Medie: Brøndby og FCK lurer på ghaneser

Den ghanesiske midtbanespiller Mohamed Abdul Basit er angiveligt på ønskelisten i Brøndby og FC København



Sommeren er fyldt med mere eller mindre vilde rygter, for når transfervinduet er åbent, er der dømt ‘silly season’. Derfor florerer der snesevis af rygter om spillere, der er på vej den ene eller anden vej.

Et af de rygter, der florerer i fransk fodbold, handler om midtbanespilleren Mohamed Abdul Basit, der til daglig spiller for den ghanesiske klub Berekum Chelsea. Den 21-årige midtbanemand er selv fra Ghana, og han har tilsyneladende gjort det så godt for sin klub, at flere europæiske klubber – heriblandt Brøndby og FC København – er interesseret i spilleren. Det skriver det franske netmedie Foot Mercato.

Mohamed Abdul Basit er anfører og en af profilerne hos Berekum Chelsea, der til daglig styres af den hollandske træner Hans van der Pluijm. Klubben vandt det ghanesiske mesterskab i 2011 og har således også spillet med i den afrikanske udgave af Champions League.

Ifølge Foot Mercato er Mohamed Abdul Basit også eftertragtet i både England og Frankrig, men FC København, Brøndby og belgiske Standard Liege nævnes af mediet også som interesserede bejlere.

Hvis Mohamed Abdul Basit skulle ende med at komme til Danmark, kan han spørge sin klubkammerat Emmanuel Clottey til råds. Nu 24-årige Clottey, der er topscorer i Berekum Chelsea, spillede således for OB for nogle år tilbage uden dog at slå igennem i klubben.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FC København jagter Romane Amane

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Sydafrika – Canada

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane