Messi-magi afværger argentinsk fiasko

Med et smukt mål og en assist var Lionel Messi afgørende i lørdagens sejr på 2-0 over Mexico ved VM i Qatar.



Argentina flirtede med VM-exit i lørdagens kamp mod Mexico, men Lionel Messi viste glimt af magi og skaffede en 2-0-sejr med et mål og en assist.

Efter 64 minutter fik Messi bolden på kanten af feltet, og PSG-stjernen sparkede den fladt ind helt ude ved stolpen. Assisten kom fra Angel Di Maria.

Havde argentinerne tabt kampen, var en af forhåndsfavoritterne til at vinde VM i Qatar røget ud af det indledende gruppespil.

Balladen opstod, da Argentina sensationelt tabte sin første kamp 1-2 til Saudi-Arabien.

Med lørdagens sejr kravler Argentina fra sidstepladsen op på andenpladsen i gruppe C med tre point. Polen, som tidligere lørdag vandt 2-0 over Saudi-Arabien, topper gruppen med fire point efter to kampe.

Saudi-Arabien har tre point på tredjepladsen grundet en dårligere målscore end Argentina på to mål. Mexico har et point på sidstepladsen.

Bedste mexicanske chance i første halvleg tilfaldt angriberen Alexis Vega på et frispark kort før pausen, men afslutningen svævede lige i hænderne på den argentinske keeper Emiliano Martínez.

Det blev den eneste mexicanske afslutning inden for målrammen i hele kampen. Meget sigende om Mexicos indsats.

Argentina ledte dog også efter det gode spil og de kreative idéer. Mexicanerne tillod ikke de argentinske offensivspillere Lionel Messi, Lautaro Martínez og Angel Di Maria meget plads i første halvleg.

Tacklingerne fløj gennem luften, og kampens dommer tillod en del hårdt spil. Men der blev også uddelt en del advarsler.

Især på midtbanen manglede Argentina kvalitet, og typer som Guido Rodriguez og Rodrigo de Paul virkede langsomme i både tanke og handling.

Argentina havde også store problemer i starten af anden halvleg.

Guido Rodriguez blev skiftet ud, og ind kom den formstærke Benfica-spiller Enzo Fernandez, og det hjalp på spillet.

Det viste Enzo Fernandez efter 87 minutter, da han lukkede og slukkede med målet til 2-0. Messi fandt Fernandez, som krøllede bolden op i det lange hjørne.

Tidligere i kampen blev backen Gonzalo Montiel og angriberen Lautaro Martínez også pillet ud efter anonyme præstationer.

Lionel Scaloni, den argentinske landstræner, har virket til at famle efter en idealopstilling, og måske er han kommet lidt tættere på den nu.

I hvert fald spillede Argentina efter indskiftningerne af backen Nahuel Molina og angriberen Julian Alvarez langt bedre i den sidste halve time.

Mexico havde ikke noget modsvar i slutfasen, hvor Argentina styrede begivenhederne.

Messi tangerede på to parametre legenden Diego Armando Maradona, der scorede 8 mål i 21 VM-kampe i karrieren. Det gjorde Messi dagen efter årsdagen for Maradonas dødsfald for to år siden.

Maradona førte ved VM i Mexico i 1986 Argentina til VM-titlen, og det håber Messi at gentage ved slutrunden i Qatar.

Argentina skal onsdag møde Polen i den sidste gruppekamp ved VM. I den anden kamp mødes Mexico og Saudi-Arabien.

/ritzau/





I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’




LIVE

TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Manchester United overvejer denne stjernetræner



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Optur før FC København-brag

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Michael Carrick storhylder



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Verdensstjernes søn landet i København

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Nyt tilbageslag for Hjulmand



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Dansk landsholdsspiller imponerer

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

‘Det kommer aldrig til at ske’

Nærmer sig aftale

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset