Minder om 2001/2002: Kan Silkeborg redde sig igen?

Bundholdet Silkeborg IF er isoleret nederst i Superligaen, men måske er der lidt håb i fortiden: Silkeborg har før reddet sig efter elendig sæsonstart.



Vi er 12 kampe inde i Superliga-sæsonen, og oprykkerne fra Silkeborg IF er fortsat Superligaens eneste hold uden sejr. Klubben fra Søhøjlandet, der blev dansk mester i 1994-sæsonen, tabte fredag aften med 1-2 hjemne til FC Vestsjælland, og klubben er nu totalt isoleret i bunden af Superligaen. Med fire point for 12 kampe har Silkeborg otte point op til AaB og Esbjerg, der er nærmeste hold over nedrykningsstregen, og klubben er gået gennem en sommer, hvor kun Nicolaj Agger har forstærket oprykker-truppen.

Det ligner allerede på nuværende tidspunkt en svær opgave for Silkeborg at redde livet i Superligaen. Klubben har de sidste par uger haft en skadesfri trup, men det har ikke hjulpet cheftræner Jesper Sørensen, der har set tre nederlag i de sidste fire Superliga-kampe.

Har før gjort det umulige
Men måske er der lidt opmuntring til Silkeborg. For i den svære tid kan klubben se tilbage på specielt én sæson, hvor det hele brændte på. Tilbage i 2001/2002-sæsonen var Silkeborg IF efter sæsonens første 15 kampe uden sejr i Superligaen og stod blot noteret for fire point, samme antal som klubben har nu. Dengang tog ledelsen en beslutning om at fyre træner Benny Johansen efter 13. spillerunde og erstattede ham med klublegenden Morten Bruun. Bruun fik kun ét point i sæsonens første to kampe, men så skete der noget.

Med en flyvende Henrik Ipsen i målet vandt Silkeborg fire kampe i træk. 2-0 hjemme over AaB, 1-0 ude over Brøndby, 1-0 hjemme over AGF og 4-0 ude over Vejle Boldklub. De fire clean sheets gjorde i øvrigt, at Ipsen blev kåret til månedens spiller. Sejrene til Silkeborg og Morten Bruun sendte pludselig klubben, der var isoleret i bunden, tilbage i kampen om at undgå nedrykning. Og det lykkedes at undgå nedrykningen, for da Silkeborg i 32. spillerunde vandt med 1-0 hjemme over Vejle, kunne Morten Bruun og Silkeborg løfte armene i forløsning.

I stedet rykkede Lyngby Boldklub, der det år gik konkurs og spillede med amatører en god del af sæsonen, ud, ligesom Vejle Boldklub måtte tage turen ned i landets næstbedste række.

Det var dog en kort frist for Silkeborg IF, for allerede sæsonen efter rykkede klubben ud af Superligaen – denne gang med Viggo Jensen ved roret.

Gik galt under Bordinggaard
Også sidst, Silkeborg var i Superligaen, fik klubben en dårlig start på sæsonen. Godt nok åbnede klubbens nye træner Keld Bordinggaard med en sejr på 3-2 i Esbjerg, men siden tabte klubben seks af de syv efterfølgende kampe, og så var Keld Bordinggaard under pres.

Klubben fyrede Bordinggaard efter 16. spillerunde, hvor det blev til et nederlag på 1-2 hjemme mod Brøndby. På dette tidspunkt havde Silkeborg 11 point, og selv om afløseren Viggo Jensen startede med at vinde 3-2 i SønderjyskE, var det ikke nok for Silkeborg, der rykkede ud af Superligaen.

Nu er Silkeborg tilbage i det bedste selskab, men det ser allerede meget, meget svært ud for Silkeborg, der skal til at have nogle sejre, hvis det skal fortsætte med at være Superliga i Silkeborg. Og håber må nu være, at klubben fra Søhøjlandet kan lave en “Silkeborg” og kopiere den uventede og helt igennem fantastiske redning i 2001/2002-sæsonen.





Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Stort medie hylder AGF-profil

Født i Danmark og på vej til VM

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Overvejer AGF-forlængelse

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet