FC Københavns sæson har ikke været helt, som de havde håbet – og i Superligaen har 2020 i det hele taget ikke været, som man er vant til. Derfor røg Ståle Solbakken også som manager, og nu er det Jess Thorup, som har cheftræner-rollen i klubben.
Når tilstanden ikke er som den plejer, så er der nok at se til for at få vendt sagerne. Det fortæller han i et interview med FCK-fanmediet Copenhagen Sundays, hvor han bliver spurgt til om det bliver en mellemsæson for dem i denne omgang.
– Jeg vil meget nødig allerede nu definere sæsonen, men jeg er bare nødt til at gøre alle bevidste om, at det bliver sindssygt hårdt arbejde. Vi skal tilbage med noget rugbrødsarbejde for at få vendt den her tanker tilbage på ret kurs, fortæller Jess Thorup.
Læs også:– Ståle Solbakken virker som et såret dyr
Thorup peger desuden på, at man nu har fået italesat situationen overfor truppen, og at alle nu er klar over, at der er brug for, at der bliver kæmpet. Dog er det ikke kun spillerne, som kan gøre en forskel, mener FCK-træneren.
– Vi har også brug for, at vores fans og sponsorer er bevidste om det, fordi sammen bliver vi stærkere. Så kan vi få vendt det her hurtigere end der måske ligger i pipelinen, siger han og fortsætter:
– Men vi skal være bevidste omkring, hvorvidt det skal være en mellemsæson eller hvad – det ved jeg ikke – men man håber på, at vi sammen med resultaterne kan vende nogle ting, så vi stadig kan holde os inde i loopet og gøre nogle ting, lyder det fra Jess Thorup.
Læs også:Optakt: SønderjyskE – FC København
Endvidere slår den nye FCK-træner fast, at den vigtigste opgave for ham er at få nogle sejre, som han påpeger som den bedste medicin for at få taget nogle skridt i den rigtige retning. De to første kampe med Thorup ved roret er dog endt med nederlag til FC Midtjylland med 0-4 og senest mod Randers med 1-2.
FC København er i øjeblikket på 10. pladsen i Superligaen, og deres næste opgave er mod Sønderjyske på søndag klokken 16.
Læs også:Langer ud efter FCK-ledelsen: Med dette setup er dominansen i fare
Læs også:FCK-ikon bakker Solbakken op: Kvist er ikke uddannet til sin rolle
Læs også:Virakken fra Solbakken-interview har påvirket FCK-spillerne
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub teaser for transfer
NYHEDER
Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
England – Argentina
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
INTERVIEW
