Midtjylland kan blive rugekasse for Brentford

Hvis engelske Brentford kommer i Premier League, kan der flyttes spillere fra FC Midtjylland til Brentford, fortæller FCM’s bestyrelsesformand, Rasmus Ankersen, i et stort interview med Tipsbladet.



For to år siden var engelske Brentford med Matthew Benham i spidsen med i playoff om oprykning til Premier League. Dengang glippede det at komme i Englands bedste fodboldrække og den række, hvor tv-pengene er størst i hele verden.

Heller ikke sidste år rykkede klubben i Premier League, men hvis det sker inden for en overskuelig fremtid, kan det betyde, at FC Midtjylland fremover bliver en rugekasse for Brentford, og at spillerne går fra Midtjylland til Brentford, når de er gode nok.

Matthew Benham ejer begge klubber, og Rasmus Ankersen er bestyrelsesformand i FC Midtjylland, mens han er en af to sportsdirektører i Brentford, så forbindelsen er naturlig, som man eksempelvis ser det med Udinese og Watford, hvor Giampaolo Pozzo ejer Udinese, og sønnen ejer Watford.

– Ja, det ville være en oplagt mulighed. Der kommer et tidspunkt for spillere i FC Midtjylland, hvor de vil tage næste skridt, som Erik Sviatchenko, Simon Kjær, Winston Reid og mange flere har gjort det. Og her er Brentford selvfølgelig en oplagt mulighed, specielt hvis klubben er i Premier League, siger Rasmus Ankersen i et stort interview med Tipsbladet.

Mens det måske lyder lidt, som om FC Midtjylland kan komme til at afgive spillere til Brentford og derved stå som taberen i samarbejdet, forsikrer Rasmus Ankersen, at det også kan være med til at løfte den danske klub, der vil kunne tiltrække spillere fra en anden hylde, fordi guleroden vil hedde Brentford og Premier League.

– Det er selvfølgelig noget, som FCM kan bruge i sin rekruttering: at gøre sig attraktiv for gode spillere, fordi der er en direkte linje til Premier League. Det betyder ikke, at Brentford skal rippe FCM for gode spillere, men de FCM-spillere, der er gode nok, skal jo videre på et tidspunkt alligevel, og hvorfor spille Premier League i West Ham, hvis man kan gøre det i Brentford? siger Rasmus Ankersen videre.

Rasmus Ankersen fastslår i det store interview, at det ikke er planen at flytte mange spillere fra FC Midtjylland til Brentford, og at det slet ikke er aktuelt nu at flytte spillere. Men han påpeger, at det kan blive noget, der på sigt kan komme begge klubber til gavn.

Du kan læse det store interview med Rasmus Ankersen om tiden i FC Midtjylland, om afskeden med Glen Riddersholm og om planerne for fremtiden. Køb Tipsbladet i dag og få også historien om Alexander Zorniger, Brøndbys træner.

Tipsbladet finder du i Ekstra Bladet hver fredag og tirsdag – du kan også købe det online – klik her.





Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Andreas Christensen afviste Danmark

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

– Det bliver skamredet

OB – FC Fredericia

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Vild udtalelse blusser op i Italien

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

– En stor beslutning

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Chikaneret i 90 minutter

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Hylder dansk debutant

Ikke sket i 8 år

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Elkjær jubler over Frank

Holdt på stor hemmelighed

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Skidt nyt for Real Madrid

Prøvede at lokke Eriksen