Mislykket Portugal-tur tvinger FCK-træner til anderledes optakt

Jess Thorup har været nødt til at justere i forberedelserne til forårssæsonen, hvor det ikke har været muligt at træne under varmere himmelstrøg.



Om blot et par uger skydes Superligaen i gang igen, men optakten til anden halvdel af sæsonen har ikke været optimal for nogen af klubberne.

Det gælder også i FC København, hvor man har for vane at rejse til ned til varmen, inden det går løs igen.

Det har på grund af corona-pandemien ikke været muligt i år, og det har tvunget Jess Thorup til at justere i opstartstræningen. Det fortæller han til klubbens hjemmeside.

Læs også:Kenneth Zohore fortsætter i Championship-klub

– Vi har justeret træningen efter forholdene, og der er fx nogle taktiske ting, hvor man ikke kan stå stille og nørde helt på samme måde i vejret herhjemme. Så vi bruger tiden ude på banerne mere aktivt, og ser så flere videoklip før og efter træningen i stedet – og kommer også til at bruge tid på video både i mindre grupper og individuelt i de kommende dage.

– Det eneste, der er ærgerligt, er, at vi stadig må træne på kunstgræs, og ikke er under varmere himmelstrøg, men det er sådan det er, og vi respekterer selvfølgelig myndighedernes rejserestriktioner. Det er heldigvis en fantastisk god kunstbane, som vi træner og også spiller på i morgen her på anlægget. Så det handler om at få det bedste ud af det. Og vi har kun to træningskampe tilbage, inden det går løs mod AaB i Superligaen, så kampen mod Helsingør er en vigtig del af forberedelserne til foråret for os.

Og næste træningskamp er mod FC Helsingør, der spilles på kunstgræsbanen på 10’eren onsdag.

Læs også:Bekræfter kommende aftale: Vi har dansker til lægetjek

– Vi er kommet godt i gang og spillerne har gjort en fin figur efter ferien. I vores første træningskamp mod Hvidovre i fredags var der både godt og skidt at tage med, hvilket kun er naturligt med tanke på hvor vi står netop nu med stor fokus på det fysiske. Der er blevet lagt på, og vi øger intensiteten og kvaliteten til træningerne. Det skal vi prøve at overføre til kampen i morgen, siger Jess Thorup inden opgøret og fortsætter:



– Nogle spillere vil få mere spilletid end i første kamp mod Hvidovre, hvor alle fik en halvleg hver. Men jeg forventer at så godt som alle de udtagne spillere kommer i aktion undervejs.

FCK’s første kamp i Superligaen i foråret bliver en tur til Aalborg og AaB.

Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021
Læs også:Nye FC Nordsjælland-stjerner på vej: Han kan blive en publikumsfavorit
Læs også:FCK og BIF jagter Lyngby-talent: Det gør ondt på os at se mediecirkusset




LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Steve Cooper med stor beslutning

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Usikker på Chido Obi-transfer

USA – Bosnien-Hercegovina

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Portugal – Kroatien

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Tullberg teaser for transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Spanien – Østrig

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

De tager ikke med FC København på træningslejr

Dårligt nyt for Isaksen

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Her er Jonas Winds nye klub

‘Det er en interessant spiller’

Nu er Brøndby IF konkret på banen

AGF-scoop: Hijackede transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Kolding køber stor profil

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job