Medie: FC København sender nyt bud afsted

FC København vil strække sig langt for at få fat i forsvarsspilleren. Nu har de angiveligt sendt et nyt og forbedret tilbud afsted til Lazio.



Jess Thorup vil gerne beholde Denis Vavro og stopperen vil gerne blive i FC København.

To ud af tre involverede ser således ud til at være enige, mens den tredje part, Lazio, endnu ikke har fået den rette betaling for deres forsvarsspiller.

FCK's nye bud kan dog vise sig at blive det sidste og afgørende. Ifølge footballnews24 skriver Corrierre dello Sport, at Lazio lige nu tygger på det.

FC København har budt 4 millioner euro svarende til 30 millioner kroner for Denis Vavro. Dertil er der flere præstationsafhængige bonusser, som kan beløbe sig i 3,7 millioner kroner.

Italienerne får også inkorporeret en videresalgsklausul i aftalen med Denis Vavro. Den skulle være på ti procent skriver samme medie.

FCK's tidligere bud lød ifølge samme medie på 27 millioner kroner plus en videresalgsklausul. Lazio skulle forlange 37 millioner kroner, og med det seneste bud så nærmer de to parter sig hinanden.

Omvendt skal det gå hurtigt, hvis den 26-årige forsvarsspiller skal nå at kunne kalde sig selv FC København-spiller inden det bliver søndag, som han selv har forudsagt det

Denis Vavro var også FC København-spiller ind til det sidste, da han var en del af holdets seneste træningskamp mod Silkeborg IF få dage før kontrakten udløb med de danske mestre.

Forsvarsspilleren er ikke rejst med resten af FCK-truppen på holdets træningslejr, og den lejlighed har han så benyttet til at få sig selv rodet ind i problemer. Læs mere om det HER.

I løbet af foråret spillede Denis Vavro 14 Superliga-kampe for FCK, hvor han også overbeviste ledelsen om at gå benhårdt efter at hente ham på en permanent aftale. Flere flotte præstationer fra slovakken hjalp FCK til det danske mesterskab.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Eriksen spottet – nu er der nyt

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Stor ændring i AGF?



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Christian Nørgaard tæt på skifte

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby IF – Viborg FF

Kæmpe transfer under opsejling

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Silkeborg IF – FC København

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Ingen klausul i FC København-aftale

FC Nordsjælland – Randers FC



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning