Formsvage Liverpool var undertippet, men formåede alligevel at gøre det af med Manchester City, da de to storklubber søndag mødtes på Anfield.
I en kamp hvor særligt anden halvleg var dramatisk, scorede Mohamed Salah det afgørende mål på en friløber efter en kæmpe fejl fra João Cancelo.
Erling Haaland kom til flere gode muligheder for Manchester City, men Alisson Becker i Liverpool-målet leverede en bundsolid præstation.
Liverpool-træner Jürgen Klopp var så stiktosset på dommerne, da Bernardo Silva i anden halvleg hev Mohamed Salah ned, at han blev udvist.
Intensiteten var med andre ord stor, og Klopp bliver nok god igen. Efter tre Premier League-kampe uden sejr fik han således lidt at varme sig på.
Nederlaget kommer til at give tømmermænd i Manchester. Tidligere lørdag vandt Arsenal nemlig over Leeds og slog et hul på fire point ned til City.
Det forspring står ved magt efter Citys nederlag til Liverpool, som kravler op på ottendepladsen, hvor klubben har 13 point efter ni kampe.
Det var tydeligt, at begge mandskaber før pausen var påpasselige, og tempoet var overhovedet ikke på fuldt blus.
Liverpool havde ikke de store problemer med at holde trit og fik også nogle fine chancer til Diogo Jota og Andy Robertson, som brugte henholdsvis hovedet og venstreskøjten.
Efter en god halv time fik Erling Haaland sin første mulighed, da han fik bolden uden for feltet i venstre side. Alisson var på vej ud af sit mål, så Haaland prøvede at tippe den over keeperen, men den fik ikke nok.
Haaland fik en ny mulighed lidt senere, men Alisson havde ingen problemer med hovedstødet.
Efter pausen eksploderede kampen. Tempoet blev skruet i vejret, og pludselig satsede begge mandskaber stort for at få hul på bylden.
Efter 53 minutter sparkede Phil Foden kuglen i kassen, men efter et VAR-tjek blev målet annulleret, fordi Erling Haaland i opspillet havde begået frispark på Fabinho.
Mohamed Salah bød sig til med en nærgående afslutning efter godt en time, da han fra højresiden trak ind i banen og krøllede kuglen snert forbi mål.
Med et kvarter igen fik egypteren en ny chance, og denne gang var den næsten umulig at misbruge. João Cancelo mistimede sit indgreb totalt efter et langt udspark fra Alisson, og så scorede Salah stensikkert på en friløber.
Liverpool fik endnu en gylden mulighed efter 87 minutter, da holdet pludselig var tre mod en, men Darwin Nunez, der fik fat i bolden, fejlvurderede situationen og skød selv i stedet for at spille en af sine holdkammerater.
/ritzau/
LIVE
LIVE: To Real Madrid-transfers på plads
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Rasmus Højlund har ikke set det før
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
Melder ud om Kasper Hjulmand
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
Stor profil glad for Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Ser I med, Brøndby?
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
EKSKLUSIVT