Medie: Lille hårdknude i Marrony-handel

FC Midtjylland er i gang med at sælge angriber Marrony tilbage til brasiliansk fodbold, men ifølge et brasiliansk medie er parterne uenige om noget i aftalen.



Han er FC Midtjyllands dyreste indkøb nogensinde, men han er desværre for den danske klub også endt som lidt af et flop. Efter mere end et halvt år er det ikke meget, klubben fra Ikast og Herning har set til angriberen, der har spillet ni kampe uden at score.

Og han meldes på vej tilbage til brasiliansk fodbold, hvor Internacional er tæt på at overtage angriberen.

Men nu skriver mediet Onefootball, at der er en lille smule knas i aftalen, som man ellers mente var stort set på plads mellem FCM og den brasilianske klub.

Det skyldes ifølge mediet, at parterne er uenige om en procentdel af transferen. Som man nok husker sælger FCM kun en større procentdel af spilleren og beholder en del selv. Ifølge B.T. er det beløb, FCM sælger, på 75 procent af spilleren.

Ifølge Onefootball er det kun 60 procent af spilleren, man sælger i første omgang, og det er nogle videre procenter, man er uenige om. FC Midtjylland kræver angiveligt, at Internacional køber yderligere 10 procent af spilleren, hvis Marrony spiller et vist antal kampe, og det skal den brasilianske klub i første omgang ikke have accepteret.

Alligevel er det ventet, at de sidste ting snart falder på plads, da det også bør være i FCM’s interesse at komme af med en spiller, der aldrig viste det, man håbede på i Herning og Ikast.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Stopper efter VM-nedtur

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brasilien – Japan

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Sydafrika – Canada

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Meldes tæt på storklub

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC København jagter Romane Amane

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Markant ændring i Silkeborg

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp