Superliga-klubben FC Midtjylland kigger i både ind- og udland, når det handler om at rekruttere nye spillere, og det er ikke kun til førsteholdet, at man søger efter nyt blod.
De danske mestre har tidligere vist, at man gerne tager talenter ind fra udlandet – eksempelvis har man hentet teenageren Zsombor Puskás i Vasas, og tidligere har man også hentet Kaan Kairinen i FC Inter Turku – og det lader til, at man fortsætter med at søge uden for landets grænser.
Det græske medie Trifilara skriver, at de danske mestre har været i Grækenland for at se nærmere på et 17-årigt stortalent.
Panathinaikos-angriber Marios Tzavidas har ifølge det græske medie vist sig så godt frem, at flere scouts har været på tribunen for at se ham spille for Panathinaikos’ U17-hold i løbet af sæsonen, hvor han scorede masser af mål.
Han er regnet for et af græsk fodbolds store talenter.
Læs også:Rasende hold smidt ud af CL-kvalifikation: Truer UEFA med advokater
Angriberen er i løbet af 2020 blevet besigtet af Liverpool, Juventus og Atletico Madrid, mens hollandske PSV gik forgæves, da angriberen var skadet, da klubben skulle kigge nærmere på ham. Mediet også mener at vide, at danske FC Midtjylland har været i Grækenland for at se nærmere på Marios Tzavidas.
FC Midtjylland har allerede masser af angribere på førsteholdet i form af Lasse Vibe, Sory Kaba, Ronnie Schwartz, Junior Brumado og Mayron George, så det er nok ikke tanken, at angriberen skal være en del af førsteholdet, hvis FC Midtjylland har held med at hente ham. Ikke i første omgang.
Om det overhovedet kommer så vidt, er spørgsmålet. Det kan godt gå hen og blive svært at lokke angriberen til Danmark, når der også er interesse fra klubber som Liverpool, Atletico Madrid og PSV.
Mens FC Midtjylland har en stærk økonomi, er Panathinaikos på usikker grund og har været det noget tid.
Klubben har angiveligt dummet sig, når det kommer til angriberen, for man har stadig ikke formået at låse ham til en professionel kontrakt, hvilket betyder, at han kan skrive under med andre klubber.
Læs også:Jon Dahl Tomasson henter forstærkning til forsvaret
16 year old talented #Panathinaikos striker Marios Tzavidas is being targeted by Juventus and are seriously considering signing the prospect
— Hellas Football (@HellasFooty) July 9, 2020
Two unknown Spanish clubs are also interested, but it remains to be seen whether Panathinaikos will offer Tzavidas a professional contract pic.twitter.com/tuI7yiFGVh
Læs også:Avis: Dansk interesse for gratis Bubacarr Sanneh
Læs også:Superliga-klubber står til et trecifret milliontab med coronarestriktioner
Læs også:Udbrændthed er et tema i FC Midtjylland efter kort pause
LIVE
TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs
NYHEDER
Superliga-boss håber på transfer inden for en uge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
OPTAKT
Australien – Egypten
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER
