Tirsdag eftermiddag kunne AaB og Allsvenskan-klubben Elfsborg fortælle det, Tipsbladet havde afsløret i går aftes, nemlig at Oscar Hiljemark rykker fra AaB til den svenske topklub.
Elfsborg blev toer i sidste sæson efter Malmö FF, og at Hiljemark kunne få et job i toppen i Allsvenskan handler ikke om en skidt vinteropstart eller et katastrofalt udlæg på den nye sæson.
Det handler derimod om cheftræner Jimmy Thelins gode arbejde, der nu har udløst et skifte til Aberdeen med effekt efter den aktuelle sæson i Skotland.
Svenskeren overtager et hold i den tunge ende af bedste række, der i denne sæson har lejet Stefan Gartenmann af FC Midtjylland.
Men kabalen kunne være løst anderledes, hvis Aberdeens amerikanske ejere tilbage i begyndelsen af året var gået en anden vej, da man fyrede den hidtidige manager Barry Robson.
Aberdeen hyrede engelske Neil Warnock som midlertidig løsning 5. februar, men allerede inden da havde den skotske klub og dens ejere talt med en anden skandinavisk træner, danske Glen Riddersholm.
Ifølge Tipsbladets oplysninger havde Aberdeen flere samtaler med Riddersholms bagland om jobbet, den tidligere Superliga-træner under de rette omstændigheder var interesseret i.
Aberdeen endte med at have Neil Warnock i en måned, før Peter Lewin blev sat ind i stedet og nu også kører sæsonen færdig.
Neil Lennon og Nordirlands landstræner Michael O’Neil blev også nævnt som mulige kandidater.
Aberdeen har tidligere haft den danske landsholdsmålmand Peter Kjær i truppen, og klubben markerede sig især i firserne, hvor den højst overraskende gjorde sig gældende og tog flere titler foran kæmpeklubberne Celtic og Rangers FC takket være en ung, driftig og særdeles dygtig manager ved navn Alex Ferguson.
Glen Riddersholm fortalte tidligere på året Tipsbladet om livet som fodboldtræner og hvordan det er ikke at komme afsted til et job, man gerne vil have.
Læs også Tipsbladets gennemgang af, hvilke Superliga-klubber, der reelt er til salg, her.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Stjerne sender Sverige videre ved VM
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
Afslører: FCK ringede aldrig
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby