Argentina flirtede med VM-exit i lørdagens kamp mod Mexico, men Lionel Messi viste glimt af magi og skaffede en 2-0-sejr med et mål og en assist.
Efter 64 minutter fik Messi bolden på kanten af feltet, og PSG-stjernen sparkede den fladt ind helt ude ved stolpen. Assisten kom fra Angel Di Maria.
Havde argentinerne tabt kampen, var en af forhåndsfavoritterne til at vinde VM i Qatar røget ud af det indledende gruppespil.
Balladen opstod, da Argentina sensationelt tabte sin første kamp 1-2 til Saudi-Arabien.
Med lørdagens sejr kravler Argentina fra sidstepladsen op på andenpladsen i gruppe C med tre point. Polen, som tidligere lørdag vandt 2-0 over Saudi-Arabien, topper gruppen med fire point efter to kampe.
Saudi-Arabien har tre point på tredjepladsen grundet en dårligere målscore end Argentina på to mål. Mexico har et point på sidstepladsen.
Bedste mexicanske chance i første halvleg tilfaldt angriberen Alexis Vega på et frispark kort før pausen, men afslutningen svævede lige i hænderne på den argentinske keeper Emiliano Martínez.
Det blev den eneste mexicanske afslutning inden for målrammen i hele kampen. Meget sigende om Mexicos indsats.
Argentina ledte dog også efter det gode spil og de kreative idéer. Mexicanerne tillod ikke de argentinske offensivspillere Lionel Messi, Lautaro Martínez og Angel Di Maria meget plads i første halvleg.
Tacklingerne fløj gennem luften, og kampens dommer tillod en del hårdt spil. Men der blev også uddelt en del advarsler.
Især på midtbanen manglede Argentina kvalitet, og typer som Guido Rodriguez og Rodrigo de Paul virkede langsomme i både tanke og handling.
Argentina havde også store problemer i starten af anden halvleg.
Guido Rodriguez blev skiftet ud, og ind kom den formstærke Benfica-spiller Enzo Fernandez, og det hjalp på spillet.
Det viste Enzo Fernandez efter 87 minutter, da han lukkede og slukkede med målet til 2-0. Messi fandt Fernandez, som krøllede bolden op i det lange hjørne.
Tidligere i kampen blev backen Gonzalo Montiel og angriberen Lautaro Martínez også pillet ud efter anonyme præstationer.
Lionel Scaloni, den argentinske landstræner, har virket til at famle efter en idealopstilling, og måske er han kommet lidt tættere på den nu.
I hvert fald spillede Argentina efter indskiftningerne af backen Nahuel Molina og angriberen Julian Alvarez langt bedre i den sidste halve time.
Mexico havde ikke noget modsvar i slutfasen, hvor Argentina styrede begivenhederne.
Messi tangerede på to parametre legenden Diego Armando Maradona, der scorede 8 mål i 21 VM-kampe i karrieren. Det gjorde Messi dagen efter årsdagen for Maradonas dødsfald for to år siden.
Maradona førte ved VM i Mexico i 1986 Argentina til VM-titlen, og det håber Messi at gentage ved slutrunden i Qatar.
Argentina skal onsdag møde Polen i den sidste gruppekamp ved VM. I den anden kamp mødes Mexico og Saudi-Arabien.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
Fyrer landstræner to måneder før VM
Her spiller Lasse Schöne i dag
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
Fik blackout på Brøndby Stadion
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
OB siger farvel til seks spillere
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
Fifa kritiserer transportpriser under
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
