Tirsdag eftermiddag kunne AaB og Allsvenskan-klubben Elfsborg fortælle det, Tipsbladet havde afsløret i går aftes, nemlig at Oscar Hiljemark rykker fra AaB til den svenske topklub.
Elfsborg blev toer i sidste sæson efter Malmö FF, og at Hiljemark kunne få et job i toppen i Allsvenskan handler ikke om en skidt vinteropstart eller et katastrofalt udlæg på den nye sæson.
Det handler derimod om cheftræner Jimmy Thelins gode arbejde, der nu har udløst et skifte til Aberdeen med effekt efter den aktuelle sæson i Skotland.
Svenskeren overtager et hold i den tunge ende af bedste række, der i denne sæson har lejet Stefan Gartenmann af FC Midtjylland.
Men kabalen kunne være løst anderledes, hvis Aberdeens amerikanske ejere tilbage i begyndelsen af året var gået en anden vej, da man fyrede den hidtidige manager Barry Robson.
Aberdeen hyrede engelske Neil Warnock som midlertidig løsning 5. februar, men allerede inden da havde den skotske klub og dens ejere talt med en anden skandinavisk træner, danske Glen Riddersholm.
Ifølge Tipsbladets oplysninger havde Aberdeen flere samtaler med Riddersholms bagland om jobbet, den tidligere Superliga-træner under de rette omstændigheder var interesseret i.
Aberdeen endte med at have Neil Warnock i en måned, før Peter Lewin blev sat ind i stedet og nu også kører sæsonen færdig.
Neil Lennon og Nordirlands landstræner Michael O’Neil blev også nævnt som mulige kandidater.
Aberdeen har tidligere haft den danske landsholdsmålmand Peter Kjær i truppen, og klubben markerede sig især i firserne, hvor den højst overraskende gjorde sig gældende og tog flere titler foran kæmpeklubberne Celtic og Rangers FC takket være en ung, driftig og særdeles dygtig manager ved navn Alex Ferguson.
Glen Riddersholm fortalte tidligere på året Tipsbladet om livet som fodboldtræner og hvordan det er ikke at komme afsted til et job, man gerne vil have.
Læs også Tipsbladets gennemgang af, hvilke Superliga-klubber, der reelt er til salg, her.
LIVE
LIVE: ‘Venter stort transfervindue for OB’
MEDIE
Ny træner? ‘Hans navn nævnes ofte i Real Madrid’
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Legende scorer landstrænerjob
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
INTERVIEW