Medie: FC København sender nyt bud afsted

FC København vil strække sig langt for at få fat i forsvarsspilleren. Nu har de angiveligt sendt et nyt og forbedret tilbud afsted til Lazio.



Jess Thorup vil gerne beholde Denis Vavro og stopperen vil gerne blive i FC København.

To ud af tre involverede ser således ud til at være enige, mens den tredje part, Lazio, endnu ikke har fået den rette betaling for deres forsvarsspiller.

FCK's nye bud kan dog vise sig at blive det sidste og afgørende. Ifølge footballnews24 skriver Corrierre dello Sport, at Lazio lige nu tygger på det.

FC København har budt 4 millioner euro svarende til 30 millioner kroner for Denis Vavro. Dertil er der flere præstationsafhængige bonusser, som kan beløbe sig i 3,7 millioner kroner.

Italienerne får også inkorporeret en videresalgsklausul i aftalen med Denis Vavro. Den skulle være på ti procent skriver samme medie.

FCK's tidligere bud lød ifølge samme medie på 27 millioner kroner plus en videresalgsklausul. Lazio skulle forlange 37 millioner kroner, og med det seneste bud så nærmer de to parter sig hinanden.

Omvendt skal det gå hurtigt, hvis den 26-årige forsvarsspiller skal nå at kunne kalde sig selv FC København-spiller inden det bliver søndag, som han selv har forudsagt det

Denis Vavro var også FC København-spiller ind til det sidste, da han var en del af holdets seneste træningskamp mod Silkeborg IF få dage før kontrakten udløb med de danske mestre.

Forsvarsspilleren er ikke rejst med resten af FCK-truppen på holdets træningslejr, og den lejlighed har han så benyttet til at få sig selv rodet ind i problemer. Læs mere om det HER.

I løbet af foråret spillede Denis Vavro 14 Superliga-kampe for FCK, hvor han også overbeviste ledelsen om at gå benhårdt efter at hente ham på en permanent aftale. Flere flotte præstationer fra slovakken hjalp FCK til det danske mesterskab.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Spændende transfermelding om Maxsø

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

‘Det var verdens undergang’

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Transferbombe i Manchester United

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Er han løsningen i AGF?

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Begejstret for Jacob Neestrup

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil