AC Milan ydmyget af bundhold

For anden gang på fem dage tabte AC Milan stort, da det mod kriseramte Sassuolo endte 2-5 i Serie A.



2023 har indtil videre været lidt af et mareridtsår for AC Milan.

Storklubben fra Milano har spillet syv kampe på tværs af alle turneringer og kun vundet en enkelt. Det var årets første tilbage i starten af januar.

Det er dog for alvor gået ned ad bakke på det seneste.

Søndag blev det til det andet ydmygende nederlag i denne uge, da Milan for anden kamp i træk lukkede mindst fire mål ind og tabte 2-5 til Sassuolo, som inden kampen ikke havde vundet siden 24. oktober.

Tirsdag endte det 0-4 mod Lazio, og i sidste uge tabte Milan 0-3 til lokalrivalen Inter i den italienske Super Cup.

Mod Sassuolo gik det galt allerede i starten af første halvleg. Efter 20 minutter stod der 2-0 til gæsterne efter to mål på cirka to minutter.

Olivier Giroud fik hurtigt reduceret til 1-2, men der gik ikke længe, før det blev 3-1. Domenico Berardi, som havde lavet assister på de første to Sassuolo-mål, kom nu selv på tavlen.

Ondt blev værre for Milan kort inde i anden halvleg. Kun et par minutter var gået, da Armand Lauriente gjorde det til 4-1 på et straffespark.

Ante Rebic så lidt efter ud til at have reduceret for Milan, men målet blev annulleret for offside efter et VAR-tjek.

I stedet blev det 5-1. Domenico Berardi blev noteret for sin tredje assist, da Matheus Henrique bankede endnu et søm i Milans kiste.

Det fik flere tilskuere på San Siro til at rejse sig og gå. Dermed missede de også, at Divock Origi fik pyntet lidt på resultatet med sin udligning til 2-5.

Milan kunne måske godt have brugt Simon Kjær i søndagens kamp, men cheftræner Stefano Pioli lod den danske landsholdsanfører varme bænken i hele opgøret.

Milan har nu ikke vundet sine seneste fire ligakampe. Holdet er placeret som nummer fire i tabellen med 38 point. Samme antal, som Atalanta har på tredjepladsen.

Juventus har det for tiden også lidt svært både på og udenfor banen og havde ligesom Milan en skidt søndag. Hjemme mod Monza endte det med et nederlag på 0-2.

Dermed fik Monza revanche efter at være blevet sendt ud af den italienske pokalturnering i sidste uge takket være et nederlag til Juventus.

Juventus har nu tabt to af sine seneste tre ligakampe. I sidste uge fik holdet fratrukket 15 point i Serie A på grund af en sag om værdisætning af spillere. Juventus har appelleret afgørelsen.

/ritzau/





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Er han den nye Rurik Gislason?

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Ny kæmpe nedtur for Frank

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

FC Barcelona trækker sig fra turnering

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Officielt: Her spilles AGF-OB

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Hylder Manchester United-stjerne

Han kan blive den næste store profil!

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Tæt på utrolig kamprekord

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Brøndby IF – Randers FC

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

FC Midtjylland – FC København

Brian Riemer på plads til topkamp

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

AGF og OB var enige om at spille søndag

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Fælder bekymrende dom efter chok