Millioner på vej til danske klubber – undtagen FCM

UEFA-millioner er på vej til Danmark. Samtlige klubber i landets fire bedste rækker får en bid af kagen – undtagen FC Midtjylland.



Der er noget at glæde sig over for klubberne i Danmarks fire bedste rækker – en check er på vej fra UEFA. 

Hvert år udbetaler UEFA solidaritetspenge til alle lande i forbundets regi, og beløbets størrelse afhænger blandt andet af, hvordan landene klarer sig i europæisk fodbold. I sidste sæson var FC Midtjylland lokomotivet for Danmark, da ulvene kvalificerede sig til Champions League og som det eneste danske hold deltog i et gruppespil.

Det betyder dog samtidig, at FC Midtjylland som det eneste hold ikke får en bid af millionerne fra UEFA.

Reglerne er sådan, at hvis en klub når hele vejen til et europæisk gruppespil, glider den ud af regnestykket om solidaritetspenge. FC Midtjylland tjente mange penge på deres Champions League-eventyr, og de tilgodeses derfor ikke, da det skønnes at være mere solidarisk at give pengene til de klubber, der ikke har haft den samme høje indtjening som FCM.

Af samme årsag har FC København de seneste mange år ikke fået udbetalt solidaritetspenge, men denne gang får løverne et beløb af UEFA.

Knap to millioner til Superliga-klubberne
Tipsbladet.dk har været i kontakt med Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen, og han oplyser, at der er 33,5 millioner på vej til de danske klubber fra UEFA. Pengene fordeles således, at klubberne i Superligaen får 5/8 af beløbet, NordicBet Liga-klubberne får 2/8, mens klubberne i 2. og 3. division får 1/8.

Da FC Midtjylland glider ud af Superliga-regnskabet, vil det sige, at de resterende 11 klubber får udbetalt 1,9 millioner kroner hver, mens klubberne i NordicBet Ligaen får 700.000 kroner og klubberne i 2. og 3. division får 175.000 kroner.

Som udgangspunkt er alle pengene fra UEFA’s side øremærket klubberne i landets bedste række, men Divisionsforeningen søger hvert år om dispensation til også at give en skilling til divisionsklubberne, og den dispensation bliver uden problemer langet over disken.

Markant større beløb end i 2020
UEFA-millionerne falder som nævnt til udbetaling én gang om året, og de 33,5 millioner kroner for 2021 er markant højere end de seneste par år. I 2020 var beløbet 16,5 millioner, mens det i 2019 var 15,3 millioner. 

Den markante stigning skyldes, at Danmark i sidste sæson havde FC Midtjylland med i Champions League-gruppespillet, fortæller Claus Thomsen. I årene forinden nåede danske klubber ikke højere end et Europa League-gruppespil, og det giver ikke nær så mange solidaritetspenge i kassen som kvalifikation til den fornemste klubturnering af alle.

Det er i øvrigt værd at notere, at pengene udbetales efter klubbernes nuværende rang. Det betyder, at Silkeborg IF og Viborg FF honoreres som Superliga-klub, selv om de spillede 1. division i sidste sæson, mens det modsatte gør sig gældende for Superliga-nedrykkerne Lyngby Boldklub og AC Horsens. 





Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn


Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Manchester United overvejer ham

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Her er Superligaens bedste stadion

Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Her er Ajax-danskers millionløn

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Vil have Jonas Wind til FC København

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Derfor blev Ruben Amorim fyret

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

Celtic genansætter populær veteran

Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk

Han bliver midlertidig Man Utd-træner

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

FC Nordsjælland på rov i DBU

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim

Rygter om AC Horsens-legende

Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK

‘Usandsynlig genopstandelse’

Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF

Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget

Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner

Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent

Tauson indleder året med double-nederlag

Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub

‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid

Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning

Nye skader i Manchester City

Superliga-boss afviste Frank og Tottenham

Egypten i kvartfinalen