Mislykket Portugal-tur tvinger FCK-træner til anderledes optakt

Jess Thorup har været nødt til at justere i forberedelserne til forårssæsonen, hvor det ikke har været muligt at træne under varmere himmelstrøg.



Om blot et par uger skydes Superligaen i gang igen, men optakten til anden halvdel af sæsonen har ikke været optimal for nogen af klubberne.

Det gælder også i FC København, hvor man har for vane at rejse til ned til varmen, inden det går løs igen.

Det har på grund af corona-pandemien ikke været muligt i år, og det har tvunget Jess Thorup til at justere i opstartstræningen. Det fortæller han til klubbens hjemmeside.

Læs også:Kenneth Zohore fortsætter i Championship-klub

– Vi har justeret træningen efter forholdene, og der er fx nogle taktiske ting, hvor man ikke kan stå stille og nørde helt på samme måde i vejret herhjemme. Så vi bruger tiden ude på banerne mere aktivt, og ser så flere videoklip før og efter træningen i stedet – og kommer også til at bruge tid på video både i mindre grupper og individuelt i de kommende dage.

– Det eneste, der er ærgerligt, er, at vi stadig må træne på kunstgræs, og ikke er under varmere himmelstrøg, men det er sådan det er, og vi respekterer selvfølgelig myndighedernes rejserestriktioner. Det er heldigvis en fantastisk god kunstbane, som vi træner og også spiller på i morgen her på anlægget. Så det handler om at få det bedste ud af det. Og vi har kun to træningskampe tilbage, inden det går løs mod AaB i Superligaen, så kampen mod Helsingør er en vigtig del af forberedelserne til foråret for os.

Og næste træningskamp er mod FC Helsingør, der spilles på kunstgræsbanen på 10’eren onsdag.

Læs også:Bekræfter kommende aftale: Vi har dansker til lægetjek

– Vi er kommet godt i gang og spillerne har gjort en fin figur efter ferien. I vores første træningskamp mod Hvidovre i fredags var der både godt og skidt at tage med, hvilket kun er naturligt med tanke på hvor vi står netop nu med stor fokus på det fysiske. Der er blevet lagt på, og vi øger intensiteten og kvaliteten til træningerne. Det skal vi prøve at overføre til kampen i morgen, siger Jess Thorup inden opgøret og fortsætter:



– Nogle spillere vil få mere spilletid end i første kamp mod Hvidovre, hvor alle fik en halvleg hver. Men jeg forventer at så godt som alle de udtagne spillere kommer i aktion undervejs.

FCK’s første kamp i Superligaen i foråret bliver en tur til Aalborg og AaB.

Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021
Læs også:Nye FC Nordsjælland-stjerner på vej: Han kan blive en publikumsfavorit
Læs også:FCK og BIF jagter Lyngby-talent: Det gør ondt på os at se mediecirkusset




LIVE

TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Derfor kommer han IKKE til FC København



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

De kan være færdige i Brøndby

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Her lander Superliga-kampprogrammet

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Oliver Sonne vender tilbage

Storklub jagter to danskere

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg