Medie: Superliga-boss fanget i pinligt dobbeltspil

B.T. skriver fredag aften, at OB’s sportsdirektør, Michael Hemmingsen, flere gange har tilbudt Jakob Michelsens cheftrænerstilling til andre.



Der er jævnt dårligt stemning i Odense Boldklub i øjeblikket. I hvert fald mellem de to sportslige leder Michael Hemmingsen og Jakob Michelsen.

Henholdsvis sportsdirektør og cheftræner i den fynske klub har de ansvaret for at drive OB frem mod nye succeser.

Men det har været så småt med dem i denne sæson, og flere gange har Jakob Michelsen endda ytret sig tvivlende om at forlænge samarbejdet, når hans kontrakt udløber til sommer. Til stor undring fra ivrige iagttager, men nu er der måske kommet en forklaring.

Læs også:Superliga-spørgsmål: Bliver FC Midtjylland “Herbstmeister”?

For ifølge B.T. har flere kilder tæt på OB til dem fortalt, “at det bristede forhold især skyldes, at Michael Hemmingsen allerede i sensommeren begyndte at kontakte potentielle afløsere for Jakob Michelsen.”

Det var naturligvis ikke meningen, at Jakob Michelsen skulle vide, at Michael Hemmingsen var ved at sondere terrænet for nye cheftrænere, men desværre for ham var han ikke i stand til at holde på sin hemmelighed, skriver B.T.

– Jakob Michelsen blev nemlig af kollegaer og agentnetværk pludselig blev gjort opmærksom på, at hans chef bag hans ryg allerede var godt i gang med at finde en ny mand til posten, skriver B.T., der også mener at vide, at OB har kontaktet Jess Thorup og Jacob Neestrup, der begge har ladet det sive til Jakob Michelsens bagland.

Læs også:Overblik: Superliga-klubber bliver i Danmark – undtagen FC København

Begge skulle i øvrigt have afvist henvendelsen fra OB.

Michael Hemmingsen har tidligere meldt ud, at de vil begynde kontraktforhandlingerne med Jakob Michelsen, når 2020 bliver til 2021, men de seneste oplysninger kan meget vel have været den berømte dråbe, der fik bægeret til at flyde over.

Pilen peger derfor i retning af, at Jakob Michelsen formentlig snart er fortid i Odense – senest til sommer.

Læs også:Lærepenge og de rigtige millioner: Det tager FCM med fra Champions League
Læs også:Table of Justice: FCM fjernet fra tronen – Brøndby og Sønderjyske ude af top 6
Læs også:Superligaens bedste: SønderjyskE øger afstanden i toppen




LIVE

VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Åbner op for sommertransfer

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Til lægetjek i Superliga-klub

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

England – Ghana

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Portugal – Usbekistan

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Sydafrika – Sydkorea