Med knopperne først: Intet frispark siger VAR-chef

Michael Johansen forklarer her, hvorfor der ikke blev givet frispark til Kristian Arnstad, da han i kampen mod Viborg blev ramt af Renato Juniors knopper i forbindelse med Viborgs scoring.



Når en fodboldspiller rammer en anden med knopperne først på skinnebenet, plejer det at være en forseelse.

Det var dog ikke tilfældet i Superliga-kampen mellem Viborg FF og AGF, hvor hjemmeholdets angriber Renato Junior, i forbindelse med Magnus Westergaards scoring til 1-0 i opgøret, ramte AGF's Kristian Arnstad med knopperne i en vending, mens han havde kontrol over bolden.

Derfor appellerede AGF kraftigt for, at der skulle fløjtes et frispark, som ville have betydet, at stillingen fortsat havde været 0-0, men VAR fandt intet strafbart i situationen, så målet blev stående.

På optagelserne fra kampen kan man høre, at kampens dommer, Mikkel Redder, omgående laver sin vurdering.

– Den dér dømmer jeg ikke. Jeg synes ikke, at der er noget, siger dommeren ud til VAR vognen.

Kendelsen blev derfor taget op i Viaplay-programmet VAR-rummet, hvor dommerchef, Michael Johansen, satte ord på situationen og forklarede, hvorfor der ikke blev givet frispark til udeholdet.

– Vi skal hele tiden have for øje, hvad dommeren har set på banen. Han har set en tilfældig kontakt, hvilket vi sådan set godt kan genkende. Disse typer kontakter kan opstå i en kontaktsport. Vi skal passe på, at vi ikke leder efter bagatelagtige kontakter.

– Dommerens vurdering på banen er, at det er tilfældigt. Derefter går VAR selvfølgelig ind for at tjekke, om det er åbenlyst forkert, og om Viborg-spilleren har lavet en ulovlig handling. Det har han ikke, siger Michael Johansen i Viaplay-udsendelsen.

Dommerchefen anerkender dog i programmet, at der er tale om en situation, der balancerer på kanten af et frispark.

– Det er en gråzone, fordi vi har en kontakt, der trods alt er tydelig, men når vi analyserer spillerens handling, forsøger han at spille bolden. Der er ikke noget direkte mod modspilleren. Kontakter opstår i fodbold, og det er så op til dommerens skøn. Vi kommer ikke til at blande os i det.

Målet, der blev scoret i sekvensen, endte med at være afgørende, da kampen sluttede 1-1 mellem de to jyske hold.

Du kan se hele vurderingen af situationen i videoen øverst i artiklen.



Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Neestrup erkender FCM-misundelse

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Et utroligt smukt mareridt!

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Sergio Ramos i chokskifte?

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Storhylder Christian Nørgaard

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FC København scorer millionbeløb

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Klar besked til FCK-fans

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Vild med ny Eriksen-løsning

Bekræfter millionbud på dansker

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Køber sig ind i dansk klub

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Lothar Matthaüs storroser dansker

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Pointdeling i vestfransk derby

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

– Vi bør være favoritter