Optakt: SønderjyskE – FC København

Topholdet SønderjyskE kan øge afstanden ned til FC København til 11 point, hvis de vinder søndag.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Sydbank Park, Haderslev 
Dommer: Morten Krogh
På TV: Canal 9
Hashtag: #sjefck #sldk

Holdnyt:
SønderjyskE:
SønderjyskE er et tophold indtil videre i denne sæson, og de har den tur i den, der ofte kendetegner netop et tophold. Det havde de i hvert fald senest mod OB.

Fynboerne var på vej mod en 1-0-sejr på hjemmebane, men i de sidste sekunder lykkedes det alligevel Haderslev-klubben at hive et point i land, da Jeppe Tverskov lavede selvmål.

Dermed har SønderjyskE fortsat kun tabt én kamp i denne sæson, og det er færrest af alle. I seneste runde måtte Glen Riddersholms mandskab dog afgive førstepladsen til de forsvarende mestre fra FC Midtjylland.

Et overfladisk blik på SønderjyskE vidner om, at det er en sæson, hvor det meste bare kører. Holdet er en del af den gruppe, der har scoret flest mål i de første ni kampe, de har indkasseret færrest sammen med Randers FC, og så er sønderjyderne som nævnt det mandskab, der har tabt færrest kampe. 

At SønderjyskE er på andenpladsen er helt fortjent.

Til opgøret mod FC København er der tvivl om Mads Albæk, Anders K. Jacobsen, Jeppe Simonsen og topscorer Haji Wright, som dog alle er med i truppen.

Johan Absalonsen og Ogenyi Onazi er ikke med og kommer ikke i kamp.

FC København:
Uha, uha, uha, FC København.

Krisen stikker dybt i hovedstaden, og efter nederlaget mod Randers FC er løverne nu på tiendepladsen og fortsat det hold, der har lukket flest mål ind i de første ni runder. Man tror næsten ikke sine egne øjne.

Læs også:Dybt uenig med Solbakken: Det vil jeg gerne udstede et dementi på

Det er den skude, Jess Thorup skal forsøge at undgå synker til bunds, og hvis han gerne vil have arbejdsro, skal han ikke regne med at få det lige foreløbig. Foruden al snakken om de dårlige resultater har Ståle Solbakken med et mere end to timer langt inverview sørget for, at der også er andet at tale om i kulissen.

I truppen er der skidt nyt på grund af corona. Mikkel Kaufmann, Victor Nelsson og Jonas Wind er nemlig testet positiv for virussen og er altså ikke aktuelle til kampen. Førstnævnte skulle alligevel også afsone karantæne. Derudover er Andreas Bjelland også fraværende med en skade.

Til gengæld kan Jess Thorup glæde sig over at have Viktor Fischer, Carlos Zeca, Jens Stage og Nicolaj Thomsen tilbage i truppen. 

Karantæner:
SønderjyskE: Ingen
FC København: Mikkel Kaufmann

Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (3-4-3): Thomas – Banggaard, Gartenmann, Kanstrup – Bah, Ekani, Eskesen, Dal Hende – Frederiksen, Jacobsen, Hassan

FC København (3-4-1-2): Johnsson – Oikonomou, Zanka, Boilesen – Ankersen, Falk, Zeca, Bengtsson – Fischer – Daramy, Wilczek

Profilen:
Mathias “Zanka” Jørgensen var rystende ringe i FC Københavns nederlag mod Randers FC, så han skylder en god præstation mod SønderjyskE. Landsholdsspilleren er én af de bedste midtstoppere i Superligaen, men det hjælper ikke FCK, hvis han ikke viser det på banen, og “Zanka” har ikke for alvor været god, siden han vendte hjem. Mod Randers FC ramte han bunden.

Vidste du, at…:
Den 25. oktober 2015 scorede Johan Absalonsen for SønderjyskE mod FC København. Siden har Haderslev-klubben scoret 10 gange mod FCK i Superligaen, men de er alle sat ind af spillere, der ikke længere repræsenterer SønderjyskE. 

Dom:
FC København kommer til at have bolden mest i søndagens kamp. SønderjyskE er det hold i Superligaen, der har mindst boldbesiddelse, og det bliver ikke mod FCK, at de laver om på den statistik. 

Læs også:FCK-ikon bakker Solbakken op: Kvist er ikke uddannet til sin rolle

Så er spørgsmålet, om FCK kan bruge bolden fornuftigt, eller om SønderjyskE er for smarte.

FC København har vundet syv af de seneste otte kampe mod SønderjyskE, men al FCK-statistik synes at være ubrugeligt i denne sæson, og derfor har vi også fidus til hjemmeholdet søndag eftermiddag.

SønderjyskE vinder 2-1 over FC København.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Langer ud efter FCK-ledelsen: Med dette setup er dominansen i fare
Læs også:Tallene er kommet: Folk flygtede fra Solbakkens maraton-interview
Læs også:Virakken fra Solbakken-interview har påvirket FCK-spillerne




LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Nu reagerer Morten Krogh

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

22 millioner kroner!

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Blæst fuldstændig omkuld

Legende stopper som cheftræner for Messi

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Heldige danske damer slår Sverige

Retssag om Maradonas død begynder forfra

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Den bedste handel i Superligaen!

Storklub lurer på Superliga-profil

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Dansker ser gult i London

I transfermøde med Superliga-klub

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Voldsom straf til Clement Bischoff

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Afviser mesterskabssnak