Medie: Tim Sparv-rygte er taktisk spil

Tim Sparv er ikke på vej til Malmö FF, skriver svensk avis. Midtbanespilleren vil gerne forlænge med FC Midtjylland.



De svenske mestre fra , der har kontraktudløb efter denne sæson. Transfervinduet er stadig åbent i Sverige, så storklubben på den anden side af Øresund kan i teorien stadig slå kløerne i den finske midtbanemand.

Det kommer dog ikke til at ske, skriver Expressen.

Ifølge den svenske avis er det ganske vist, at Tim Sparv er på blokken i Malmö FF, men en transfer er ingenlunde på trapperne. Expressen erfarer, at Malmö FF i stedet er blevet en brik i et taktisk spil mellem Tim Sparv og FC Midtjylland. Finnens kontrakt udløber som nævnt efter denne sæson, og han skal være meget interesseret i at forlænge. Inden han skal til forhandlingsbordet med FCM, vil det bestemt være til hans fordel, hvis der florerer rygter om Malmö FF.

Tim Sparv understregede for nyligt over for det svenske medie Yle Sporten, at han gerne vil have fremtiden på plads hurtigst muligt.

– Vi har en dialog, og så må vi se, hvad det fører til. Man forsøger at planlægge lidt og træffe beslutninger. I min alder vil jeg helst ikke gå rundt i juni og ikke have noget på plads, sagde FC Midtjylland-profilen.

Tim Sparv spillede alle 90 minutter, da FC Midtjylland i søndags besejrede FC København med 3-1. Han fylder 31 i dag, tirsdag. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg




LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

Superliga-profiler topper international liste

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stort medie hylder AGF-profil

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

FC Midtjylland henter ny back

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner