FCM-anfører: Vi har været de mest kyniske

FC Midtjyllands solide defensiv og effektive angreb har sørget for guld, siger anfører Erik Sviatchenko.



FC Midtjylland kan ånde lettet op og fejre det mesterskab, der længe har set ud til at være inden for rækkevidde, efter at holdet torsdag slog FCK 3-1 i Herning.

Midtjyderne har været Superligaens suveræne tophold i denne sæson, og mesterskabet er et resultat af, at midtjyderne har været mere kyniske, mener anfører Erik Sviatchenko.

– Vi har været afklarede og kyniske. Vi har haft en stærk defensiv og scoret de mål, der skulle til. Vi har haft det held, der skulle til, samtidig med at vi har opsøgt det, siger han.

Det har været særdeles svært at score på FC Midtjylland. Mens det er blevet til 53 mål i modstandernes ende, har FC Midtjylland blot lukket 20 mål ind i 32 kampe.

Læs også:Lykkelig Steinlein: Vi er oppe og bide FCK i hælene

– Det føles dejligt og fortjent. Det er fedt, at vi har cementeret, at vi kan være med, hvad mesterskaber angår. Det er en god fornemmelse, siger Erik Sviatchenko.

Torsdag aften så det en overgang ud til, at guldfesten blev spoleret, da FC København bragte sig foran 1-0 på MCH Arena.

Men tre mål i anden halvleg vendte kampbilledet fuldstændig, og i stedet for at forpurre mesterskabsfesten blev københavnerne sendt hjem med et nederlag på 1-3.

– Vi kom ud til anden halvleg, hvor vi havde aftalt, at vi skulle vinde. Det var det, vi snakkede om i pausen. Det var dejligt at komme ud og lige smadre dem igennem, siger FCM-anføreren.

Læs også:FCM-boss efter ny titel: Alt andet end trofæer er en skuffelse nu

FC Midtjylland har flere gange fremhævet, at det næste store mål er at blive en del af et europæisk gruppespil. I den kommende sæson bliver vejen en anelse kortere, da kvalifikationsrunderne afvikles over én kamp.

– Hvis man efter fire kampe kan stå i et Champions League-gruppespil – det er jo ikke utænkeligt – så vil det være enormt spændende. Men der er lang vej, understreger anføreren.

Men om det i så fald bliver med Sviatchenko, som i denne sæson har været en af holdets store profiler, kan han ikke garantere.

– Det er ikke op til mig, siger han.

/ritzau/

Læs også:Målscorer vil blive i FCM: Jeg vil spille Champions League
Læs også:Dreyer: Den helt rigtige beslutning at skifte til Midtjylland
Læs også:Priske tror på europæisk succes: Vi har spillerne til det




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

Smider Salah-bombe

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

AGF – FC Midtjylland

Amir Richardson scorer kassen i FC København

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Stort flop i England – hent Elias Jelert



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

FC København – Vejle Boldklub

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Drømmemål sender Fredericia under stregen

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Han er færdig i Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Sender stikpille til FC København-flop

Ståle Solbakken overvejede at sige op