Klopp kogte over i Liverpool-sejr over City

Manchester City har fire point op til Arsenal, efter at klubben søndag tabte til Liverpool på udebane.



Formsvage Liverpool var undertippet, men formåede alligevel at gøre det af med Manchester City, da de to storklubber søndag mødtes på Anfield.

I en kamp hvor særligt anden halvleg var dramatisk, scorede Mohamed Salah det afgørende mål på en friløber efter en kæmpe fejl fra João Cancelo.

Erling Haaland kom til flere gode muligheder for Manchester City, men Alisson Becker i Liverpool-målet leverede en bundsolid præstation.

Liverpool-træner Jürgen Klopp var så stiktosset på dommerne, da Bernardo Silva i anden halvleg hev Mohamed Salah ned, at han blev udvist.

Intensiteten var med andre ord stor, og Klopp bliver nok god igen. Efter tre Premier League-kampe uden sejr fik han således lidt at varme sig på.

Nederlaget kommer til at give tømmermænd i Manchester. Tidligere lørdag vandt Arsenal nemlig over Leeds og slog et hul på fire point ned til City.

Det forspring står ved magt efter Citys nederlag til Liverpool, som kravler op på ottendepladsen, hvor klubben har 13 point efter ni kampe.

Det var tydeligt, at begge mandskaber før pausen var påpasselige, og tempoet var overhovedet ikke på fuldt blus.

Liverpool havde ikke de store problemer med at holde trit og fik også nogle fine chancer til Diogo Jota og Andy Robertson, som brugte henholdsvis hovedet og venstreskøjten.

Efter en god halv time fik Erling Haaland sin første mulighed, da han fik bolden uden for feltet i venstre side. Alisson var på vej ud af sit mål, så Haaland prøvede at tippe den over keeperen, men den fik ikke nok.

Haaland fik en ny mulighed lidt senere, men Alisson havde ingen problemer med hovedstødet.

Efter pausen eksploderede kampen. Tempoet blev skruet i vejret, og pludselig satsede begge mandskaber stort for at få hul på bylden.

Efter 53 minutter sparkede Phil Foden kuglen i kassen, men efter et VAR-tjek blev målet annulleret, fordi Erling Haaland i opspillet havde begået frispark på Fabinho.

Mohamed Salah bød sig til med en nærgående afslutning efter godt en time, da han fra højresiden trak ind i banen og krøllede kuglen snert forbi mål.

Med et kvarter igen fik egypteren en ny chance, og denne gang var den næsten umulig at misbruge. João Cancelo mistimede sit indgreb totalt efter et langt udspark fra Alisson, og så scorede Salah stensikkert på en friløber.

Liverpool fik endnu en gylden mulighed efter 87 minutter, da holdet pludselig var tre mod en, men Darwin Nunez, der fik fat i bolden, fejlvurderede situationen og skød selv i stedet for at spille en af sine holdkammerater.

/ritzau/



– Han er fuldstændig vanvittig

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

I chok over Nicolai Poulsen

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Aldrig nogensinde FCK

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Brøndby takker nej til to spillere

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

– Lidt af en bombe

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Stort Yussuf Poulsen-chok

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Kæmpe brag venter fredag

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Åge Hareide er død

DBU hylder Hareide

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Han er IKKE i spil

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Kæmpe gennembrud af Mattsson