Glen Riddersholm var i spil til stort trænerjob

Oscar Hiljemarks og AaB’s træner-skæbne kunne måske have set anderledes ud.



Tirsdag eftermiddag kunne AaB og Allsvenskan-klubben Elfsborg fortælle det, Tipsbladet havde afsløret i går aftes, nemlig at Oscar Hiljemark rykker fra AaB til den svenske topklub.

Elfsborg blev toer i sidste sæson efter Malmö FF, og at Hiljemark kunne få et job i toppen i Allsvenskan handler ikke om en skidt vinteropstart eller et katastrofalt udlæg på den nye sæson.

Det handler derimod om cheftræner Jimmy Thelins gode arbejde, der nu har udløst et skifte til Aberdeen med effekt efter den aktuelle sæson i Skotland.

Svenskeren overtager et hold i den tunge ende af bedste række, der i denne sæson har lejet Stefan Gartenmann af FC Midtjylland.

Men kabalen kunne være løst anderledes, hvis Aberdeens amerikanske ejere tilbage i begyndelsen af året var gået en anden vej, da man fyrede den hidtidige manager Barry Robson.

Aberdeen hyrede engelske Neil Warnock som midlertidig løsning 5. februar, men allerede inden da havde den skotske klub og dens ejere talt med en anden skandinavisk træner, danske Glen Riddersholm.

Ifølge Tipsbladets oplysninger havde Aberdeen flere samtaler med Riddersholms bagland om jobbet, den tidligere Superliga-træner under de rette omstændigheder var interesseret i.

Aberdeen endte med at have Neil Warnock i en måned, før Peter Lewin blev sat ind i stedet og nu også kører sæsonen færdig.

Neil Lennon og Nordirlands landstræner Michael O’Neil blev også nævnt som mulige kandidater.

Aberdeen har tidligere haft den danske landsholdsmålmand Peter Kjær i truppen, og klubben markerede sig især i firserne, hvor den højst overraskende gjorde sig gældende og tog flere titler foran kæmpeklubberne Celtic og Rangers FC takket være en ung, driftig og særdeles dygtig manager ved navn Alex Ferguson.

Glen Riddersholm fortalte tidligere på året Tipsbladet om livet som fodboldtræner og hvordan det er ikke at komme afsted til et job, man gerne vil have.

Læs også Tipsbladets gennemgang af, hvilke Superliga-klubber, der reelt er til salg, her.





kenan_kodro LIVE

TransferLIVE: TIdligere FCK-angriber nu klubløs

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Tysk VM-chok

Arsenal-dansker vender hjem

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afslører: Dolberg sat til salg

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Monsterbud på vej

Afslører dansk toptræners millionløn

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Medier sender ham hjem til AGF

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Kæmper om det samme trænerjob

De jagter Henrik Meister

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Tottenham henter Liverpool-profil



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De lurer på Vejle-profil

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub