mellem Lens og Lille 18. september samt Angers og Marseille 22. september, der denne gang kaster sanktioner af sig.

Marseille, Lille og Lens blevet idømt betingede et-pointstraffe. Hvis deres fans bryder reglerne igen inden for de kommende 12 måneder, falder hammeren.

Angers er sluppet med en bøde på 20.000 euro svarende til knap 150.000 kroner.

– Hvis straffen (til Angers, red.) virker mindre hård, er det, fordi klubben tilsyneladende ikke bar samme ansvar som de øvrige, siger Sébastien Deneux, der er formand for Den Franske Ligaforening (LFP), ifølge RFI.

Kampen mellem Lens og Lille blev skæmmet af, at en gruppe fans af hjemmeholdet i pausen løb ind på banen og stormede ned mod Lille-fans. Lilles fans svarede igen ved at kaste sæder ind mod banen, før politiet stoppede optrinet.

Seks personer kom lettere til skade i forbindelse med kampen, som Lens vandt 1-0.

I opgøret mellem Angers og Marseille valgte 40 af gæsternes fans at forlade deres tribuneafsnit for at angribe Angers-fansene. Det var tredje gang i sæsonen, at Marseille var involveret i en skandalekamp i den franske liga.

Tidligere på sæsonen måtte en kamp mellem Nice og Marseille afbrydes, da en flaske ramte Marseilles Dimitri Payet, som svarede igen ved at kyle flasken tilbage mod hjemmeholdets fans.

Det startede et større håndgemæng, hvor tilskuere, spillere og andre repræsentanter fra de to hold var involveret.

Nice fik fratrukket et point, ligesom klubben blev dømt til at spille tre hjemmekampe uden tilskuere på lægterne på grund af optøjerne.

Kampen mellem Montpellier og Marseille i august blev afbrudt i adskillige minutter, efter at Marseilles Valentin Rongier blev ramt i hovedet af kasteskyts.

Derudover måtte en kamp mellem Marseille og Galatasaray i Europa League for nylig afbrydes i otte minutter på grund af uroligheder.

/ritzau/



Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

Spanske medier i ekstase

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

FC København – Sønderjyske

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

– De skal skille sig af med ham!

Randers FC – AGF

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Trækker overskrifter i Sydkorea

Tullberg skifter fire mand

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Danskerscoringerne væltede ind

Kæmpe triumf for Frank

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Viborg FF – FC Midtjylland

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

De er klar til at købe Mohamed Salah

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Her er Danmarks VM-gruppe

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Sløvt Londonderby

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Stjerner sender besked til Froholdt

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen