FC Midtjylland kan ånde lettet op og fejre det mesterskab, der længe har set ud til at være inden for rækkevidde, efter at holdet torsdag slog FCK 3-1 i Herning.
Midtjyderne har været Superligaens suveræne tophold i denne sæson, og mesterskabet er et resultat af, at midtjyderne har været mere kyniske, mener anfører Erik Sviatchenko.
– Vi har været afklarede og kyniske. Vi har haft en stærk defensiv og scoret de mål, der skulle til. Vi har haft det held, der skulle til, samtidig med at vi har opsøgt det, siger han.
Det har været særdeles svært at score på FC Midtjylland. Mens det er blevet til 53 mål i modstandernes ende, har FC Midtjylland blot lukket 20 mål ind i 32 kampe.
Læs også:Lykkelig Steinlein: Vi er oppe og bide FCK i hælene
– Det føles dejligt og fortjent. Det er fedt, at vi har cementeret, at vi kan være med, hvad mesterskaber angår. Det er en god fornemmelse, siger Erik Sviatchenko.
Torsdag aften så det en overgang ud til, at guldfesten blev spoleret, da FC København bragte sig foran 1-0 på MCH Arena.
Men tre mål i anden halvleg vendte kampbilledet fuldstændig, og i stedet for at forpurre mesterskabsfesten blev københavnerne sendt hjem med et nederlag på 1-3.
– Vi kom ud til anden halvleg, hvor vi havde aftalt, at vi skulle vinde. Det var det, vi snakkede om i pausen. Det var dejligt at komme ud og lige smadre dem igennem, siger FCM-anføreren.
Læs også:FCM-boss efter ny titel: Alt andet end trofæer er en skuffelse nu
FC Midtjylland har flere gange fremhævet, at det næste store mål er at blive en del af et europæisk gruppespil. I den kommende sæson bliver vejen en anelse kortere, da kvalifikationsrunderne afvikles over én kamp.
– Hvis man efter fire kampe kan stå i et Champions League-gruppespil – det er jo ikke utænkeligt – så vil det være enormt spændende. Men der er lang vej, understreger anføreren.
Men om det i så fald bliver med Sviatchenko, som i denne sæson har været en af holdets store profiler, kan han ikke garantere.
– Det er ikke op til mig, siger han.
/ritzau/
Læs også:Målscorer vil blive i FCM: Jeg vil spille Champions League
Læs også:Dreyer: Den helt rigtige beslutning at skifte til Midtjylland
Læs også:Priske tror på europæisk succes: Vi har spillerne til det
LIVE
TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
Vilde scener – 135 var mødt op
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
– Det vil være VM’s største overraskelse!
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Har droppet stor dansk transfer
Bekræfter dansk kæmpetransfer
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
OPTAKT
Spanien – Belgien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Knuser transferrekord
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
