Lyngbys cheftræner, Morten Karlsen, var bestemt ikke imponeret over domeren i klubbens sidste testkamp mod FK Banga på deres træningslejr på Cypern.
– Det var en rigtig træningslejr-kamp med en masse fysik og en modstander, der rigtig gerne ville gå til os. Og så tilsyneladende lige en cypriotisk barejer, som lige var dommer i 90 minutter, sagde han efter kampen til klubbens egne kanaler.
Og måske var den “barejer” ikke bare en halvskidt dommer.
Lyngby Boldklub bekræfter over for Tipsbladet, at man mistænker matchfixing i den kamp grundet mærkværdige dommerkendelser, og at man derfor er gået videre med sagen. TV 2 Sport var først med historien torsdag morgen.
Over for Tipsbladet sætter fodboldchef i Lyngby Boldklub, Nicas Kjeldsen, ord på forløbet.
– Vi får vel en fornemmelse allerede dernede efter kampen, da vi snakker det igennem. Men for at være ærlig, så er det ikke noget, der fylder ret meget i momentet. Dommerne kan jo lave fejl fra tid til anden, men da vi efterfølgende kigger video og får delt vores indtryk, så synes vi, der er nogle ting, som ikke er i orden.
– På baggrund af det kontakter vi vores arrangør mandag aften og vores folk i Danmark tager fat i Divisionsforeningen og Danmarks Idrætsforbund om tirsdagen, fortæller han.
Hvad tænker I om, at man overhovedet kan oddse på de her træningskampe, hvor man knap nok kan finde startopstillinger?
– Det har vi ikke nogen holdning til, vi spiller fodboldkampe, og så må der være nogen i det lovgivende system et sted, der tager stilling til hvad man må og ikke må.
Ikke første gang
Sidste år var Lyngby Boldklub involveret i en lignende sag, hvor en af klubbens testkampe mod Jakob Michelsen og HamKam efterfølgende blev mistænkt for matchfixing.
Det skete på en træningslejr i Tyrkiet, og der var i kampen adskillige mærkelige dommerkendelser. Særligt var der mange straffespark.
Det har også været straffesparkskendelser og unaturlige spilmønstre på antal mål, som har været udslagsgivende for mistanken i Lyngbys testkamp i denne omgang.
– Det er top frustrerende at være en del af. Vi tager jo afsted af sportslige årsager og for at fokus på at blive klar til sæsonstart, og så er det selvfølgelig forstyrrende at det her sker, siger Nicas Kjeldsen.
Med to af sådanne situationer på knap et år skal Lyngby Boldklub også nu se på, hvordan man kan undgå lignende problemer i fremtiden, og hvad man skal gøre fremadrettet.
– Det har vi ikke taget stilling til endnu, men det er klart, at vi selvfølgelig også tager en intern omgang på, om vi kan gøre noget anderledes for at undgå det sker igen næste år, slutter Nicas Kjeldsen.
Over for TV 2 Sport har den cypriotiske virksomhed La Bella Travel and Insurance, der arrangerede træningskampen, afvist, at noget var fixet.
Lyngby vandt den mistænkte kamp 3-2 over FK Banga.
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
EKSKLUSIVT
Økonomiske problemer – bud på dansk profil
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
VM-LIVE: Tre røde kort i VM-åbningskampen
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
MEDIE