Jess Thorup vil gerne beholde Denis Vavro og stopperen vil gerne blive i FC København.
To ud af tre involverede ser således ud til at være enige, mens den tredje part, Lazio, endnu ikke har fået den rette betaling for deres forsvarsspiller.
FCK's nye bud kan dog vise sig at blive det sidste og afgørende. Ifølge footballnews24 skriver Corrierre dello Sport, at Lazio lige nu tygger på det.
FC København har budt 4 millioner euro svarende til 30 millioner kroner for Denis Vavro. Dertil er der flere præstationsafhængige bonusser, som kan beløbe sig i 3,7 millioner kroner.
Italienerne får også inkorporeret en videresalgsklausul i aftalen med Denis Vavro. Den skulle være på ti procent skriver samme medie.
FCK's tidligere bud lød ifølge samme medie på 27 millioner kroner plus en videresalgsklausul. Lazio skulle forlange 37 millioner kroner, og med det seneste bud så nærmer de to parter sig hinanden.
Omvendt skal det gå hurtigt, hvis den 26-årige forsvarsspiller skal nå at kunne kalde sig selv FC København-spiller inden det bliver søndag, som han selv har forudsagt det.
Denis Vavro var også FC København-spiller ind til det sidste, da han var en del af holdets seneste træningskamp mod Silkeborg IF få dage før kontrakten udløb med de danske mestre.
Forsvarsspilleren er ikke rejst med resten af FCK-truppen på holdets træningslejr, og den lejlighed har han så benyttet til at få sig selv rodet ind i problemer. Læs mere om det HER.
I løbet af foråret spillede Denis Vavro 14 Superliga-kampe for FCK, hvor han også overbeviste ledelsen om at gå benhårdt efter at hente ham på en permanent aftale. Flere flotte præstationer fra slovakken hjalp FCK til det danske mesterskab.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
MEDIE
Chokskifte på vej?
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-spiller får fem karantænedage
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
OPTAKT
Marokko – Haiti
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
OPTAKT
Skotland – Brasilien
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
Dansk træner færdig ved VM
OPTAKT
Tyrkiet – USA
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER