Medie: FCK lurer på slovensk landsholdsprofil

FC København sættes i forbindelse med slovensk midtbanespiller, der tidligere har gæstet Parken og vundet over FCK.



Det er den tid på året, hvor mange danskere er ved at booke sommerferie i Grækenland, og snart valfarter de danske turister til ferieparadiset i Middelhavet. 

For FC København er Grækenland dog ikke bare en sommerflirt – den danske mesterklub har længe haft blikket rettet mod landet i søgen efter den næste stjernespiller i Parken. B.T.-podcasten Transfervinduet var først med den beretning, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.

FC Københavns tilstedeværelse i Grækenland har allerede kastet et par transferhistorier af sig. Først blev "Løverne" kædet sammen med angriberen Fotis Ioannidis, der dog ikke længere kan være et emne i den danske hovedstad, og senere blev FCK også sat i forbindelse med Aris Thessaloniki-profilen Luis Palma, der spiller samme plads som Mohamed Daramy.

Nu kan et tredje navn føjes til listen.

Ifølge SDNA har FC København fået øjene op for den 23-årige midtbanespiller Adam Cerin, der til dagligt tørner ud for Panathinaikos. Cerin er også fast mand på Sloveniens landshold og skal altså møde Danmark to gange i den igangværende EM-kvalifikation.

Adam Cerin kom til Panathinaikos fra FC Nürnberg for et år siden. Han har også optrådt for NK Domzale og HNK Rijeka, og i 2020 var han faktisk en del af det Rijeka-mandskab, der ekspederede FC København af Europa League-kvalifikationen – det var det opgør, hvor Peter Ankersen lavede et YouTube-hit af et selvmål, som sikrede Rijeka en 1-0-sejr. Adam Cerin spillede alle 90 minutter i Parken.

GettyImages-1228830591
Adam Cerin tackler Pep Biel i Parken 

FC København er efterhånden blevet sat i forbindelse med en lang række midtbanespillere, og nu kan Adam Cerin nævnes i samme ombæring som Thomas Delaney, Mads Bidstrup, Adrian Sut og Nikolas Nartey. 

Tipsbladets græske pressekilder beskriver Adam Cerin som en meget dygtig midtbanespiller, der på nogle punkter minder en del om Carlos Zeca, men med mere alsidighed i sit spil. Sloveneren skal have en del flere offensive strenge at spille på end Zeca. Prisen vurderes til i omegnen af 20-25 millioner kroner, og Panathinaikos kan starte højere end det, hvis interesserede klubber byder sig til.

Adam Cerin har i denne sæson scoret fire mål for Panathinaikos, og han tiltrækker sig angiveligt også interesse fra Galatasaray. Hvis man skal tro SDNA, er slovenerens førsteprioritet at forlænge kontrakten med Panathinaikos og dermed blive i klubben.

Hans nuværende aftale udløber først i 2026, men han ønsker sig en højere løn i 'Pana', der som denne sæsons toer i ligaen træder ind som useedet i anden kvalifikationsrunde til Champions League, efter man skuffende sluttede sæsonen af med tre uafgjorte og et nederlag til Olympiakos.



Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Frederik Birk bryder tavsheden

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Solgt for 285 millioner

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Afsløring: FC København binder stortalent

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Storklub lurer på Mohamed Salah

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Spøger i kæmpeklub

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Bombe på vej – sker det i dag? 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker