Med knopperne først: Intet frispark siger VAR-chef

Michael Johansen forklarer her, hvorfor der ikke blev givet frispark til Kristian Arnstad, da han i kampen mod Viborg blev ramt af Renato Juniors knopper i forbindelse med Viborgs scoring.



Når en fodboldspiller rammer en anden med knopperne først på skinnebenet, plejer det at være en forseelse.

Det var dog ikke tilfældet i Superliga-kampen mellem Viborg FF og AGF, hvor hjemmeholdets angriber Renato Junior, i forbindelse med Magnus Westergaards scoring til 1-0 i opgøret, ramte AGF's Kristian Arnstad med knopperne i en vending, mens han havde kontrol over bolden.

Derfor appellerede AGF kraftigt for, at der skulle fløjtes et frispark, som ville have betydet, at stillingen fortsat havde været 0-0, men VAR fandt intet strafbart i situationen, så målet blev stående.

På optagelserne fra kampen kan man høre, at kampens dommer, Mikkel Redder, omgående laver sin vurdering.

– Den dér dømmer jeg ikke. Jeg synes ikke, at der er noget, siger dommeren ud til VAR vognen.

Kendelsen blev derfor taget op i Viaplay-programmet VAR-rummet, hvor dommerchef, Michael Johansen, satte ord på situationen og forklarede, hvorfor der ikke blev givet frispark til udeholdet.

– Vi skal hele tiden have for øje, hvad dommeren har set på banen. Han har set en tilfældig kontakt, hvilket vi sådan set godt kan genkende. Disse typer kontakter kan opstå i en kontaktsport. Vi skal passe på, at vi ikke leder efter bagatelagtige kontakter.

– Dommerens vurdering på banen er, at det er tilfældigt. Derefter går VAR selvfølgelig ind for at tjekke, om det er åbenlyst forkert, og om Viborg-spilleren har lavet en ulovlig handling. Det har han ikke, siger Michael Johansen i Viaplay-udsendelsen.

Dommerchefen anerkender dog i programmet, at der er tale om en situation, der balancerer på kanten af et frispark.

– Det er en gråzone, fordi vi har en kontakt, der trods alt er tydelig, men når vi analyserer spillerens handling, forsøger han at spille bolden. Der er ikke noget direkte mod modspilleren. Kontakter opstår i fodbold, og det er så op til dommerens skøn. Vi kommer ikke til at blande os i det.

Målet, der blev scoret i sekvensen, endte med at være afgørende, da kampen sluttede 1-1 mellem de to jyske hold.

Du kan se hele vurderingen af situationen i videoen øverst i artiklen.





Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer


Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Raser over dansk stjerne

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

‘Den værste transfer nogensinde’

Det har taget røven på Steve Cooper

Forlænger med to Superliga-talenter

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Eriksen med kontant udmelding

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Her er planen for januars transfervindue

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Brøndby-stjerne med stor donation

City-ejer sælger klub

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

– Han har været en decideret atombombe

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det er til dumpekarakter

Benhård transfermelding

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo