Det er ikke sådan, at Bo Henriksen går direkte ud og henter to nye spillere, hvis AC Horsens vinder over Vendsyssel FF på søndag. Men de penge, der kan være i en sejr, kunne godt betale et års løn for op til flere gule spillere.
Sådan er det faktisk for over halvdelen af klubberne i Superligaen. For når den kommende runde er færdig, skal knap 92 millioner kroners tv-penge uddeles, og her er det ikke helt ligegyldigt, om man ligger nummer tre, fem eller ni.
Ifølge tipsbladet.dk’s beregninger er det så tæt i midten af tabellen, at der er mellem 2 og 3 millioner kroners forskel på det bedste og det værste scenarie for alle klubber fra ligaens tredje- til tiendeplads. Det gælder AaB, Esbjerg fB, AGF, Brøndby IF, AC Horsens, FC Nordsjælland, SønderjyskE og Randers FC.
For en klub som Horsens, der sidste år brugte 20 millioner kroner på lønninger, er over to millioner kroner ekstra en stor andel. Og selv om manager Bo Henriksen understreger, at han som sportslig ansvarlig, desværre, ikke kommer til at råde over dem, giver det en idé om, hvor meget man kan få for den slags penge i en klub som hans.
– De 20 millioner er ikke kun spillerlønninger. Det er medarbejdere generelt, og der er rigtig mange medarbejdere ud over spillerne i AC Horsens. Man kan ikke gøre op, at det er 10 procent af spillerlønninger, for det er langt mere, siger Henriksen til tipsbladet.dk.
– Men det er ikke penge, som går over i den sportslige sektors kasse. De vil gå til andre tiltag, som man måske kan gøre som klub. Det ville ellers være rart. Men hvis man underpræsterer, skulle folk jo omvendt også have pengene tilbage.
AC Horsens kan ligge alt mellem nummer fire og nummer ti efter den kommende runde. Forskellen på de placeringer af 1,9 millioner kroner, og eftersom hver sejr indbringer 175.000 kroner, kan der altså være 2.0750.000 kroners forskel på sejr og et nederlag for Den Gule Fare.
Det skal bare ikke lægge yderligere pres på spillerne, siger Bo Henriksen, der lige så vel kan bruge de tre point som de to millioner, som en sejr kan give.
– For os i den sportslige afdeling er det ikke noget, vi fokuserer på. Den kamp er lige så vigtig som alle andre. Men fra den økonomiske side vil direktøren og økonomichefen nok hæfte sig ved den mere end andre, siger Bo Henriksen.
Sådan fordeles pengene
Tv-pengene uddeles tre gange om året: halvvejs gennem grundspillet, efter grundspillet og efter sæsonen. Holdenes sportslige formåen afgør 46 procent af fordelingen i form af placeringspuljen (30 procent) og kamppuljen (16 procent), hvor hver enkelt sejr og uafgjort giver et fastsat beløb.
Resten afgøres på baggrund af markedspuljen, altså om en klub har været højt prioriteret af tv-stationerne, og af solidaritetspuljen, der sender 2,1 millioner kroner i klubkassen for de 12 øverste hold. Nummer 13 og 14 får henholdsvis 3,2 og 2,5 millioner kroner, uanset hvordan de ellers klarer sig på de andre parametre.
Tallene herunder er omtrentlige, da nogle klubber kan få mere eller mindre, end tipsbladet.dk’s beregninger viser. Læs mere om usikkerheder på den anden side af grafen.
Se hele tipsbladet.dk’s udregning af tv-pengene her.
Sådan gjorde vi:
Vi har taget udgangspunkt i tv-aftalen, som uddeles tre gange om året: efter runde 13, efter runde 26 og efter sæsonen. Der er i alt 275 millioner til deling, hvilket vil sige lige under 92 millioner pr. gang.
Solidaritetspuljen: 30 procent af det samlede beløb. 2,1 millioner til hver klub.
Placeringspuljen: 30 procent af det samlede beløb. Fordeles efter klubbernes placering i Superliga-tabellen.
Markedspuljen: 24 procent af det samlede beløb. Første- og andetvalg på tv får 325.000, tredje- og fjerdevalg får 90.000, femte- og sjettevalg får 45.000, og syvendevalg får ingenting.
Kamppuljen: 16 procent af det samlede beløb. En sejr giver 175.000, uafgjort giver 65.000, og et nederlag giver ingenting.
Placeringspuljen og kamppuljen kan udregnes direkte fra tabellen og holdenes resultater. Markedspuljen er mere kompliceret. Eksempelvis er søndag klokken 18 som udgangspunkt tv-kanalernes førstevalg, men det kan fra uge til uge variere. I den kommende weekend spilles Brøndby-OB mandag.
Derfor er denne del baseret på skøn.

TransferLIVE: AC Horsens udlejer millionflop

Christian Eriksen dukkede op til dansk kamp

Afsløring: OB tæt på tysk offensivspiller

Interesseret i German Onugkha – bud på vej?

Tidligere Chelsea-stortalent tæt på Superligaen

Rygtet til FCK – får benhård besked af legende

Afsløring: Vejle køber AGF-spiller

Barça-boss melder ud om Roony Bardghji

– Ham her, han kan sgu blive til noget stort

Kræftramt stjerne deler vild nyhed

Neestrup: ‘Sarapata er ikke, hvor vi havde håbet’

FCK har budt: – Han har taget ligaen med storm!

Brian Riemer skifter ud i landsholdstruppen

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Uhørt klasse! Du må være pavestolt, Jacob Neestrup

Dansk målmand stjæler overskrifter i Frankrig

Afsløring: Hillerød henter Sulemana i Randers

Superliga-stjerne solgt i kæmpe handel

Afsløring: Mainz 05 køber William Bøving

– Den ambition kan jeg godt lide, FCK!

Claus Steinlein: Derfor fyrer vi Thomas Thomasberg

Så meget betaler FC Midtjylland for Mike Tullberg

Toutouh søgte job på LinkedIn – fik ét omgående

Brøndby-boss jubler over Emmanuel Yeboah

Farzam Abolhosseini: ‘FCK har fundet ham, men…’

Ekstase: Manchester United vinder vild kamp

Afsløring: Bombe – FCN henter Alexander Lind

Er det her grunden til fyringen?

Afsløring: Adam Jakobsen tæt på stort skifte

FCK-direktør: ‘Jeg har ikke Eriksens nummer’

Dommer vraget til Liverpool-Arsenal

Fyret Thomasberg slutter med sejr over Brøndby

Helt i chok: ‘Jeg forstår ikke, at han gider’

Afbryder tv-interview: ‘Det kan jeg ikke’

Viborg på jagt – Chelsea-kending et emne

Afsløring: Brøndby overvejede Andreas Bruus

Overrasket og ærgerlig over FC Midtjylland-bombe

Afsløring: Bombe – Mike Tullberg ny træner i FCM

Afgørende møde lige på trapperne i Brøndby IF

Medie: Denne danske klub forsøgte at hente “Jaxe”

Mareridtsdag for Frank

Reagerer på FCK-bud

Afslører privat møde hos dansk rigmand

Afsløring: Hillerød henter FC Nordsjælland-talent

Sprudlende FCK ydmyger kriseramte kronjyder

Chok i Norge: Rosenborg-assistent angriber spiller

FC Nordsjælland slår OB

Åh nej, FCK? Andreas Cornelius udgår

Kæmpe optur – Jonas Vingegaard jubler

Var det sidste gang?

Afsløring: Kolding IF henter Pontus Texel

Afsløring: Molde køber Jacob Steen Christensen

OB – FC Nordsjælland

FCM inviterer til pressemøde: Ny træner på plads

Silkeborg IF – Sønderjyske