AC Milan ydmyget af bundhold

For anden gang på fem dage tabte AC Milan stort, da det mod kriseramte Sassuolo endte 2-5 i Serie A.



2023 har indtil videre været lidt af et mareridtsår for AC Milan.

Storklubben fra Milano har spillet syv kampe på tværs af alle turneringer og kun vundet en enkelt. Det var årets første tilbage i starten af januar.

Det er dog for alvor gået ned ad bakke på det seneste.

Søndag blev det til det andet ydmygende nederlag i denne uge, da Milan for anden kamp i træk lukkede mindst fire mål ind og tabte 2-5 til Sassuolo, som inden kampen ikke havde vundet siden 24. oktober.

Tirsdag endte det 0-4 mod Lazio, og i sidste uge tabte Milan 0-3 til lokalrivalen Inter i den italienske Super Cup.

Mod Sassuolo gik det galt allerede i starten af første halvleg. Efter 20 minutter stod der 2-0 til gæsterne efter to mål på cirka to minutter.

Olivier Giroud fik hurtigt reduceret til 1-2, men der gik ikke længe, før det blev 3-1. Domenico Berardi, som havde lavet assister på de første to Sassuolo-mål, kom nu selv på tavlen.

Ondt blev værre for Milan kort inde i anden halvleg. Kun et par minutter var gået, da Armand Lauriente gjorde det til 4-1 på et straffespark.

Ante Rebic så lidt efter ud til at have reduceret for Milan, men målet blev annulleret for offside efter et VAR-tjek.

I stedet blev det 5-1. Domenico Berardi blev noteret for sin tredje assist, da Matheus Henrique bankede endnu et søm i Milans kiste.

Det fik flere tilskuere på San Siro til at rejse sig og gå. Dermed missede de også, at Divock Origi fik pyntet lidt på resultatet med sin udligning til 2-5.

Milan kunne måske godt have brugt Simon Kjær i søndagens kamp, men cheftræner Stefano Pioli lod den danske landsholdsanfører varme bænken i hele opgøret.

Milan har nu ikke vundet sine seneste fire ligakampe. Holdet er placeret som nummer fire i tabellen med 38 point. Samme antal, som Atalanta har på tredjepladsen.

Juventus har det for tiden også lidt svært både på og udenfor banen og havde ligesom Milan en skidt søndag. Hjemme mod Monza endte det med et nederlag på 0-2.

Dermed fik Monza revanche efter at være blevet sendt ud af den italienske pokalturnering i sidste uge takket være et nederlag til Juventus.

Juventus har nu tabt to af sine seneste tre ligakampe. I sidste uge fik holdet fratrukket 15 point i Serie A på grund af en sag om værdisætning af spillere. Juventus har appelleret afgørelsen.

/ritzau/



Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

I svime over Oscar Schwartau

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Det kommer til at trække ud

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Store navne kan forlade Brøndby IF

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

To danskere færdige i norsk klub

Marokko er blevet fodboldens mekka

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Vild Diant Ramaj-historie

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Intet aftryk!

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Dansker trukket ind i skandalesag

‘Han skal ingen steder’

Varsler straf til Dortmund-stjerne

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub