Der er noget at glæde sig over for klubberne i Danmarks fire bedste rækker – en check er på vej fra UEFA.
Hvert år udbetaler UEFA solidaritetspenge til alle lande i forbundets regi, og beløbets størrelse afhænger blandt andet af, hvordan landene klarer sig i europæisk fodbold. I sidste sæson var FC Midtjylland lokomotivet for Danmark, da ulvene kvalificerede sig til Champions League og som det eneste danske hold deltog i et gruppespil.
Det betyder dog samtidig, at FC Midtjylland som det eneste hold ikke får en bid af millionerne fra UEFA.
Reglerne er sådan, at hvis en klub når hele vejen til et europæisk gruppespil, glider den ud af regnestykket om solidaritetspenge. FC Midtjylland tjente mange penge på deres Champions League-eventyr, og de tilgodeses derfor ikke, da det skønnes at være mere solidarisk at give pengene til de klubber, der ikke har haft den samme høje indtjening som FCM.
Af samme årsag har FC København de seneste mange år ikke fået udbetalt solidaritetspenge, men denne gang får løverne et beløb af UEFA.
Knap to millioner til Superliga-klubberne
Tipsbladet.dk har været i kontakt med Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen, og han oplyser, at der er 33,5 millioner på vej til de danske klubber fra UEFA. Pengene fordeles således, at klubberne i Superligaen får 5/8 af beløbet, NordicBet Liga-klubberne får 2/8, mens klubberne i 2. og 3. division får 1/8.
Da FC Midtjylland glider ud af Superliga-regnskabet, vil det sige, at de resterende 11 klubber får udbetalt 1,9 millioner kroner hver, mens klubberne i NordicBet Ligaen får 700.000 kroner og klubberne i 2. og 3. division får 175.000 kroner.
Som udgangspunkt er alle pengene fra UEFA’s side øremærket klubberne i landets bedste række, men Divisionsforeningen søger hvert år om dispensation til også at give en skilling til divisionsklubberne, og den dispensation bliver uden problemer langet over disken.
Markant større beløb end i 2020
UEFA-millionerne falder som nævnt til udbetaling én gang om året, og de 33,5 millioner kroner for 2021 er markant højere end de seneste par år. I 2020 var beløbet 16,5 millioner, mens det i 2019 var 15,3 millioner.
Den markante stigning skyldes, at Danmark i sidste sæson havde FC Midtjylland med i Champions League-gruppespillet, fortæller Claus Thomsen. I årene forinden nåede danske klubber ikke højere end et Europa League-gruppespil, og det giver ikke nær så mange solidaritetspenge i kassen som kvalifikation til den fornemste klubturnering af alle.
Det er i øvrigt værd at notere, at pengene udbetales efter klubbernes nuværende rang. Det betyder, at Silkeborg IF og Viborg FF honoreres som Superliga-klub, selv om de spillede 1. division i sidste sæson, mens det modsatte gør sig gældende for Superliga-nedrykkerne Lyngby Boldklub og AC Horsens.
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
Mareridt for FC Augsburg
FCK-boss kan snart præsentere noget
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
MEDIE
Ny cheftræner stort set på plads i United
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
