Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Sydbank Park, Haderslev
Dommer: Morten Krogh
På TV: Canal 9
Hashtag: #sjefck #sldk
Holdnyt:
SønderjyskE:
SønderjyskE er et tophold indtil videre i denne sæson, og de har den tur i den, der ofte kendetegner netop et tophold. Det havde de i hvert fald senest mod OB.
Fynboerne var på vej mod en 1-0-sejr på hjemmebane, men i de sidste sekunder lykkedes det alligevel Haderslev-klubben at hive et point i land, da Jeppe Tverskov lavede selvmål.
Dermed har SønderjyskE fortsat kun tabt én kamp i denne sæson, og det er færrest af alle. I seneste runde måtte Glen Riddersholms mandskab dog afgive førstepladsen til de forsvarende mestre fra FC Midtjylland.
Et overfladisk blik på SønderjyskE vidner om, at det er en sæson, hvor det meste bare kører. Holdet er en del af den gruppe, der har scoret flest mål i de første ni kampe, de har indkasseret færrest sammen med Randers FC, og så er sønderjyderne som nævnt det mandskab, der har tabt færrest kampe.
At SønderjyskE er på andenpladsen er helt fortjent.
Til opgøret mod FC København er der tvivl om Mads Albæk, Anders K. Jacobsen, Jeppe Simonsen og topscorer Haji Wright, som dog alle er med i truppen.
Johan Absalonsen og Ogenyi Onazi er ikke med og kommer ikke i kamp.
FC København:
Uha, uha, uha, FC København.
Krisen stikker dybt i hovedstaden, og efter nederlaget mod Randers FC er løverne nu på tiendepladsen og fortsat det hold, der har lukket flest mål ind i de første ni runder. Man tror næsten ikke sine egne øjne.
Læs også:Dybt uenig med Solbakken: Det vil jeg gerne udstede et dementi på
Det er den skude, Jess Thorup skal forsøge at undgå synker til bunds, og hvis han gerne vil have arbejdsro, skal han ikke regne med at få det lige foreløbig. Foruden al snakken om de dårlige resultater har Ståle Solbakken med et mere end to timer langt inverview sørget for, at der også er andet at tale om i kulissen.
I truppen er der skidt nyt på grund af corona. Mikkel Kaufmann, Victor Nelsson og Jonas Wind er nemlig testet positiv for virussen og er altså ikke aktuelle til kampen. Førstnævnte skulle alligevel også afsone karantæne. Derudover er Andreas Bjelland også fraværende med en skade.
Til gengæld kan Jess Thorup glæde sig over at have Viktor Fischer, Carlos Zeca, Jens Stage og Nicolaj Thomsen tilbage i truppen.
Karantæner:
SønderjyskE: Ingen
FC København: Mikkel Kaufmann
Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (3-4-3): Thomas – Banggaard, Gartenmann, Kanstrup – Bah, Ekani, Eskesen, Dal Hende – Frederiksen, Jacobsen, Hassan
FC København (3-4-1-2): Johnsson – Oikonomou, Zanka, Boilesen – Ankersen, Falk, Zeca, Bengtsson – Fischer – Daramy, Wilczek
Profilen:
Mathias “Zanka” Jørgensen var rystende ringe i FC Københavns nederlag mod Randers FC, så han skylder en god præstation mod SønderjyskE. Landsholdsspilleren er én af de bedste midtstoppere i Superligaen, men det hjælper ikke FCK, hvis han ikke viser det på banen, og “Zanka” har ikke for alvor været god, siden han vendte hjem. Mod Randers FC ramte han bunden.
Vidste du, at…:
Den 25. oktober 2015 scorede Johan Absalonsen for SønderjyskE mod FC København. Siden har Haderslev-klubben scoret 10 gange mod FCK i Superligaen, men de er alle sat ind af spillere, der ikke længere repræsenterer SønderjyskE.
Dom:
FC København kommer til at have bolden mest i søndagens kamp. SønderjyskE er det hold i Superligaen, der har mindst boldbesiddelse, og det bliver ikke mod FCK, at de laver om på den statistik.
Læs også:FCK-ikon bakker Solbakken op: Kvist er ikke uddannet til sin rolle
Så er spørgsmålet, om FCK kan bruge bolden fornuftigt, eller om SønderjyskE er for smarte.
FC København har vundet syv af de seneste otte kampe mod SønderjyskE, men al FCK-statistik synes at være ubrugeligt i denne sæson, og derfor har vi også fidus til hjemmeholdet søndag eftermiddag.
SønderjyskE vinder 2-1 over FC København.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Langer ud efter FCK-ledelsen: Med dette setup er dominansen i fare
Læs også:Tallene er kommet: Folk flygtede fra Solbakkens maraton-interview
Læs også:Virakken fra Solbakken-interview har påvirket FCK-spillerne
LIVE
LIVE: Stort medie fremhæver dansker
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
AaB-krisen fortsætter
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Supercomputer spår FCM-nedtur
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Farzam: En gave for FC København
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
Tilbage efter lang pause
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
