Medie: Superliga-boss fanget i pinligt dobbeltspil

B.T. skriver fredag aften, at OB’s sportsdirektør, Michael Hemmingsen, flere gange har tilbudt Jakob Michelsens cheftrænerstilling til andre.



Der er jævnt dårligt stemning i Odense Boldklub i øjeblikket. I hvert fald mellem de to sportslige leder Michael Hemmingsen og Jakob Michelsen.

Henholdsvis sportsdirektør og cheftræner i den fynske klub har de ansvaret for at drive OB frem mod nye succeser.

Men det har været så småt med dem i denne sæson, og flere gange har Jakob Michelsen endda ytret sig tvivlende om at forlænge samarbejdet, når hans kontrakt udløber til sommer. Til stor undring fra ivrige iagttager, men nu er der måske kommet en forklaring.

Læs også:Superliga-spørgsmål: Bliver FC Midtjylland “Herbstmeister”?

For ifølge B.T. har flere kilder tæt på OB til dem fortalt, “at det bristede forhold især skyldes, at Michael Hemmingsen allerede i sensommeren begyndte at kontakte potentielle afløsere for Jakob Michelsen.”

Det var naturligvis ikke meningen, at Jakob Michelsen skulle vide, at Michael Hemmingsen var ved at sondere terrænet for nye cheftrænere, men desværre for ham var han ikke i stand til at holde på sin hemmelighed, skriver B.T.

– Jakob Michelsen blev nemlig af kollegaer og agentnetværk pludselig blev gjort opmærksom på, at hans chef bag hans ryg allerede var godt i gang med at finde en ny mand til posten, skriver B.T., der også mener at vide, at OB har kontaktet Jess Thorup og Jacob Neestrup, der begge har ladet det sive til Jakob Michelsens bagland.

Læs også:Overblik: Superliga-klubber bliver i Danmark – undtagen FC København

Begge skulle i øvrigt have afvist henvendelsen fra OB.

Michael Hemmingsen har tidligere meldt ud, at de vil begynde kontraktforhandlingerne med Jakob Michelsen, når 2020 bliver til 2021, men de seneste oplysninger kan meget vel have været den berømte dråbe, der fik bægeret til at flyde over.

Pilen peger derfor i retning af, at Jakob Michelsen formentlig snart er fortid i Odense – senest til sommer.

Læs også:Lærepenge og de rigtige millioner: Det tager FCM med fra Champions League
Læs også:Table of Justice: FCM fjernet fra tronen – Brøndby og Sønderjyske ude af top 6
Læs også:Superligaens bedste: SønderjyskE øger afstanden i toppen




Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Arsenal-dansker vender hjem

De jagter Henrik Meister

Afslører dansk toptræners millionløn

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Monsterbud på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Medier sender ham hjem til AGF

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

De lurer på Vejle-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Kæmper om det samme trænerjob

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Tottenham henter Liverpool-profil

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

Rekorddyr lejeaftale



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne