424 gange trak Morten Bruun Silkeborg-trøjen over hovedet som spiller, og han er den dag i dag fortsat den med flest førsteholdskampe for klubben fra Søhøjlandet. I 1994 vandt han det danske mesterskab, og i 2001 blev han pokalvinder, inden han en lille måned senere indstillede sin karriere, der også tæller EM-sejren i 1992.
Det var derfor heller ikke så overraskende, at det var netop “Mr. Silkeborg”, SIF henvendte sig til, da klubben allerede i efteråret var i store problemer i Superligaen efter salg af flere profiler. Bruun takkede ja og afleverede et Superliga-hold til Viggo Jensen, der overtog i 2002.
Men da Morten Bruun i 2005 overtog cheftrænerjobbet i SønderjyskE efter Søren Kusk, var det en helt anden oplevelse, der ventede. Det fortæller han i Troels Bechs podcast “Bech Bag Bolden“
Han blev fyret efter bare otte måneder på grund af uoverensstemmelser med spillertruppen, og i det hele taget var oplevelsen med til, at han aldrig skulle sætte sig i trænersædet igen.
– Det var der, jeg fandt ud af, at trænerjobbet er andet og meget meget mere end det, jeg havde oplevet i Silkeborg. Jeg havde ikke den samme ultimative opbakning, men jeg gjorde mig vel heller ikke fortjent til det. Jeg synes faktisk heller ikke, jeg havde et lige så godt setup omkring mig, som jeg havde i Silkeborg, siger Morten Bruun og forklarer videre:
– Men først og sidst skal jeg kigge på mig selv og sige, at jeg simpelthen ikke var ordentligt parat til den udfordring, og jeg var heller ikke parat til at gennemleve sådan en periode, jeg var i gang med at gennemleve, inden jeg blev fyret.
– Det var ubehageligt, og hvor en del af mig alligevel tænkte, om man kan komme ud på den anden side. Du (Troels Bech, red.) har selv været træner i mange år og må have gennemlevet nogle af den slags perioder og så være kommet ud på den anden side og have tænkt, ‘okay, hvis jeg kan gennemleve det en gang og komme hertil, så er det måske det værd’. Men jeg var ikke parat til at gennemleve det, og jeg havde heller ikke personligheden til det.
– Hvis jeg havde været et større mandfolk, end jeg var dengang, havde jeg sagt mit job op, for jeg hadede det som pesten i perioder. Virkelig. Jeg var så ked af det. Dels var der noget overlevelse over det, og ‘man giver heller ikke op’, men jeg tror ikke, når jeg kigger tilbage, at jeg har været den største inspirator for mit hold, hvis jeg gik i en stilling, som jeg dybest set ikke brød mig om.
– Så jeg vidste udmærket godt, da jeg var på vej hjem fra min fyring i SønderjyskE, at det her skulle jeg aldrig gøre mere. Jeg plejer at joke med, at det er sidste gang, at jeg skal uden for min comfort zone. Men det mener jeg faktisk.
54-årige Morten Bruun er ansat som fodboldkommentator på Eurosport-kanalerne, han underviser på Idrætshøjskolen Aarhus og er ungdomstræner i IF Lyseng. Bruun er uddannet journalist og har udgivet flere bøger, senest “Matchday – Turen går til engelsk fodbold”.
LIVE
LIVE: Skrækskade til Superliga-angriber
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
– Han vinder Ballon d’Or!
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
