Medie: Superliga-boss fanget i pinligt dobbeltspil

B.T. skriver fredag aften, at OB’s sportsdirektør, Michael Hemmingsen, flere gange har tilbudt Jakob Michelsens cheftrænerstilling til andre.



Der er jævnt dårligt stemning i Odense Boldklub i øjeblikket. I hvert fald mellem de to sportslige leder Michael Hemmingsen og Jakob Michelsen.

Henholdsvis sportsdirektør og cheftræner i den fynske klub har de ansvaret for at drive OB frem mod nye succeser.

Men det har været så småt med dem i denne sæson, og flere gange har Jakob Michelsen endda ytret sig tvivlende om at forlænge samarbejdet, når hans kontrakt udløber til sommer. Til stor undring fra ivrige iagttager, men nu er der måske kommet en forklaring.

Læs også:Superliga-spørgsmål: Bliver FC Midtjylland “Herbstmeister”?

For ifølge B.T. har flere kilder tæt på OB til dem fortalt, “at det bristede forhold især skyldes, at Michael Hemmingsen allerede i sensommeren begyndte at kontakte potentielle afløsere for Jakob Michelsen.”

Det var naturligvis ikke meningen, at Jakob Michelsen skulle vide, at Michael Hemmingsen var ved at sondere terrænet for nye cheftrænere, men desværre for ham var han ikke i stand til at holde på sin hemmelighed, skriver B.T.

– Jakob Michelsen blev nemlig af kollegaer og agentnetværk pludselig blev gjort opmærksom på, at hans chef bag hans ryg allerede var godt i gang med at finde en ny mand til posten, skriver B.T., der også mener at vide, at OB har kontaktet Jess Thorup og Jacob Neestrup, der begge har ladet det sive til Jakob Michelsens bagland.

Læs også:Overblik: Superliga-klubber bliver i Danmark – undtagen FC København

Begge skulle i øvrigt have afvist henvendelsen fra OB.

Michael Hemmingsen har tidligere meldt ud, at de vil begynde kontraktforhandlingerne med Jakob Michelsen, når 2020 bliver til 2021, men de seneste oplysninger kan meget vel have været den berømte dråbe, der fik bægeret til at flyde over.

Pilen peger derfor i retning af, at Jakob Michelsen formentlig snart er fortid i Odense – senest til sommer.

Læs også:Lærepenge og de rigtige millioner: Det tager FCM med fra Champions League
Læs også:Table of Justice: FCM fjernet fra tronen – Brøndby og Sønderjyske ude af top 6
Læs også:Superligaens bedste: SønderjyskE øger afstanden i toppen




LIVE

LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Manchester United – Liverpool

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Melder Lindstrøm helt færdig

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Tottenham jagter choktransfer

Delaney afslører dialog

Martin Jørgensen lander nyt job

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’