Klopp kogte over i Liverpool-sejr over City

Manchester City har fire point op til Arsenal, efter at klubben søndag tabte til Liverpool på udebane.



Formsvage Liverpool var undertippet, men formåede alligevel at gøre det af med Manchester City, da de to storklubber søndag mødtes på Anfield.

I en kamp hvor særligt anden halvleg var dramatisk, scorede Mohamed Salah det afgørende mål på en friløber efter en kæmpe fejl fra João Cancelo.

Erling Haaland kom til flere gode muligheder for Manchester City, men Alisson Becker i Liverpool-målet leverede en bundsolid præstation.

Liverpool-træner Jürgen Klopp var så stiktosset på dommerne, da Bernardo Silva i anden halvleg hev Mohamed Salah ned, at han blev udvist.

Intensiteten var med andre ord stor, og Klopp bliver nok god igen. Efter tre Premier League-kampe uden sejr fik han således lidt at varme sig på.

Nederlaget kommer til at give tømmermænd i Manchester. Tidligere lørdag vandt Arsenal nemlig over Leeds og slog et hul på fire point ned til City.

Det forspring står ved magt efter Citys nederlag til Liverpool, som kravler op på ottendepladsen, hvor klubben har 13 point efter ni kampe.

Det var tydeligt, at begge mandskaber før pausen var påpasselige, og tempoet var overhovedet ikke på fuldt blus.

Liverpool havde ikke de store problemer med at holde trit og fik også nogle fine chancer til Diogo Jota og Andy Robertson, som brugte henholdsvis hovedet og venstreskøjten.

Efter en god halv time fik Erling Haaland sin første mulighed, da han fik bolden uden for feltet i venstre side. Alisson var på vej ud af sit mål, så Haaland prøvede at tippe den over keeperen, men den fik ikke nok.

Haaland fik en ny mulighed lidt senere, men Alisson havde ingen problemer med hovedstødet.

Efter pausen eksploderede kampen. Tempoet blev skruet i vejret, og pludselig satsede begge mandskaber stort for at få hul på bylden.

Efter 53 minutter sparkede Phil Foden kuglen i kassen, men efter et VAR-tjek blev målet annulleret, fordi Erling Haaland i opspillet havde begået frispark på Fabinho.

Mohamed Salah bød sig til med en nærgående afslutning efter godt en time, da han fra højresiden trak ind i banen og krøllede kuglen snert forbi mål.

Med et kvarter igen fik egypteren en ny chance, og denne gang var den næsten umulig at misbruge. João Cancelo mistimede sit indgreb totalt efter et langt udspark fra Alisson, og så scorede Salah stensikkert på en friløber.

Liverpool fik endnu en gylden mulighed efter 87 minutter, da holdet pludselig var tre mod en, men Darwin Nunez, der fik fat i bolden, fejlvurderede situationen og skød selv i stedet for at spille en af sine holdkammerater.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Uventet skifte?

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Jagter tidligere AGF’er



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Bekræfter kæmpebud

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Næste sæson skal vi i Europa

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Fatter intet af Brøndby-bombe



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Trist: Marios Oikonomou er død

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen