Medie: FCK lurer på slovensk landsholdsprofil

FC København sættes i forbindelse med slovensk midtbanespiller, der tidligere har gæstet Parken og vundet over FCK.



Det er den tid på året, hvor mange danskere er ved at booke sommerferie i Grækenland, og snart valfarter de danske turister til ferieparadiset i Middelhavet. 

For FC København er Grækenland dog ikke bare en sommerflirt – den danske mesterklub har længe haft blikket rettet mod landet i søgen efter den næste stjernespiller i Parken. B.T.-podcasten Transfervinduet var først med den beretning, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.

FC Københavns tilstedeværelse i Grækenland har allerede kastet et par transferhistorier af sig. Først blev "Løverne" kædet sammen med angriberen Fotis Ioannidis, der dog ikke længere kan være et emne i den danske hovedstad, og senere blev FCK også sat i forbindelse med Aris Thessaloniki-profilen Luis Palma, der spiller samme plads som Mohamed Daramy.

Nu kan et tredje navn føjes til listen.

Ifølge SDNA har FC København fået øjene op for den 23-årige midtbanespiller Adam Cerin, der til dagligt tørner ud for Panathinaikos. Cerin er også fast mand på Sloveniens landshold og skal altså møde Danmark to gange i den igangværende EM-kvalifikation.

Adam Cerin kom til Panathinaikos fra FC Nürnberg for et år siden. Han har også optrådt for NK Domzale og HNK Rijeka, og i 2020 var han faktisk en del af det Rijeka-mandskab, der ekspederede FC København af Europa League-kvalifikationen – det var det opgør, hvor Peter Ankersen lavede et YouTube-hit af et selvmål, som sikrede Rijeka en 1-0-sejr. Adam Cerin spillede alle 90 minutter i Parken.

GettyImages-1228830591
Adam Cerin tackler Pep Biel i Parken 

FC København er efterhånden blevet sat i forbindelse med en lang række midtbanespillere, og nu kan Adam Cerin nævnes i samme ombæring som Thomas Delaney, Mads Bidstrup, Adrian Sut og Nikolas Nartey. 

Tipsbladets græske pressekilder beskriver Adam Cerin som en meget dygtig midtbanespiller, der på nogle punkter minder en del om Carlos Zeca, men med mere alsidighed i sit spil. Sloveneren skal have en del flere offensive strenge at spille på end Zeca. Prisen vurderes til i omegnen af 20-25 millioner kroner, og Panathinaikos kan starte højere end det, hvis interesserede klubber byder sig til.

Adam Cerin har i denne sæson scoret fire mål for Panathinaikos, og han tiltrækker sig angiveligt også interesse fra Galatasaray. Hvis man skal tro SDNA, er slovenerens førsteprioritet at forlænge kontrakten med Panathinaikos og dermed blive i klubben.

Hans nuværende aftale udløber først i 2026, men han ønsker sig en højere løn i 'Pana', der som denne sæsons toer i ligaen træder ind som useedet i anden kvalifikationsrunde til Champions League, efter man skuffende sluttede sæsonen af med tre uafgjorte og et nederlag til Olympiakos.





Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

OB straffer angriber

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Den første i næsten 40 år

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Yoram Zague sigtet i Danmark

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Høgh hyldes af UEFA

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Færdig i FC Midtjylland?

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Vejle får fredagstæv i Farum

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket