Morten Bruun var træner i SønderjyskE: Jeg hadede det som pesten i perioder

Fodboldkommentatoren fortæller i Troels Bechs podcast, at han ville ønske, han havde sagt op, da han var SønderjyskE-træner. I perioder hadede han jobbet som pesten, og med oplevelsen fandt Bruun ud af, at han aldrig skulle være cheftræner igen.



424 gange trak Morten Bruun Silkeborg-trøjen over hovedet som spiller, og han er den dag i dag fortsat den med flest førsteholdskampe for klubben fra Søhøjlandet. I 1994 vandt han det danske mesterskab, og i 2001 blev han pokalvinder, inden han en lille måned senere indstillede sin karriere, der også tæller EM-sejren i 1992.

Det var derfor heller ikke så overraskende, at det var netop “Mr. Silkeborg”, SIF henvendte sig til, da klubben allerede i efteråret var i store problemer i Superligaen efter salg af flere profiler. Bruun takkede ja og afleverede et Superliga-hold til Viggo Jensen, der overtog i 2002.

Men da Morten Bruun i 2005 overtog cheftrænerjobbet i SønderjyskE efter Søren Kusk, var det en helt anden oplevelse, der ventede. Det fortæller han i Troels Bechs podcast “Bech Bag Bolden

Han blev fyret efter bare otte måneder på grund af uoverensstemmelser med spillertruppen, og i det hele taget var oplevelsen med til, at han aldrig skulle sætte sig i trænersædet igen.

– Det var der, jeg fandt ud af, at trænerjobbet er andet og meget meget mere end det, jeg havde oplevet i Silkeborg. Jeg havde ikke den samme ultimative opbakning, men jeg gjorde mig vel heller ikke fortjent til det. Jeg synes faktisk heller ikke, jeg havde et lige så godt setup omkring mig, som jeg havde i Silkeborg, siger Morten Bruun og forklarer videre:

– Men først og sidst skal jeg kigge på mig selv og sige, at jeg simpelthen ikke var ordentligt parat til den udfordring, og jeg var heller ikke parat til at gennemleve sådan en periode, jeg var i gang med at gennemleve, inden jeg blev fyret.

– Det var ubehageligt, og hvor en del af mig alligevel tænkte, om man kan komme ud på den anden side. Du (Troels Bech, red.) har selv været træner i mange år og må have gennemlevet nogle af den slags perioder og så være kommet ud på den anden side og have tænkt, ‘okay, hvis jeg kan gennemleve det en gang og komme hertil, så er det måske det værd’. Men jeg var ikke parat til at gennemleve det, og jeg havde heller ikke personligheden til det.

– Hvis jeg havde været et større mandfolk, end jeg var dengang, havde jeg sagt mit job op, for jeg hadede det som pesten i perioder. Virkelig. Jeg var så ked af det. Dels var der noget overlevelse over det, og ‘man giver heller ikke op’, men jeg tror ikke, når jeg kigger tilbage, at jeg har været den største inspirator for mit hold, hvis jeg gik i en stilling, som jeg dybest set ikke brød mig om.

– Så jeg vidste udmærket godt, da jeg var på vej hjem fra min fyring i SønderjyskE, at det her skulle jeg aldrig gøre mere. Jeg plejer at joke med, at det er sidste gang, at jeg skal uden for min comfort zone. Men det mener jeg faktisk.

54-årige Morten Bruun er ansat som fodboldkommentator på Eurosport-kanalerne, han underviser på Idrætshøjskolen Aarhus og er ungdomstræner i IF Lyseng. Bruun er uddannet journalist og har udgivet flere bøger, senest “Matchday – Turen går til engelsk fodbold”.







LIVE

LIVE: Skrækskade til Superliga-angriber

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

– Han vinder Ballon d’Or!

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Brøndby IF – Sønderjyske

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Fremhæver stort Brøndby-talent

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Helt vild med Brøndby-profil

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Brøndby er de dårligste i Europa

Nu reagerer Morten Krogh

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Langer ud efter Peter Sørensen

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Arsenal – Sporting CP

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Øjner europæisk trofæ