Der er faldet dom: Franske klubber straffes

Som konsekvens af den seneste tids tilskueruroligheder er Marseille, Lille, Lens og Angers blevet straffet.



Konsekvenserne af den seneste tids tilskueruroligheder på de franske fodboldstadioner er torsdag blevet offentliggjort.

Det skriver det franske medie RFI.

Det er kampene i Ligue 1 mellem Lens og Lille 18. september samt Angers og Marseille 22. september, der denne gang kaster sanktioner af sig.

Marseille, Lille og Lens blevet idømt betingede et-pointstraffe. Hvis deres fans bryder reglerne igen inden for de kommende 12 måneder, falder hammeren.

Angers er sluppet med en bøde på 20.000 euro svarende til knap 150.000 kroner.

– Hvis straffen (til Angers, red.) virker mindre hård, er det, fordi klubben tilsyneladende ikke bar samme ansvar som de øvrige, siger Sébastien Deneux, der er formand for Den Franske Ligaforening (LFP), ifølge RFI.

Kampen mellem Lens og Lille blev skæmmet af, at en gruppe fans af hjemmeholdet i pausen løb ind på banen og stormede ned mod Lille-fans. Lilles fans svarede igen ved at kaste sæder ind mod banen, før politiet stoppede optrinet.

Seks personer kom lettere til skade i forbindelse med kampen, som Lens vandt 1-0.

I opgøret mellem Angers og Marseille valgte 40 af gæsternes fans at forlade deres tribuneafsnit for at angribe Angers-fansene. Det var tredje gang i sæsonen, at Marseille var involveret i en skandalekamp i den franske liga.

Tidligere på sæsonen måtte en kamp mellem Nice og Marseille afbrydes, da en flaske ramte Marseilles Dimitri Payet, som svarede igen ved at kyle flasken tilbage mod hjemmeholdets fans.

Det startede et større håndgemæng, hvor tilskuere, spillere og andre repræsentanter fra de to hold var involveret.

Nice fik fratrukket et point, ligesom klubben blev dømt til at spille tre hjemmekampe uden tilskuere på lægterne på grund af optøjerne.

Kampen mellem Montpellier og Marseille i august blev afbrudt i adskillige minutter, efter at Marseilles Valentin Rongier blev ramt i hovedet af kasteskyts.

Derudover måtte en kamp mellem Marseille og Galatasaray i Europa League for nylig afbrydes i otte minutter på grund af uroligheder.

/ritzau/





TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Splitter landet: ‘Så kan støvlerne ryge på hylden’

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

Atletico Madrid interesseret i dansker

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Køber snart Brøndby-angriber

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Barcelona – Real Madrid

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

FC København sælger Nathan Trott



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen