Medie: FCK lurer på slovensk landsholdsprofil

FC København sættes i forbindelse med slovensk midtbanespiller, der tidligere har gæstet Parken og vundet over FCK.



Det er den tid på året, hvor mange danskere er ved at booke sommerferie i Grækenland, og snart valfarter de danske turister til ferieparadiset i Middelhavet. 

For FC København er Grækenland dog ikke bare en sommerflirt – den danske mesterklub har længe haft blikket rettet mod landet i søgen efter den næste stjernespiller i Parken. B.T.-podcasten Transfervinduet var først med den beretning, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.

FC Københavns tilstedeværelse i Grækenland har allerede kastet et par transferhistorier af sig. Først blev "Løverne" kædet sammen med angriberen Fotis Ioannidis, der dog ikke længere kan være et emne i den danske hovedstad, og senere blev FCK også sat i forbindelse med Aris Thessaloniki-profilen Luis Palma, der spiller samme plads som Mohamed Daramy.

Nu kan et tredje navn føjes til listen.

Ifølge SDNA har FC København fået øjene op for den 23-årige midtbanespiller Adam Cerin, der til dagligt tørner ud for Panathinaikos. Cerin er også fast mand på Sloveniens landshold og skal altså møde Danmark to gange i den igangværende EM-kvalifikation.

Adam Cerin kom til Panathinaikos fra FC Nürnberg for et år siden. Han har også optrådt for NK Domzale og HNK Rijeka, og i 2020 var han faktisk en del af det Rijeka-mandskab, der ekspederede FC København af Europa League-kvalifikationen – det var det opgør, hvor Peter Ankersen lavede et YouTube-hit af et selvmål, som sikrede Rijeka en 1-0-sejr. Adam Cerin spillede alle 90 minutter i Parken.

GettyImages-1228830591
Adam Cerin tackler Pep Biel i Parken 

FC København er efterhånden blevet sat i forbindelse med en lang række midtbanespillere, og nu kan Adam Cerin nævnes i samme ombæring som Thomas Delaney, Mads Bidstrup, Adrian Sut og Nikolas Nartey. 

Tipsbladets græske pressekilder beskriver Adam Cerin som en meget dygtig midtbanespiller, der på nogle punkter minder en del om Carlos Zeca, men med mere alsidighed i sit spil. Sloveneren skal have en del flere offensive strenge at spille på end Zeca. Prisen vurderes til i omegnen af 20-25 millioner kroner, og Panathinaikos kan starte højere end det, hvis interesserede klubber byder sig til.

Adam Cerin har i denne sæson scoret fire mål for Panathinaikos, og han tiltrækker sig angiveligt også interesse fra Galatasaray. Hvis man skal tro SDNA, er slovenerens førsteprioritet at forlænge kontrakten med Panathinaikos og dermed blive i klubben.

Hans nuværende aftale udløber først i 2026, men han ønsker sig en højere løn i 'Pana', der som denne sæsons toer i ligaen træder ind som useedet i anden kvalifikationsrunde til Champions League, efter man skuffende sluttede sæsonen af med tre uafgjorte og et nederlag til Olympiakos.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her er FC Københavns vej i Europa

Superliga-oprykker varsler flere transfers

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

FC København kan få Jens Stage-millioner

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Forhandler med storklub

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Harry Maguire i chok



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

Konge benåder fængslede fans efter AFCON