Klopp kogte over i Liverpool-sejr over City

Manchester City har fire point op til Arsenal, efter at klubben søndag tabte til Liverpool på udebane.



Formsvage Liverpool var undertippet, men formåede alligevel at gøre det af med Manchester City, da de to storklubber søndag mødtes på Anfield.

I en kamp hvor særligt anden halvleg var dramatisk, scorede Mohamed Salah det afgørende mål på en friløber efter en kæmpe fejl fra João Cancelo.

Erling Haaland kom til flere gode muligheder for Manchester City, men Alisson Becker i Liverpool-målet leverede en bundsolid præstation.

Liverpool-træner Jürgen Klopp var så stiktosset på dommerne, da Bernardo Silva i anden halvleg hev Mohamed Salah ned, at han blev udvist.

Intensiteten var med andre ord stor, og Klopp bliver nok god igen. Efter tre Premier League-kampe uden sejr fik han således lidt at varme sig på.

Nederlaget kommer til at give tømmermænd i Manchester. Tidligere lørdag vandt Arsenal nemlig over Leeds og slog et hul på fire point ned til City.

Det forspring står ved magt efter Citys nederlag til Liverpool, som kravler op på ottendepladsen, hvor klubben har 13 point efter ni kampe.

Det var tydeligt, at begge mandskaber før pausen var påpasselige, og tempoet var overhovedet ikke på fuldt blus.

Liverpool havde ikke de store problemer med at holde trit og fik også nogle fine chancer til Diogo Jota og Andy Robertson, som brugte henholdsvis hovedet og venstreskøjten.

Efter en god halv time fik Erling Haaland sin første mulighed, da han fik bolden uden for feltet i venstre side. Alisson var på vej ud af sit mål, så Haaland prøvede at tippe den over keeperen, men den fik ikke nok.

Haaland fik en ny mulighed lidt senere, men Alisson havde ingen problemer med hovedstødet.

Efter pausen eksploderede kampen. Tempoet blev skruet i vejret, og pludselig satsede begge mandskaber stort for at få hul på bylden.

Efter 53 minutter sparkede Phil Foden kuglen i kassen, men efter et VAR-tjek blev målet annulleret, fordi Erling Haaland i opspillet havde begået frispark på Fabinho.

Mohamed Salah bød sig til med en nærgående afslutning efter godt en time, da han fra højresiden trak ind i banen og krøllede kuglen snert forbi mål.

Med et kvarter igen fik egypteren en ny chance, og denne gang var den næsten umulig at misbruge. João Cancelo mistimede sit indgreb totalt efter et langt udspark fra Alisson, og så scorede Salah stensikkert på en friløber.

Liverpool fik endnu en gylden mulighed efter 87 minutter, da holdet pludselig var tre mod en, men Darwin Nunez, der fik fat i bolden, fejlvurderede situationen og skød selv i stedet for at spille en af sine holdkammerater.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

FCK bød på landsholdsmålmand

FC Midtjylland – Sønderjyske



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

‘Hvem fanden ringer man til?’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Brøndby med opløftende nyt om profil

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Det afgør Chido Obis United-fremtid

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Henter FC København-spiller

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Store spørgsmålstegn inden FCK

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Færdig – nåede kun otte kampe

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde