Tipsbladet i Parken
Midt i Champions League-fejringen skulle der også lægges planer i FC København, og der kan være blevet lagt store af slagsen i katakomberne i Parken efter onsdagens opgør mod Rakow Czestochowa, som sikrede de danske mestre adgang til gruppespillet i verdens fornemste klubturnering.
Fredag ved midnat lukker transfervinduet, så FC København har kun kort tid til at få den trup på plads, der skal dyste mod de store hold i Champions League, og i spidsen for det står sportsdirektør Peter Christiansen.
Og han har ingen tid at spilde. Derfor blev der lagt transferplaner ud på de sene nattetimer i nationalarenaen.
– Vi kigger og vi har vores prioriteter. Jeg skal have et møde med Jacob Neestrup, når han på et eller andet tidspunkt er færdig med pressemøder og dit og dat, og så kan det da godt være, vi kommer frem til, at der skal yderligere en spiller ind, siger FC Københavns sportsdirektør til Tipsbladet og den øvrige presse i Parken kort efter, at klokken har passeret midnat.
Peter Christansen kan angribe de sidste timer af transfervinduet med frisk kapital i baglommen. Champions League-kvalifikationen kaster et trecifret millionbeløb af sig, men som udgangspunkt får det ingen betydning for afslutningen på vinduet.
– De spillere, vi har tiltrukket i det her vindue, har også været med en gulderod hængende i form af Champions League. Jeg tror, at vores projekt er så stærkt nu, at de fleste kan se sig selv i det – også dem fra Premier League, Ligue 1 og så videre. Der er respekt for det vores projekt.
– Vi har lavet en vanvittig ambitiøs strategi, som er i fuld udfoldelse lige nu. Tilfredsstillesen i det, er det, der fylder mest. Jeg er bare glad for vores resultater, som taler for sig selv. Jeg synes, at det, vi har sat i søen, holder vand, fastslår han.
FC København-bossen afviser desuden, at Kamil Grabara med sikkerhed har spillet sin sidste kamp for "løverne", og at Kasper Schmeichel hentes ind som hans afløser. De rygter blussede for alvor op midt under onsdagens kamp.

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt

Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Får Barcelona-comeback efter syv måneder

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland?

FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker