Kalidou Koulibaly blev tirsdag dagens mand i skysovs, da han med sin scoring til 2-1 mod Ecuador sparkede Senegal videre fra VM’s gruppespil.
Efter kampen blev han valgt som kampens spiller og fik et fint trofæ, men han havde ingen intentioner om at tale om sig selv.
I stedet brugte han sin taletid på at hylde den senegalesiske fodboldlegende Papa Bouba Diop, som i en alder af 42 døde for præcis to år siden efter længere tids sygdom.
– I dag er toårsdagen for hans død, og jeg vil give det her trofæ til hans familie for at ære ham, siger Koulibaly ifølge AFP med henvisning til det trofæ, der følger med kåringen som kampens spiller.
– Vi ved, at dagen er meget vigtig for hans familie. Vi ville ære ham. Han repræsenterede en drøm for mig, da jeg var dreng.
– Vi spillede for ham og ville ikke forspilde den her chance, siger Koulibaly.
Papa Bouba Diop spillede 62 kampe på Senegals landshold. I 2002 var han en af nationens helt store stjerner ved VM.
Han scorede således mod både Frankrig og Uruguay i gruppespillet. Kun mod Danmark kom han ikke på måltavlen.
Senegaleserne nåede det år kvartfinalen. Det har de aldrig gjort bedre. Men måske bliver det i år. Indtil videre har de nået ottendedelsfinalerne.
– Det her var en speciel dag for Senegal. Senegalesisk fodbold som helhed vandt i dag. Jeg er glad for mit mål. Det er en kæmpe ære at score sådan et mål, siger Koulibaly.
Ismaïla Sarr scorede Senegals første mål på straffespark i første halvleg. I anden halvleg udlignede Ecuador og havde dermed et resultat, der ville sende holdet videre.
Men Kalidou Koulibaly scorede blot to minutter efter udligningen, og det blev dødsstødet til Ecuadors drømme om avancement.
/ritzau/
LIVE
LIVE: 3 Real Madrid-stjerner mødt af buhråb
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
OPTAKT
FC København – OB
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
MEDIE
Offentliggøres i dag
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
OPTAKT
