Medie: FC Midtjylland har scoutet græsk stortalent

Ifølge et græsk medie har FC Midtjylland scoutet 17-årige Marios Tzavidas, der også er blevet set af flere af Europas største klubber.



Superliga-klubben FC Midtjylland kigger i både ind- og udland, når det handler om at rekruttere nye spillere, og det er ikke kun til førsteholdet, at man søger efter nyt blod.

De danske mestre har tidligere vist, at man gerne tager talenter ind fra udlandet – eksempelvis har man hentet teenageren Zsombor Puskás i Vasas, og tidligere har man også hentet Kaan Kairinen i FC Inter Turku – og det lader til, at man fortsætter med at søge uden for landets grænser.

Det græske medie Trifilara skriver, at de danske mestre har været i Grækenland for at se nærmere på et 17-årigt stortalent.

Panathinaikos-angriber Marios Tzavidas har ifølge det græske medie vist sig så godt frem, at flere scouts har været på tribunen for at se ham spille for Panathinaikos’ U17-hold i løbet af sæsonen, hvor han scorede masser af mål.

Han er regnet for et af græsk fodbolds store talenter.

Læs også:Rasende hold smidt ud af CL-kvalifikation: Truer UEFA med advokater

Angriberen er i løbet af 2020 blevet besigtet af Liverpool, Juventus og Atletico Madrid, mens hollandske PSV gik forgæves, da angriberen var skadet, da klubben skulle kigge nærmere på ham. Mediet også mener at vide, at danske FC Midtjylland har været i Grækenland for at se nærmere på Marios Tzavidas.

FC Midtjylland har allerede masser af angribere på førsteholdet i form af Lasse Vibe, Sory Kaba, Ronnie Schwartz, Junior Brumado og Mayron George, så det er nok ikke tanken, at angriberen skal være en del af førsteholdet, hvis FC Midtjylland har held med at hente ham. Ikke i første omgang.

Om det overhovedet kommer så vidt, er spørgsmålet. Det kan godt gå hen og blive svært at lokke angriberen til Danmark, når der også er interesse fra klubber som Liverpool, Atletico Madrid og PSV.

Mens FC Midtjylland har en stærk økonomi, er Panathinaikos på usikker grund og har været det noget tid.

Klubben har angiveligt dummet sig, når det kommer til angriberen, for man har stadig ikke formået at låse ham til en professionel kontrakt, hvilket betyder, at han kan skrive under med andre klubber.

Læs også:Jon Dahl Tomasson henter forstærkning til forsvaret

Læs også:Avis: Dansk interesse for gratis Bubacarr Sanneh
Læs også:Superliga-klubber står til et trecifret milliontab med coronarestriktioner
Læs også:Udbrændthed er et tema i FC Midtjylland efter kort pause




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Spændende melding

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Tyskland – Paraguay

Brasilien – Japan

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Transferbombe på vej

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!