Morten Bruun var træner i SønderjyskE: Jeg hadede det som pesten i perioder

Fodboldkommentatoren fortæller i Troels Bechs podcast, at han ville ønske, han havde sagt op, da han var SønderjyskE-træner. I perioder hadede han jobbet som pesten, og med oplevelsen fandt Bruun ud af, at han aldrig skulle være cheftræner igen.



424 gange trak Morten Bruun Silkeborg-trøjen over hovedet som spiller, og han er den dag i dag fortsat den med flest førsteholdskampe for klubben fra Søhøjlandet. I 1994 vandt han det danske mesterskab, og i 2001 blev han pokalvinder, inden han en lille måned senere indstillede sin karriere, der også tæller EM-sejren i 1992.

Det var derfor heller ikke så overraskende, at det var netop “Mr. Silkeborg”, SIF henvendte sig til, da klubben allerede i efteråret var i store problemer i Superligaen efter salg af flere profiler. Bruun takkede ja og afleverede et Superliga-hold til Viggo Jensen, der overtog i 2002.

Men da Morten Bruun i 2005 overtog cheftrænerjobbet i SønderjyskE efter Søren Kusk, var det en helt anden oplevelse, der ventede. Det fortæller han i Troels Bechs podcast “Bech Bag Bolden

Han blev fyret efter bare otte måneder på grund af uoverensstemmelser med spillertruppen, og i det hele taget var oplevelsen med til, at han aldrig skulle sætte sig i trænersædet igen.

– Det var der, jeg fandt ud af, at trænerjobbet er andet og meget meget mere end det, jeg havde oplevet i Silkeborg. Jeg havde ikke den samme ultimative opbakning, men jeg gjorde mig vel heller ikke fortjent til det. Jeg synes faktisk heller ikke, jeg havde et lige så godt setup omkring mig, som jeg havde i Silkeborg, siger Morten Bruun og forklarer videre:

– Men først og sidst skal jeg kigge på mig selv og sige, at jeg simpelthen ikke var ordentligt parat til den udfordring, og jeg var heller ikke parat til at gennemleve sådan en periode, jeg var i gang med at gennemleve, inden jeg blev fyret.

– Det var ubehageligt, og hvor en del af mig alligevel tænkte, om man kan komme ud på den anden side. Du (Troels Bech, red.) har selv været træner i mange år og må have gennemlevet nogle af den slags perioder og så være kommet ud på den anden side og have tænkt, ‘okay, hvis jeg kan gennemleve det en gang og komme hertil, så er det måske det værd’. Men jeg var ikke parat til at gennemleve det, og jeg havde heller ikke personligheden til det.

– Hvis jeg havde været et større mandfolk, end jeg var dengang, havde jeg sagt mit job op, for jeg hadede det som pesten i perioder. Virkelig. Jeg var så ked af det. Dels var der noget overlevelse over det, og ‘man giver heller ikke op’, men jeg tror ikke, når jeg kigger tilbage, at jeg har været den største inspirator for mit hold, hvis jeg gik i en stilling, som jeg dybest set ikke brød mig om.

– Så jeg vidste udmærket godt, da jeg var på vej hjem fra min fyring i SønderjyskE, at det her skulle jeg aldrig gøre mere. Jeg plejer at joke med, at det er sidste gang, at jeg skal uden for min comfort zone. Men det mener jeg faktisk.

54-årige Morten Bruun er ansat som fodboldkommentator på Eurosport-kanalerne, han underviser på Idrætshøjskolen Aarhus og er ungdomstræner i IF Lyseng. Bruun er uddannet journalist og har udgivet flere bøger, senest “Matchday – Turen går til engelsk fodbold”.





Sten Grytebust kontaktet af dansk klub




LIVE

LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’

Mål i Milano

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Cooper gav hård og ærlig besked

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Nu er han tilbage for Brøndby

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Barcelona klager til UEFA

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

AGF snubler i guldkampen

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Liverpool – Fulham

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Chelsea – Manchester City

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

– Går det galt, går det rigtig galt!

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

AGF – FC Nordsjælland

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto