Medie: FCK lurer på slovensk landsholdsprofil

FC København sættes i forbindelse med slovensk midtbanespiller, der tidligere har gæstet Parken og vundet over FCK.



Det er den tid på året, hvor mange danskere er ved at booke sommerferie i Grækenland, og snart valfarter de danske turister til ferieparadiset i Middelhavet. 

For FC København er Grækenland dog ikke bare en sommerflirt – den danske mesterklub har længe haft blikket rettet mod landet i søgen efter den næste stjernespiller i Parken. B.T.-podcasten Transfervinduet var først med den beretning, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.

FC Københavns tilstedeværelse i Grækenland har allerede kastet et par transferhistorier af sig. Først blev "Løverne" kædet sammen med angriberen Fotis Ioannidis, der dog ikke længere kan være et emne i den danske hovedstad, og senere blev FCK også sat i forbindelse med Aris Thessaloniki-profilen Luis Palma, der spiller samme plads som Mohamed Daramy.

Nu kan et tredje navn føjes til listen.

Ifølge SDNA har FC København fået øjene op for den 23-årige midtbanespiller Adam Cerin, der til dagligt tørner ud for Panathinaikos. Cerin er også fast mand på Sloveniens landshold og skal altså møde Danmark to gange i den igangværende EM-kvalifikation.

Adam Cerin kom til Panathinaikos fra FC Nürnberg for et år siden. Han har også optrådt for NK Domzale og HNK Rijeka, og i 2020 var han faktisk en del af det Rijeka-mandskab, der ekspederede FC København af Europa League-kvalifikationen – det var det opgør, hvor Peter Ankersen lavede et YouTube-hit af et selvmål, som sikrede Rijeka en 1-0-sejr. Adam Cerin spillede alle 90 minutter i Parken.

GettyImages-1228830591
Adam Cerin tackler Pep Biel i Parken 

FC København er efterhånden blevet sat i forbindelse med en lang række midtbanespillere, og nu kan Adam Cerin nævnes i samme ombæring som Thomas Delaney, Mads Bidstrup, Adrian Sut og Nikolas Nartey. 

Tipsbladets græske pressekilder beskriver Adam Cerin som en meget dygtig midtbanespiller, der på nogle punkter minder en del om Carlos Zeca, men med mere alsidighed i sit spil. Sloveneren skal have en del flere offensive strenge at spille på end Zeca. Prisen vurderes til i omegnen af 20-25 millioner kroner, og Panathinaikos kan starte højere end det, hvis interesserede klubber byder sig til.

Adam Cerin har i denne sæson scoret fire mål for Panathinaikos, og han tiltrækker sig angiveligt også interesse fra Galatasaray. Hvis man skal tro SDNA, er slovenerens førsteprioritet at forlænge kontrakten med Panathinaikos og dermed blive i klubben.

Hans nuværende aftale udløber først i 2026, men han ønsker sig en højere løn i 'Pana', der som denne sæsons toer i ligaen træder ind som useedet i anden kvalifikationsrunde til Champions League, efter man skuffende sluttede sæsonen af med tre uafgjorte og et nederlag til Olympiakos.





LIVE

LIVE: Newcastle henter stort talent

Det betyder intet mod Liverpool

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Thomas Frank er favorit til jobbet

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Denne dansker skal erstatte Schmeichel



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

‘Thomas Delaney er fortid’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Han er Superligaens ringeste målmand!

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Danmark har aldrig haft så mange før



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Nu åbner Wind op for fremtiden

Real Madrid – Bayern

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

FC Nordsjælland – Brøndby IF

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Sporting CP – Arsenal

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Færdig i Manchester City

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

Superliga-ekspert i svime over FCK