Medie: FC København sender nyt bud afsted

FC København vil strække sig langt for at få fat i forsvarsspilleren. Nu har de angiveligt sendt et nyt og forbedret tilbud afsted til Lazio.



Jess Thorup vil gerne beholde Denis Vavro og stopperen vil gerne blive i FC København.

To ud af tre involverede ser således ud til at være enige, mens den tredje part, Lazio, endnu ikke har fået den rette betaling for deres forsvarsspiller.

FCK's nye bud kan dog vise sig at blive det sidste og afgørende. Ifølge footballnews24 skriver Corrierre dello Sport, at Lazio lige nu tygger på det.

FC København har budt 4 millioner euro svarende til 30 millioner kroner for Denis Vavro. Dertil er der flere præstationsafhængige bonusser, som kan beløbe sig i 3,7 millioner kroner.

Italienerne får også inkorporeret en videresalgsklausul i aftalen med Denis Vavro. Den skulle være på ti procent skriver samme medie.

FCK's tidligere bud lød ifølge samme medie på 27 millioner kroner plus en videresalgsklausul. Lazio skulle forlange 37 millioner kroner, og med det seneste bud så nærmer de to parter sig hinanden.

Omvendt skal det gå hurtigt, hvis den 26-årige forsvarsspiller skal nå at kunne kalde sig selv FC København-spiller inden det bliver søndag, som han selv har forudsagt det

Denis Vavro var også FC København-spiller ind til det sidste, da han var en del af holdets seneste træningskamp mod Silkeborg IF få dage før kontrakten udløb med de danske mestre.

Forsvarsspilleren er ikke rejst med resten af FCK-truppen på holdets træningslejr, og den lejlighed har han så benyttet til at få sig selv rodet ind i problemer. Læs mere om det HER.

I løbet af foråret spillede Denis Vavro 14 Superliga-kampe for FCK, hvor han også overbeviste ledelsen om at gå benhårdt efter at hente ham på en permanent aftale. Flere flotte præstationer fra slovakken hjalp FCK til det danske mesterskab.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Martin Jørgensen lander nyt job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

AC Milan kigger på dansker

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Brian Riemer peger på tre årsager

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino