OB har netop været igennem et særdeles aktivt transfervindue, og noget tyder på, at der også kommer udskiftninger til sommer. En af de spillere, der er på vej væk, er Azer Busuladzic. Midtbanespilleren har kontraktudløb til sommer, og han regner ikke med en forlængelse.
– Jeg har kontraktudløb til sommer, og lige nu tager jeg det stille og roligt. Som det ser ud nu, bliver min kontrakt med OB ikke forlænget, for vi har ikke været i dialog. Jeg har ikke hørt noget fra OB, og det tager jeg som et tegn på, at de ikke er interesserede. Jeg er glad for at være i OB, men jeg må også se på mine muligheder og holder alle døre åbne. Vi må se, hvad der dukker op i løbet af foråret, og det kan være, at vi når at tale sammen, inden min kontrakt udløber, siger Azer Busuladzic til tipsbladet.dk.
Han kom til OB i januar 2014 og forlængede sin aftale sidste år med et enkelt år. Nu regner han altså med at forlade OB til sommer, og fremtiden kan måske ligge i USA. Tipsbladet.dk har tidligere kunne fortælle om tyrkisk interesse, men også den amerikanske klub Atlanta United FC, der regner med at blive en del af Major League Soccer i 2017. Busuladzic har imidlertid flere muligheder på hånden.
– Der har været noget interesse fra både Danmark og udlandet, men det helt rigtige har ikke været der endnu. Der var også en mulighed i USA, men klubben derovre er først klar i 2017, så det er også et tema. Men jeg tager det som sagt stille og roligt og ser hvad der sker, siger Azer Busuladzic.
Nu venter først et forår, hvor Busuladzic skal kæmpe om spilletiden i OB. Senest har fynboerne hentet Izunna Uzochukwu til midtbanen, og det ser ud til, at nigerianeren skal danne en central duo med Mohamed El Makrini. Dermed ligner Busuladzic en reserve i OB i foråret, men han er fortrøstningsfuld omkring situationen.
– Der er stor konkurrence, men det skal der være i en klub som OB. Jeg vil kæmpe for min plads, for jeg vil gerne spille så meget som muligt. Det er op til Kent Nielsen at sætte holdet, men jeg er klar, hvis han får brug for mig. Det ved han også godt, siger Azer Busuladzic .
OB’s sportsdirektør Jesper Hansen udtalte i begyndelsen af måneden, at man holder døren åben for de spillere, der har kontraktudløb til sommer.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
OPTAKT
Sydafrika – Canada
Supercomputer: Her er VM-finalen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
OPTAKT
