Matchfixing-frygt: ‘Nogle ting var ikke i orden’

Lyngby-testkamp mistænkes for matchfixing. Her sætter fodboldchef Nicas Kjeldsen ord på sagen.



Lyngbys cheftræner, Morten Karlsen, var bestemt ikke imponeret over domeren i klubbens sidste testkamp mod FK Banga på deres træningslejr på Cypern. 

– Det var en rigtig træningslejr-kamp med en masse fysik og en modstander, der rigtig gerne ville gå til os. Og så tilsyneladende lige en cypriotisk barejer, som lige var dommer i 90 minutter, sagde han efter kampen til klubbens egne kanaler.  

Og måske var den “barejer” ikke bare en halvskidt dommer. 

Lyngby Boldklub bekræfter over for Tipsbladet, at man mistænker matchfixing i den kamp grundet mærkværdige dommerkendelser, og at man derfor er gået videre med sagen. TV 2 Sport var først med historien torsdag morgen.

Over for Tipsbladet sætter fodboldchef i Lyngby Boldklub, Nicas Kjeldsen, ord på forløbet. 

– Vi får vel en fornemmelse allerede dernede efter kampen, da vi snakker det igennem. Men for at være ærlig, så er det ikke noget, der fylder ret meget i momentet. Dommerne kan jo lave fejl fra tid til anden, men da vi efterfølgende kigger video og får delt vores indtryk, så synes vi, der er nogle ting, som ikke er i orden. 

– På baggrund af det kontakter vi vores arrangør mandag aften og vores folk i Danmark tager fat i Divisionsforeningen og Danmarks Idrætsforbund om tirsdagen, fortæller han.

Hvad tænker I om, at man overhovedet kan oddse på de her træningskampe, hvor man knap nok kan finde startopstillinger? 

– Det har vi ikke nogen holdning til, vi spiller fodboldkampe, og så må der være nogen i det lovgivende system et sted, der tager stilling til hvad man må og ikke må.

Ikke første gang
Sidste år var Lyngby Boldklub involveret i en lignende sag, hvor en af klubbens testkampe mod Jakob Michelsen og HamKam efterfølgende blev mistænkt for matchfixing. 

Det skete på en træningslejr i Tyrkiet, og der var i kampen adskillige mærkelige dommerkendelser. Særligt var der mange straffespark. 

Det har også været straffesparkskendelser og unaturlige spilmønstre på antal mål, som har været udslagsgivende for mistanken i Lyngbys testkamp i denne omgang. 

– Det er top frustrerende at være en del af. Vi tager jo afsted af sportslige årsager og for at fokus på at blive klar til sæsonstart, og så er det selvfølgelig forstyrrende at det her sker, siger Nicas Kjeldsen. 

Med to af sådanne situationer på knap et år skal Lyngby Boldklub også nu se på, hvordan man kan undgå lignende problemer i fremtiden, og hvad man skal gøre fremadrettet.

– Det har vi ikke taget stilling til endnu, men det er klart, at vi selvfølgelig også tager en intern omgang på, om vi kan gøre noget anderledes for at undgå det sker igen næste år, slutter Nicas Kjeldsen. 

Over for TV 2 Sport har den cypriotiske virksomhed La Bella Travel and Insurance, der arrangerede træningskampen, afvist, at noget var fixet. 

Lyngby vandt den mistænkte kamp 3-2 over FK Banga.





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Nu melder Christian Eriksen ud

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

VM-LIVE: Tre røde kort i VM-åbningskampen

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Infantino i stort forsvar af billetpriser



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Har talt med Bruno Fernandes om transfer