Walid Regragui skal formentlig aldrig nogensinde betale for et måltid mad i Marokko igen. Som træner for det marokkanske landshold har han skrevet historie ved VM ved at føre landet hele vejen til semifinalerne som det første landshold nogensinde.
Før han blev manager, nød Regragui også selv en fin karriere som fodboldspiller fra 1998 til 2009, og her kunne han være havnet i FC København.
Det rumænske medie Fanatik fortæller i hvert fald historien om, at den dengang 32-årige højre back i foråret 2007 var et emne i FCSB, men at også “større europæiske klubber” som FC København, Montpellier, Duisburg og Real Murcia også var ude efter Regragui dengang.
På daværende tidspunkt stod Regragui uden klub, efter at han havde brudt med Racing Santander. Han endte som bekendt ikke med at havne i dansk fodbold, men skiftede i stedet til franske Dijon.
I foråret 2007 spillede Lars Jacobsen højre back for “løverne”, men allerede i december 2006 blev det annonceret, at han efter den pågældende sæson ville skifte til FC Nürnberg.
Tipsbladet har været i kontakt med Ståle Solbakken, der var cheftræner i FC København dengang, men han husker ikke, om klubben var ude efter Regragui.
Walid Regragui, der i dag er 47 år, spillede størstedelen af sin aktive karriere i fransk fodbold, hvor han optrådte for Racing Paris, Toulouse, Ajaccio, Dijon og Grenoble. Han nåede desuden også 45 landskampe for Marokko.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
OPTAKT