Mission overlevelse i AaB: Forlænger med angriber

Superliga-klubben AaB har forlænget aftalen med angriber.



Han kom til AaB sent i løbet af efterårssæsonen, men nordjyderne har set nok og har nu forlænget aftalen med angriber Marco Ramkilde.

Det oplyser nodjyderne på klubbens hjemmeside.

Her fremgår det, at man har skrevet en ny aftale, der løber frem til 31. december 2025. Den oprindelige stod til udløb ved årsskiftet.

– At forlænge aftalen var præcis det scenarie, vi håbede på, da vi for et par måneder siden indgik en kortidskontrakt.

– Marco har formået at bygge på, og det gælder både i forhold til sin fysiske tilstand og den spillemæssige udvikling, og to fine scoringer er det også allerede blevet til, siger Thomas Bælum og forklarer:

– Samtidig kan vi mærke Marcos sult efter at slå til i AaB, og vi har en stor tro på, at han efter sin særdeles uheldige begyndelse som seniorspiller nu kan fortsætte sit gode forløb og sin positive udvikling og således blive en betydende faktor for vores klub i de kommende år.

Angriberen kom frem i AaB, men var plaget af skader og endte med at forlade klubben. Siden kom han til QPR, og nu er han altså tilbage i Aalborg. 

Den 24-årige frontløber scorede sit første Superliga-mål mod Viborg i oktober, og nu håber han på meget mere.

– Det er kæmpestort for mig at lave en treårig aftale med AaB. Det er noget, jeg har arbejdet rigtig hårdt for i lang tid, og jeg er glad for, at det er lykkedes. AaB er jo min barndomsklub. Jeg har været AaB-fan og er kommet på stadion, siden jeg var helt lille, og mens jeg var i udlandet, har jeg drømt om, at det her kunne blive en realitet.

– At score mit første mål for AaB og score mit første mål på Aalborg Portland Park med masser af AaB-fans på tribunerne var helt specielt. Det føltes næsten som om, jeg var med i en film, fordi jeg har visualiseret det så mange gange. De mange kampe i efteråret har givet mig en masse i bagagen, så jeg er klar til at bygge endnu mere på frem mod forårsstarten. For der er stadig en del procenter at hente, siger Marco Ramkilde og tilføjer:

– Vi skal ud at jagte sejre i foråret. Vi er på rette vej, og jeg tror 100 procent på, hvad vi har gang i. Nu skal vi bruge de her par uger inden vinterpausen på at tømre holdet godt sammen og arbejde på nogle taktiske ting, så vi kan stå endnu mere sammen som et hold. Det kommer kun gennem træning og tid, og den tid har vi nu.

AaB ligger næstsidst i Superligaen – der er syv point op til Brøndby IF, der er første hold over nedrykningsstregen.

Tidligere i denne uge hentede man stopper Rasmus Thelander retur, så nordjyderne er i gang med at ruste sig til et vanvittigt vigtigt forår i Superligaen.





Afsløring: Vejle-profil skifter til OB




LIVE

TransferLIVE: Er det hans løn i FC København?

Afsløring: Vejle-profil skifter til OB

AGF snydt for ny profil

Værsgo, FC København! Disse stjerner skal I købe

Vanvittig kamp af Tonni Adamsen!

Suveræn debut – det var den spiller, FCK drømte om

Åh nej, FCK! Stor transfer i fare?  

Mæhles mareridt: ‘Det sad dybt i ham’



LIVE

Superliga-LIVE: Havde været ulovligt i Superligaen

Afsløring: Bombe – Viborg laver et historisk salg

‘Jeg forstår det ikke – der ligger ikke et bud’

Brøndby IF – Sønderjyske

Fremhæver ‘vidunderbarnet’ Oskarsson: ‘Det sker!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Superliga-klub ville kapre Garananga-handel

Bo Svensson bekymret for FCK-stjerne

Afsløring: FC København henter Diant Ramaj

Træner afslører: Forsøgte at kuppe FCK-handel

Afsløring: Rosenborg vil købe rekorddyr Chiakha

Dinamo Zagreb afviser FCK i Kotarski-handel

Magisk sæsonpremiere for Mathias Kvistgaarden

FCM har lige tjent 7,5 millioner på ét sekund

Sportschef revser dansker efter klubskifte

‘Det er noget afsindigt rod’

Helt vildt! Hvad er der dog sket med ham?

FCK-boss blevet hjemme: Tæt på at lukke transfers

Graulund: ‘Transfer var fiasko fra start til slut’

Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub

Vild med Brøndby-køb: Han er virkelig klog

Her er 18 superstjerner der missede Superligaen

TV 2-ekspert med klar besked om Chiakha-transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-transferrekord kan blive endnu vildere

‘Han kan tage store skridt i Brøndby’