Han har prøvet det i Superligaen flere gange og en enkelt gang i Sverige.
Så Glen Riddersholm er rolig og i fint humør, da Tipsbladet fanger ham på familieferie.
Der skal mere til at ryste den tidligere DM-vinder og pokalvinder end at ryge før tid i den ultrakompetitive Championship.
Men glad for fyringen i Norwich er Riddersholm ikke.
– Det værste var, at samarbejdet stoppede. Det har været svært. Jeg har virkelig oprigtigt følt mig hjemme i Norwich og i England. Det er et fantastisk område og en fantastisk by, og vi gik all-in på et treårigt projekt med et nyt spilsystem, en væsentlig foryngelse af holdet og omfattende arbejde med akademiet. Vi gik ind i det med alt, vi havde, siger Glen Riddersholm til Tipsbladet.
– Vi følte en fantastisk opbakning i klubben, indtil vi ikke havde den mere. 98 procent af alt det, jeg har oplevet og været med til, har været godt og positivt.
Der er henvendelser fra Danmark
For Glen Riddersholm står den nu på ferie.
Det ligger også i kortene, at der skal rejses her til sommer, muligvis også langt væk ud over en tur til Rom i juni.
Men først skal familien et smut hjem til Danmark og Århus-området, hvor familien holder til efter en række år i Ikast og FC Midtjylland-tiden.

For fodboldinteresserede er det store spørgsmål selvfølgelig, hvad Glen Riddersholm skal nu.
Og det kan Riddersholm ikke svare på i telefonsamtalen, da han ikke ved det endnu og ikke har en klar retning for, at en bestemt mulighed eller land er overvejende sandsynlig.
Men telefonen har ringet, mails er kommet i indboksen, så Glen Riddersholm frygter på ingen måde at blive arbejdsløs.
– Der er altid nogle henvendelser. Og der er altid gang i nogle bolde. Det er der også i det her tilfælde. Men det er så tidligt, og mange ligaer er ikke færdigspillet endnu, så lad os se.
– Men hvis du spørger mig, om jeg har brug for at slikke sårene, så nej, det har jeg ikke. Jeg er fuldstændig afklaret og klar. Jeg er klar på at tage på arbejde i morgen. Det kan godt være, min kone synes, det kunne være fedt, at jeg først startede op efter 25. juni, hvor vi skal til Rom og fejre vores sølvbryllup. Men ellers er jeg klar til at starte så hurtigt som muligt, siger Glen Riddersholm.
Lukker ingen døre
I blandt har også været henvendelser fra danske arbejdsgivere, der kunne se det fornuftige i at hyre Riddersholm, der efterhånden er en erfaren træner og også tidligere har været i spil til sportschef-lignende stillinger.
Han arbejdede senest i Danmark som cheftræner i Sønderjyske og har siden været i Belgien, Sverige og England.
Og det giver appetit på mere.
– Jeg vil sige, at jeg er åben for alle muligheder. Jeg tror, man skal passe på med at lukke døre og være definitiv i forhold til mulighederne. Alle er velkomne til at slå på tråden. Men jeg er også kommet dertil, hvor jeg med alle mine erfaringer vil være lidt mere selektiv. Jeg springer ikke bare på det første og bedste.
– Jeg er ikke afskrækket fra et projekt, men det skal både være et projekt med langsigtede muligheder, men hvor vi også kan tænke kortsigtet og kan toppræstere hurtigt. Kommer sådan en mulighed, er det ligegyldigt, hvilket land det er i.

– Det med at få en mesterskabskandidat her og nu er der nok mange, der kan tænke sig, og det er måske ikke så realistisk, for der er ikke mange af de klubber. Så at få en klub, der kun lige mangler det sidste, det håber jeg vi kan finde, siger Glen Riddersholm.
Og for Glen Riddersholm er det mest oplagt, at denne rette mulighed dukker op i udlandet.
– Jeg har stadig appetit på udlandet. Den drøm er bestemt ikke slukket, og det kan bestemt godt fortsætte. Der kan komme et supergodt tilbud fra Skandinavien, men jeg tænker mest syd for Danmarks grænser. Jeg kan ikke udelukke, at der kommer noget, der er så attraktivt, at jeg bliver hjemme i Danmark, men vi sigter efter udlandet, siger Glen Riddersholm.
Bred erfaring
Glen Riddersholm har arbejdet i en række stillinger som træner i FC Midtjylland og sluttede som cheftræner i klubben med fire år fra 2011 til 2015.
Han har siden været cheftræner i AGF (2016-2017), sportsdirektør i to måneder i Vendsyssel FF i 2018, cheftræner i Sønderjyske fra 2019 til 2021, assistenttræner i Genk i 2021 til 2022, cheftræner i IFK Norrköping fra sommeren 2022 til slutningen af 2023 og så altså assistenttræner i Norwich i 2024/25-sæsonen indtil to runder før tid.
Riddersholm var også en kort overgang U17-landstræner, hvor han havde blandt andre Christian Eriksen.
Hvor tror I, Riddersholm får sit næste job?
0 Votes
Følg med her på Tipsbladet i de kommende dage, hvor vi også bringer et stort interview med Riddersholm om oplevelserne i Norwich og Championship, den danske cheftræner er begejstret for, og det gode samarbejde med Johannes Hoff Thorup og den tidligere AGF’er og Arsenal-profil Jack Wilshere, der var vikar i Norwich efter Hoff Thorup og Riddersholm.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Transferbombe på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Colombia – Portugal
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
MEDIE
På vej til storklub?
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
OPTAKT
DR Congo – Uzbekistan
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT