FC Midtjylland kan ånde lettet op og fejre det mesterskab, der længe har set ud til at være inden for rækkevidde, efter at holdet torsdag slog FCK 3-1 i Herning.
Midtjyderne har været Superligaens suveræne tophold i denne sæson, og mesterskabet er et resultat af, at midtjyderne har været mere kyniske, mener anfører Erik Sviatchenko.
– Vi har været afklarede og kyniske. Vi har haft en stærk defensiv og scoret de mål, der skulle til. Vi har haft det held, der skulle til, samtidig med at vi har opsøgt det, siger han.
Det har været særdeles svært at score på FC Midtjylland. Mens det er blevet til 53 mål i modstandernes ende, har FC Midtjylland blot lukket 20 mål ind i 32 kampe.
Læs også:Lykkelig Steinlein: Vi er oppe og bide FCK i hælene
– Det føles dejligt og fortjent. Det er fedt, at vi har cementeret, at vi kan være med, hvad mesterskaber angår. Det er en god fornemmelse, siger Erik Sviatchenko.
Torsdag aften så det en overgang ud til, at guldfesten blev spoleret, da FC København bragte sig foran 1-0 på MCH Arena.
Men tre mål i anden halvleg vendte kampbilledet fuldstændig, og i stedet for at forpurre mesterskabsfesten blev københavnerne sendt hjem med et nederlag på 1-3.
– Vi kom ud til anden halvleg, hvor vi havde aftalt, at vi skulle vinde. Det var det, vi snakkede om i pausen. Det var dejligt at komme ud og lige smadre dem igennem, siger FCM-anføreren.
Læs også:FCM-boss efter ny titel: Alt andet end trofæer er en skuffelse nu
FC Midtjylland har flere gange fremhævet, at det næste store mål er at blive en del af et europæisk gruppespil. I den kommende sæson bliver vejen en anelse kortere, da kvalifikationsrunderne afvikles over én kamp.
– Hvis man efter fire kampe kan stå i et Champions League-gruppespil – det er jo ikke utænkeligt – så vil det være enormt spændende. Men der er lang vej, understreger anføreren.
Men om det i så fald bliver med Sviatchenko, som i denne sæson har været en af holdets store profiler, kan han ikke garantere.
– Det er ikke op til mig, siger han.
/ritzau/
Læs også:Målscorer vil blive i FCM: Jeg vil spille Champions League
Læs også:Dreyer: Den helt rigtige beslutning at skifte til Midtjylland
Læs også:Priske tror på europæisk succes: Vi har spillerne til det
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
Legende scorer landstrænerjob
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
NYHEDER
