Glen Riddersholm var i spil til stort trænerjob

Oscar Hiljemarks og AaB’s træner-skæbne kunne måske have set anderledes ud.



Tirsdag eftermiddag kunne AaB og Allsvenskan-klubben Elfsborg fortælle det, Tipsbladet havde afsløret i går aftes, nemlig at Oscar Hiljemark rykker fra AaB til den svenske topklub.

Elfsborg blev toer i sidste sæson efter Malmö FF, og at Hiljemark kunne få et job i toppen i Allsvenskan handler ikke om en skidt vinteropstart eller et katastrofalt udlæg på den nye sæson.

Det handler derimod om cheftræner Jimmy Thelins gode arbejde, der nu har udløst et skifte til Aberdeen med effekt efter den aktuelle sæson i Skotland.

Svenskeren overtager et hold i den tunge ende af bedste række, der i denne sæson har lejet Stefan Gartenmann af FC Midtjylland.

Men kabalen kunne være løst anderledes, hvis Aberdeens amerikanske ejere tilbage i begyndelsen af året var gået en anden vej, da man fyrede den hidtidige manager Barry Robson.

Aberdeen hyrede engelske Neil Warnock som midlertidig løsning 5. februar, men allerede inden da havde den skotske klub og dens ejere talt med en anden skandinavisk træner, danske Glen Riddersholm.

Ifølge Tipsbladets oplysninger havde Aberdeen flere samtaler med Riddersholms bagland om jobbet, den tidligere Superliga-træner under de rette omstændigheder var interesseret i.

Aberdeen endte med at have Neil Warnock i en måned, før Peter Lewin blev sat ind i stedet og nu også kører sæsonen færdig.

Neil Lennon og Nordirlands landstræner Michael O’Neil blev også nævnt som mulige kandidater.

Aberdeen har tidligere haft den danske landsholdsmålmand Peter Kjær i truppen, og klubben markerede sig især i firserne, hvor den højst overraskende gjorde sig gældende og tog flere titler foran kæmpeklubberne Celtic og Rangers FC takket være en ung, driftig og særdeles dygtig manager ved navn Alex Ferguson.

Glen Riddersholm fortalte tidligere på året Tipsbladet om livet som fodboldtræner og hvordan det er ikke at komme afsted til et job, man gerne vil have.

Læs også Tipsbladets gennemgang af, hvilke Superliga-klubber, der reelt er til salg, her.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

OB jagter tidligere Superliga-profil

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

FCK henter svensk talent



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Jonas Wind til danskerklub?

Bud på 1,12 milliard afvist

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Supercomputer: De vinder VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson