Om blot et par uger skydes Superligaen i gang igen, men optakten til anden halvdel af sæsonen har ikke været optimal for nogen af klubberne.
Det gælder også i FC København, hvor man har for vane at rejse til ned til varmen, inden det går løs igen.
Det har på grund af corona-pandemien ikke været muligt i år, og det har tvunget Jess Thorup til at justere i opstartstræningen. Det fortæller han til klubbens hjemmeside.
Læs også:Kenneth Zohore fortsætter i Championship-klub
– Vi har justeret træningen efter forholdene, og der er fx nogle taktiske ting, hvor man ikke kan stå stille og nørde helt på samme måde i vejret herhjemme. Så vi bruger tiden ude på banerne mere aktivt, og ser så flere videoklip før og efter træningen i stedet – og kommer også til at bruge tid på video både i mindre grupper og individuelt i de kommende dage.
– Det eneste, der er ærgerligt, er, at vi stadig må træne på kunstgræs, og ikke er under varmere himmelstrøg, men det er sådan det er, og vi respekterer selvfølgelig myndighedernes rejserestriktioner. Det er heldigvis en fantastisk god kunstbane, som vi træner og også spiller på i morgen her på anlægget. Så det handler om at få det bedste ud af det. Og vi har kun to træningskampe tilbage, inden det går løs mod AaB i Superligaen, så kampen mod Helsingør er en vigtig del af forberedelserne til foråret for os.
Og næste træningskamp er mod FC Helsingør, der spilles på kunstgræsbanen på 10’eren onsdag.
Læs også:Bekræfter kommende aftale: Vi har dansker til lægetjek
– Vi er kommet godt i gang og spillerne har gjort en fin figur efter ferien. I vores første træningskamp mod Hvidovre i fredags var der både godt og skidt at tage med, hvilket kun er naturligt med tanke på hvor vi står netop nu med stor fokus på det fysiske. Der er blevet lagt på, og vi øger intensiteten og kvaliteten til træningerne. Det skal vi prøve at overføre til kampen i morgen, siger Jess Thorup inden opgøret og fortsætter:
– Nogle spillere vil få mere spilletid end i første kamp mod Hvidovre, hvor alle fik en halvleg hver. Men jeg forventer at så godt som alle de udtagne spillere kommer i aktion undervejs.
FCK’s første kamp i Superligaen i foråret bliver en tur til Aalborg og AaB.
Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021
Læs også:Nye FC Nordsjælland-stjerner på vej: Han kan blive en publikumsfavorit
Læs også:FCK og BIF jagter Lyngby-talent: Det gør ondt på os at se mediecirkusset
LIVE
TransferLIVE: Lukker ned for kæmpetransfer
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
MEDIE
Smadrer transferrekord
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
NYHEDER
– Han har en “grim” side
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”
EKSKLUSIVT
‘Sort uheld’ i Viborg
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
BIZART
Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig
