Medie: Superliga-boss fanget i pinligt dobbeltspil

B.T. skriver fredag aften, at OB’s sportsdirektør, Michael Hemmingsen, flere gange har tilbudt Jakob Michelsens cheftrænerstilling til andre.



Der er jævnt dårligt stemning i Odense Boldklub i øjeblikket. I hvert fald mellem de to sportslige leder Michael Hemmingsen og Jakob Michelsen.

Henholdsvis sportsdirektør og cheftræner i den fynske klub har de ansvaret for at drive OB frem mod nye succeser.

Men det har været så småt med dem i denne sæson, og flere gange har Jakob Michelsen endda ytret sig tvivlende om at forlænge samarbejdet, når hans kontrakt udløber til sommer. Til stor undring fra ivrige iagttager, men nu er der måske kommet en forklaring.

Læs også:Superliga-spørgsmål: Bliver FC Midtjylland “Herbstmeister”?

For ifølge B.T. har flere kilder tæt på OB til dem fortalt, “at det bristede forhold især skyldes, at Michael Hemmingsen allerede i sensommeren begyndte at kontakte potentielle afløsere for Jakob Michelsen.”

Det var naturligvis ikke meningen, at Jakob Michelsen skulle vide, at Michael Hemmingsen var ved at sondere terrænet for nye cheftrænere, men desværre for ham var han ikke i stand til at holde på sin hemmelighed, skriver B.T.

– Jakob Michelsen blev nemlig af kollegaer og agentnetværk pludselig blev gjort opmærksom på, at hans chef bag hans ryg allerede var godt i gang med at finde en ny mand til posten, skriver B.T., der også mener at vide, at OB har kontaktet Jess Thorup og Jacob Neestrup, der begge har ladet det sive til Jakob Michelsens bagland.

Læs også:Overblik: Superliga-klubber bliver i Danmark – undtagen FC København

Begge skulle i øvrigt have afvist henvendelsen fra OB.

Michael Hemmingsen har tidligere meldt ud, at de vil begynde kontraktforhandlingerne med Jakob Michelsen, når 2020 bliver til 2021, men de seneste oplysninger kan meget vel have været den berømte dråbe, der fik bægeret til at flyde over.

Pilen peger derfor i retning af, at Jakob Michelsen formentlig snart er fortid i Odense – senest til sommer.

Læs også:Lærepenge og de rigtige millioner: Det tager FCM med fra Champions League
Læs også:Table of Justice: FCM fjernet fra tronen – Brøndby og Sønderjyske ude af top 6
Læs også:Superligaens bedste: SønderjyskE øger afstanden i toppen






LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Sætter klar målsætning

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Diant Ramaj skal videre

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Transferjournalist med Nørgaard-melding

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Superliga-retur?

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Zinedine Zidane præsenteret

Har budt en milliard

Han er ny landstræner for Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok