Medie: De har Khouma Babacar på blokken

Det ser ud til, at der er dukket en bejler op til FC København-angriberen Khouma Babacar.



Det er et år siden, at Khouma Babacar blev hentet til FC København som en stor stjerne. Nu arbejder på de danske mestre på at få afskibet angriberen, der har været et skuffende indslag i den danske hovedstad.

Khouma Babacar passer ikke længere til spillestilen, efter at Jacob Neestrup har taget over, og det er med den begrundelse, at FCK vil af med den 29-årige angriber. 

Senegaleseren brød igennem i Fiorentina som teenager, og han er noteret for hele 166 kampe i Serie A. Nu kan han være på vej tilbage til støvlelandet.

Ifølge calciospezia er Khouma Babacar på blokken i Spezia, der ejes af Robert Platek, som tidligere har ejet Sønderjyske. Spezia er i skrivende stund nummer 17 i Italiens bedste række.

FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen gav i sidste uge en opdatering på Khouma Babacars situation.

– Han blev hentet til en anden stil – som en forward, der skulle bevæge sig i dybden, fordi vi havde Jonas Wind på det tidspunkt. Der er nogle ting omkring hans arbejdsopgaver, som gør, at han ikke står først for.

– Og så er der nogle ting omkring hans CV og karisma, som gør, at han ikke er tilfreds med det selv. Og så må man kigge på, hvor lang tid samarbejdet skal fortsætte, og han kunne godt være en spiller, der skal videre.

– Der er ingen garantier for noget som helst, og derfor skal han passe sit arbejde, og vi skal sørge for, at han har de muligheder for at træne, som han har brug for. Men det mest sandsynlige er, at vi og han leder efter en anden løsning. lød det fra “PC”.

Da Tipsbladet onsdag overværede træningen i FC København, var Khouma Babacar ikke med på banen, men angriberen befandt sig på træningsanlægget på Frederiksberg, hvor han lavede øvelser uden bold. 

Khouma Babacar har scoret tre mål i 17 kampe for FC København. 





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Rival sender stor ros til Bo Svensson

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Thomas Frank scorer sommerjob

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Transferfri stjerne i København