Medie: Jens-Lys Cajuste har fået “skjult klausul”

Jens-Lys Cajuste kan være fortid i Reims til sommer, hvis klubben rykker ned, skriver SPORT1.



Jens-Lys Cajuste forlod i januar FC Midtjylland og valgte overraskende at skifte til Stade Reims, der gør sig i bunden af den franske liga. Det til trods for at der også var interesse “store europæiske klubber” ifølge franskmændenes sportsdirektør, Pol-Eduard Caillot.

Nu løfter det tyske medie SPORT1 sløret for, at flere tyske topklubber var ude efter Jens-Lys Cajuste, og hvorfor hovedpersonen selv valgte at skifte til Stade Reims i stedet.

Først og fremmest nævner mediet, at både FC Augsburg, Bayer Leverkusen, Borussia Mönchengladbach og Hertha BSC var ude efter den 22-årige svensker.

Han valgte dog som bekendt Stade Reims, og det skyldes ifølge mediet, at der var gode udsigter til spilletid, og at det kunne bruges som et skridt på vejen mod en endnu større klub på sigt. Og så skyldes det også en “skjult klausul”, skriver SPORT1.

Såfremt Stade Reims rykker ned, skal Jens-Lys Cajuste nemlig ikke gå ned i løn.

At en given spiller skal ned i løn, er ellers en hyppigt brugt klausul hos bundklubber, så de til en vis grad mindsker de økonomiske slag ved en nedrykning.

Men en sådan klausul er efter sigende ikke at finde i svenskerens kontrakt med Stade Reims, og i stedet betragtes fraværet af den som en anden slags klausul – en “skjult klausul”. Stade Reims vil nemlig ikke have råd til at beholde ham og hans løn i Ligue 2, og derfor vil han kunne skifte forholdsvis billigt i tilfælde af en nedrykning, lyder det. 

Det er noget, der ifølge SPORT1 var med til at overbevise den nu tidligere FC Midtjylland-stjerne om at komme til klubben.

Jens-Lys Cajuste, 22 år, har hidtil spillet tre kampe for Stade Reims. I de seneste to kampe har han dog slet ikke været i truppen. Stade Reims er nummer 14 i Ligue 1. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zorniger fremhæver transfervindue

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

FC København jagter Romane Amane

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Transferbombe på vej

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Stopper efter VM-nedtur

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Holland – Marokko

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Meldes tæt på storklub

Spændende melding

Her er Tysklands vej til VM-finalen