Der er noget at glæde sig over for klubberne i Danmarks fire bedste rækker – en check er på vej fra UEFA.
Hvert år udbetaler UEFA solidaritetspenge til alle lande i forbundets regi, og beløbets størrelse afhænger blandt andet af, hvordan landene klarer sig i europæisk fodbold. I sidste sæson var FC Midtjylland lokomotivet for Danmark, da ulvene kvalificerede sig til Champions League og som det eneste danske hold deltog i et gruppespil.
Det betyder dog samtidig, at FC Midtjylland som det eneste hold ikke får en bid af millionerne fra UEFA.
Reglerne er sådan, at hvis en klub når hele vejen til et europæisk gruppespil, glider den ud af regnestykket om solidaritetspenge. FC Midtjylland tjente mange penge på deres Champions League-eventyr, og de tilgodeses derfor ikke, da det skønnes at være mere solidarisk at give pengene til de klubber, der ikke har haft den samme høje indtjening som FCM.
Af samme årsag har FC København de seneste mange år ikke fået udbetalt solidaritetspenge, men denne gang får løverne et beløb af UEFA.
Knap to millioner til Superliga-klubberne
Tipsbladet.dk har været i kontakt med Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen, og han oplyser, at der er 33,5 millioner på vej til de danske klubber fra UEFA. Pengene fordeles således, at klubberne i Superligaen får 5/8 af beløbet, NordicBet Liga-klubberne får 2/8, mens klubberne i 2. og 3. division får 1/8.
Da FC Midtjylland glider ud af Superliga-regnskabet, vil det sige, at de resterende 11 klubber får udbetalt 1,9 millioner kroner hver, mens klubberne i NordicBet Ligaen får 700.000 kroner og klubberne i 2. og 3. division får 175.000 kroner.
Som udgangspunkt er alle pengene fra UEFA’s side øremærket klubberne i landets bedste række, men Divisionsforeningen søger hvert år om dispensation til også at give en skilling til divisionsklubberne, og den dispensation bliver uden problemer langet over disken.
Markant større beløb end i 2020
UEFA-millionerne falder som nævnt til udbetaling én gang om året, og de 33,5 millioner kroner for 2021 er markant højere end de seneste par år. I 2020 var beløbet 16,5 millioner, mens det i 2019 var 15,3 millioner.
Den markante stigning skyldes, at Danmark i sidste sæson havde FC Midtjylland med i Champions League-gruppespillet, fortæller Claus Thomsen. I årene forinden nåede danske klubber ikke højere end et Europa League-gruppespil, og det giver ikke nær så mange solidaritetspenge i kassen som kvalifikation til den fornemste klubturnering af alle.
Det er i øvrigt værd at notere, at pengene udbetales efter klubbernes nuværende rang. Det betyder, at Silkeborg IF og Viborg FF honoreres som Superliga-klub, selv om de spillede 1. division i sidste sæson, mens det modsatte gør sig gældende for Superliga-nedrykkerne Lyngby Boldklub og AC Horsens.
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
HELT VILDT
Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
FC København scorer millionbeløb
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
AVIS
