Mislykket Portugal-tur tvinger FCK-træner til anderledes optakt

Jess Thorup har været nødt til at justere i forberedelserne til forårssæsonen, hvor det ikke har været muligt at træne under varmere himmelstrøg.



Om blot et par uger skydes Superligaen i gang igen, men optakten til anden halvdel af sæsonen har ikke været optimal for nogen af klubberne.

Det gælder også i FC København, hvor man har for vane at rejse til ned til varmen, inden det går løs igen.

Det har på grund af corona-pandemien ikke været muligt i år, og det har tvunget Jess Thorup til at justere i opstartstræningen. Det fortæller han til klubbens hjemmeside.

Læs også:Kenneth Zohore fortsætter i Championship-klub

– Vi har justeret træningen efter forholdene, og der er fx nogle taktiske ting, hvor man ikke kan stå stille og nørde helt på samme måde i vejret herhjemme. Så vi bruger tiden ude på banerne mere aktivt, og ser så flere videoklip før og efter træningen i stedet – og kommer også til at bruge tid på video både i mindre grupper og individuelt i de kommende dage.

– Det eneste, der er ærgerligt, er, at vi stadig må træne på kunstgræs, og ikke er under varmere himmelstrøg, men det er sådan det er, og vi respekterer selvfølgelig myndighedernes rejserestriktioner. Det er heldigvis en fantastisk god kunstbane, som vi træner og også spiller på i morgen her på anlægget. Så det handler om at få det bedste ud af det. Og vi har kun to træningskampe tilbage, inden det går løs mod AaB i Superligaen, så kampen mod Helsingør er en vigtig del af forberedelserne til foråret for os.

Og næste træningskamp er mod FC Helsingør, der spilles på kunstgræsbanen på 10’eren onsdag.

Læs også:Bekræfter kommende aftale: Vi har dansker til lægetjek

– Vi er kommet godt i gang og spillerne har gjort en fin figur efter ferien. I vores første træningskamp mod Hvidovre i fredags var der både godt og skidt at tage med, hvilket kun er naturligt med tanke på hvor vi står netop nu med stor fokus på det fysiske. Der er blevet lagt på, og vi øger intensiteten og kvaliteten til træningerne. Det skal vi prøve at overføre til kampen i morgen, siger Jess Thorup inden opgøret og fortsætter:



– Nogle spillere vil få mere spilletid end i første kamp mod Hvidovre, hvor alle fik en halvleg hver. Men jeg forventer at så godt som alle de udtagne spillere kommer i aktion undervejs.

FCK’s første kamp i Superligaen i foråret bliver en tur til Aalborg og AaB.

Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021
Læs også:Nye FC Nordsjælland-stjerner på vej: Han kan blive en publikumsfavorit
Læs også:FCK og BIF jagter Lyngby-talent: Det gør ondt på os at se mediecirkusset




Odds og spilforslag til lørdagens Ligue 1-kamp mellem Reims og Marseille LIVE

TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Uventet transferdrejning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Vilde scener – 135 var mødt op



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Bekræfter dansk kæmpetransfer

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Scorer heftig lønstigning

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Har droppet stor dansk transfer

Superligaen er knækket

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Spanien – Belgien