Midt i stormen: Osman deler kryptisk besked

Ibrahim Osman befinder sig i et sandt agentkaos, og det har nok kostet drømmeskiftet til West Ham. Selv har han også delt en lidt kryptisk besked på sin private Instagram-profil.



Ibrahim Osman har uden tvivl været den Superliga-spiller, der har været skrevet mest om denne weekend. Søndag kunne B.T melde, at FC Nordsjælland-profilens enorme skifte til West Ham er kollapset.

Årsagen? Den er lidt mere kringlet end som så. Agenten Mitch Bakkovens har krævet flere millioner i honorar, men han er ikke retmæssig agent for Ibrahim Osman. Det er i stedet Darryl Powell, som også fremgår som Osmans agent inde på DBU's hjemmeside. Ibrahim Osman selv har peget på Mitch Bakkovens til at stå for sine interesser, melder B.T. 

DBU er inde over sagen og bekræfter, at Bakkovens slet ikke må repræsentere Osman, fordi han har en gældende repræsentationsaftale med Darryl Powell. Forvirrende? Bestemt.

Der hersker altså kaos omkring Ibrahim Osmans fremtid lige nu, og selv har han også bidraget en smule til det hele ved at dele en kryptisk besked på sin private Instagram-profil. I en story har han på et sort billede smækket en emoji med øjne og et timeglas på uden nogen tekst. Se det herunder.

Hvad det betyder er op til fortolkning. Det er dog svært ikke at tænke på, at budskabet ikke skulle have noget med hans fodboldfremtid at gøre. Bliver man på Instagram og ser på Ibrahim Osmans profil, så skriver han selv i sin biografi, at han repræsenteres af Mitch Bakkovens.

Lige nu er der flere spørgsmålstegn vedrørende Osman. I og med at DBU allerede behandler sagen, så er de opmærksomme på, at Mitch Bakkovens ikke må repræsentere Ibrahim Osman. 

Kan det så få konsekvenser for Ibrahim Osman, at han gør brug af en agent, som ved lov ikke må repræsentere ham? Det kan det faktisk. Tager man et blik i DBU's reglement om fodboldagenter, så kan en spiller jævnfør punkt 13 straffes med enten misbilligelse eller advarsel, en bøde eller decideret karantæne, hvis spilleren bryder de gældende regler på området. 

Tipsbladet kunne søndag aften fortælle, at Ibrahim Osman kan være på vej til Brighton i stedet for. Premier League-klubben og FC Nordsjælland er tæt på at være enige om en transfer, som vil gøre Osman til den næstdyreste spiller i Superligaen. Læs mere her.

Det er dog langtfra sikkert, at det bliver til noget, for det kræver naturligvis, at Osman selv ønsker sådan et skifte. Selv melder transferjournalisten Fabrizio Romano søndag aften, at Osman ønsker skiftet til West Ham, men omvendt nævner Romano ikke agent-kaosset med et eneste ord. 





Tidl. Superliga-flop stråler: Bejlerne står i kø



BIZART

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber


FC Midtjylland – AGF

Han er Kent Nielsens kæledægge



Groteske scener: Blæser i dommerens fløjte

Yussuf Poulsen saboterer Bayerns mesterskabsfest

To FCK-stjerner klar til derby

Jesper Sørensen jubler: ‘Det har været fantastisk’

Andreas Maxsø om Brøndby: ‘Det helt rigtige valg’



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Silkeborg IF – Vejle Boldklub

De må vente minimum en uge på Superliga-oprykning

Lyngby Boldklub – Viborg FF

Dette er faktisk værre end Ramajs skalle



‘Så ville Dolberg spille for Real Madrid i dag’

Han er ny sportschef i Esbjerg fB

Afsløring: Andrew Hjulsager forlader Gent

Jeg har mistet troen på overlevelse i Superligaen

Brian Riemer melder ud om Andreas Christensen


" Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


Stor undren – hvad er gået galt for Jens Stage?

FC København henter ny topboss

Rivaler spærrede øjnene op: FCM-aftale er slut

Tager tykt pis på Wolfsburg-rygte



Færdig i FCK

‘Plejer ikke at være symptomatisk på AGF’

Bretonere kan udnytte Toulouse-deroute

Sådan bliver Brøndby mester, men…

Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt

Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’

FCMs hede Europa-drøm: Semifinale absolut opnåelig


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


Dét kan de tjene millioner på

Kæmpe succes – kan sikre FCM stort millionbeløb

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

Svensk eventyr kan sende millioner til Brøndby

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte

Får Barcelona-comeback efter syv måneder

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland? 

FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid