Medie: FCM kan få over 100 millioner for Frank Onyeka til sommer

Pilen peger mod, at Frank Onyeka fortsætter sæsonen ud i FC Midtjylland, men så skydes han også af. Og det bliver til Brentford, hvis London-klubben rykker op.



De danske mestre fra FC Midtjylland jagter en gentagelse af sidste sæson, og derfor har klubben fra Ikast og Herning gjort meget for at holde på de bedste spillere.

Det ser umiddelbart ud til, at klubben undgår at miste vigtige profiler i dette vindue, og dermed har Brian Priske den samme gode stamme at sætte på banen.

Det betyder dog ikke, at der ikke skal laves salg i 2021, men de salg er altså skubbet til sommer. Og her er det især ventet, at 23-årige Frank Onyeka forlader klubben.

Læs også:FC Midtjylland-stjerne har fået coronavirus

NordicBet skriver nu, at der er lavet en plan for Frank Onyeka. Den handler om, hvorvidt Brentford rykker op.

Brentford og FC Midtjylland har samme ejer i Matthew Benham, og rykker den lille London-klub i Premier League, er det ifølge NordicBet planen, at den nigerianske midtbanespiller rykker til London og Brentford, mens lidt over 100 millioner kroner sendes til FC Midtjylland.

Hvis FC Midtjylland bliver dansk mester igen, vil det ikke være den eneste store sum penge, klubben er sikret. Man vil også som minimum være sikret deltagelse i Europa League-gruppespillet, der bliver mere attraktiv – både sportsligt og økonomisk – de kommende år, fordi der fremover vil være 32 i stedet for 48 hold i gruppespillet. Og man vil bare være én samlet sejr i kvalifikationen fra et nyt eventyr i Champions League-gruppespillet.

Læs også:Transferplanen: Der skal millionregn til, hvis FCM skal sælge profiler

Tipsbladet har tidligere kunnet fortælle, at der har været interesse fra blandt andre Stuttgart for Onyeka, og at det egentlig slet ikke var planen, at han skulle spille så længe i FC Midtjylland. Men sådan er det altså endt, og til sommer kan han – måske – få drømmen om Premier League opfyldt.

Brentford ligger aktuelt nummer fire i Championship – fire point efter andenpladsen og med to kampe i hånden.

FC Midtjylland topper Superligaen med samme pointantal som Brøndby på andenpladsen.

Læs også:FCM tilbage på træningsbanen: Flere spillere er endnu ikke vendt retur
Læs også:Torsdagens rygtebørs: Lampard vil træne Barcelona
Læs også:Forudser transferaktivitet i FC Midtjylland: Han er det mest oplagte salg






LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Dansk træner færdig ved VM

Ghanesisk VM-defensiv holder England fra fadet

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Skylder FC København penge – straffes hårdt

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Chokskifte på vej?

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Lufter vild Ronaldo-teori

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Åbner op for sommertransfer

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Til lægetjek i Superliga-klub

FC Barcelona køber VM-angriber

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Et skridt tættere Englands største stadion

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tjekkiet – Mexico

Schweiz – Canada