Med knopperne først: Intet frispark siger VAR-chef

Michael Johansen forklarer her, hvorfor der ikke blev givet frispark til Kristian Arnstad, da han i kampen mod Viborg blev ramt af Renato Juniors knopper i forbindelse med Viborgs scoring.



Når en fodboldspiller rammer en anden med knopperne først på skinnebenet, plejer det at være en forseelse.

Det var dog ikke tilfældet i Superliga-kampen mellem Viborg FF og AGF, hvor hjemmeholdets angriber Renato Junior, i forbindelse med Magnus Westergaards scoring til 1-0 i opgøret, ramte AGF's Kristian Arnstad med knopperne i en vending, mens han havde kontrol over bolden.

Derfor appellerede AGF kraftigt for, at der skulle fløjtes et frispark, som ville have betydet, at stillingen fortsat havde været 0-0, men VAR fandt intet strafbart i situationen, så målet blev stående.

På optagelserne fra kampen kan man høre, at kampens dommer, Mikkel Redder, omgående laver sin vurdering.

– Den dér dømmer jeg ikke. Jeg synes ikke, at der er noget, siger dommeren ud til VAR vognen.

Kendelsen blev derfor taget op i Viaplay-programmet VAR-rummet, hvor dommerchef, Michael Johansen, satte ord på situationen og forklarede, hvorfor der ikke blev givet frispark til udeholdet.

– Vi skal hele tiden have for øje, hvad dommeren har set på banen. Han har set en tilfældig kontakt, hvilket vi sådan set godt kan genkende. Disse typer kontakter kan opstå i en kontaktsport. Vi skal passe på, at vi ikke leder efter bagatelagtige kontakter.

– Dommerens vurdering på banen er, at det er tilfældigt. Derefter går VAR selvfølgelig ind for at tjekke, om det er åbenlyst forkert, og om Viborg-spilleren har lavet en ulovlig handling. Det har han ikke, siger Michael Johansen i Viaplay-udsendelsen.

Dommerchefen anerkender dog i programmet, at der er tale om en situation, der balancerer på kanten af et frispark.

– Det er en gråzone, fordi vi har en kontakt, der trods alt er tydelig, men når vi analyserer spillerens handling, forsøger han at spille bolden. Der er ikke noget direkte mod modspilleren. Kontakter opstår i fodbold, og det er så op til dommerens skøn. Vi kommer ikke til at blande os i det.

Målet, der blev scoret i sekvensen, endte med at være afgørende, da kampen sluttede 1-1 mellem de to jyske hold.

Du kan se hele vurderingen af situationen i videoen øverst i artiklen.



Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

– Det har man nok aldrig set før

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

De er klar til at købe Mohamed Salah

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Her er alle VM-puljerne

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Her er Danmarks VM-gruppe

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Her er alle VM-grupperne

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Saver United-stjerne over

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Her kan du se VM-lodtrækningen

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Mål i begge ender i Milano

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’