Midnatsmøde i FCK: Ny spiller på trapperne?

FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen ser frem til de sidste dage af transfervinduet.



Tipsbladet i Parken

Midt i Champions League-fejringen skulle der også lægges planer i FC København, og der kan være blevet lagt store af slagsen i katakomberne i Parken efter onsdagens opgør mod Rakow Czestochowa, som sikrede de danske mestre adgang til gruppespillet i verdens fornemste klubturnering.

Fredag ved midnat lukker transfervinduet, så FC København har kun kort tid til at få den trup på plads, der skal dyste mod de store hold i Champions League, og i spidsen for det står sportsdirektør Peter Christiansen.

Og han har ingen tid at spilde. Derfor blev der lagt transferplaner ud på de sene nattetimer i nationalarenaen. 

– Vi kigger og vi har vores prioriteter. Jeg skal have et møde med Jacob Neestrup, når han på et eller andet tidspunkt er færdig med pressemøder og dit og dat, og så kan det da godt være, vi kommer frem til, at der skal yderligere en spiller ind, siger FC Københavns sportsdirektør til Tipsbladet og den øvrige presse i Parken kort efter, at klokken har passeret midnat.

Peter Christansen kan angribe de sidste timer af transfervinduet med frisk kapital i baglommen. Champions League-kvalifikationen kaster et trecifret millionbeløb af sig, men som udgangspunkt får det ingen betydning for afslutningen på vinduet.

– De spillere, vi har tiltrukket i det her vindue, har også været med en gulderod hængende i form af Champions League. Jeg tror, at vores projekt er så stærkt nu, at de fleste kan se sig selv i det – også dem fra Premier League, Ligue 1 og så videre. Der er respekt for det vores projekt.

– Vi har lavet en vanvittig ambitiøs strategi, som er i fuld udfoldelse lige nu. Tilfredsstillesen i det, er det, der fylder mest. Jeg er bare glad for vores resultater, som taler for sig selv. Jeg synes, at det, vi har sat i søen, holder vand, fastslår han.

FC København-bossen afviser desuden, at Kamil Grabara med sikkerhed har spillet sin sidste kamp for "løverne", og at Kasper Schmeichel hentes ind som hans afløser. De rygter blussede for alvor op midt under onsdagens kamp.





Thomas Frank scorer sommerjob




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Superliga-profiler topper international liste

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Stort medie hylder AGF-profil

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

FC Midtjylland henter ny back



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Overvejer AGF-forlængelse

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Brøndby-flop færdig i danskerklub