424 gange trak Morten Bruun Silkeborg-trøjen over hovedet som spiller, og han er den dag i dag fortsat den med flest førsteholdskampe for klubben fra Søhøjlandet. I 1994 vandt han det danske mesterskab, og i 2001 blev han pokalvinder, inden han en lille måned senere indstillede sin karriere, der også tæller EM-sejren i 1992.
Det var derfor heller ikke så overraskende, at det var netop “Mr. Silkeborg”, SIF henvendte sig til, da klubben allerede i efteråret var i store problemer i Superligaen efter salg af flere profiler. Bruun takkede ja og afleverede et Superliga-hold til Viggo Jensen, der overtog i 2002.
Men da Morten Bruun i 2005 overtog cheftrænerjobbet i SønderjyskE efter Søren Kusk, var det en helt anden oplevelse, der ventede. Det fortæller han i Troels Bechs podcast “Bech Bag Bolden“
Han blev fyret efter bare otte måneder på grund af uoverensstemmelser med spillertruppen, og i det hele taget var oplevelsen med til, at han aldrig skulle sætte sig i trænersædet igen.
– Det var der, jeg fandt ud af, at trænerjobbet er andet og meget meget mere end det, jeg havde oplevet i Silkeborg. Jeg havde ikke den samme ultimative opbakning, men jeg gjorde mig vel heller ikke fortjent til det. Jeg synes faktisk heller ikke, jeg havde et lige så godt setup omkring mig, som jeg havde i Silkeborg, siger Morten Bruun og forklarer videre:
– Men først og sidst skal jeg kigge på mig selv og sige, at jeg simpelthen ikke var ordentligt parat til den udfordring, og jeg var heller ikke parat til at gennemleve sådan en periode, jeg var i gang med at gennemleve, inden jeg blev fyret.
– Det var ubehageligt, og hvor en del af mig alligevel tænkte, om man kan komme ud på den anden side. Du (Troels Bech, red.) har selv været træner i mange år og må have gennemlevet nogle af den slags perioder og så være kommet ud på den anden side og have tænkt, ‘okay, hvis jeg kan gennemleve det en gang og komme hertil, så er det måske det værd’. Men jeg var ikke parat til at gennemleve det, og jeg havde heller ikke personligheden til det.
– Hvis jeg havde været et større mandfolk, end jeg var dengang, havde jeg sagt mit job op, for jeg hadede det som pesten i perioder. Virkelig. Jeg var så ked af det. Dels var der noget overlevelse over det, og ‘man giver heller ikke op’, men jeg tror ikke, når jeg kigger tilbage, at jeg har været den største inspirator for mit hold, hvis jeg gik i en stilling, som jeg dybest set ikke brød mig om.
– Så jeg vidste udmærket godt, da jeg var på vej hjem fra min fyring i SønderjyskE, at det her skulle jeg aldrig gøre mere. Jeg plejer at joke med, at det er sidste gang, at jeg skal uden for min comfort zone. Men det mener jeg faktisk.
54-årige Morten Bruun er ansat som fodboldkommentator på Eurosport-kanalerne, han underviser på Idrætshøjskolen Aarhus og er ungdomstræner i IF Lyseng. Bruun er uddannet journalist og har udgivet flere bøger, senest “Matchday – Turen går til engelsk fodbold”.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
NYHEDER
Afviser Anderlecht
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
Thomas Tuchel laver ny aftale
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
Sean Dyche fyret
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
TIPSBLADETS DOM
Vild aften! Kun sket én gang før
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
Liverpool tager smal sejr
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
Ekspert: Det mest positive for FCK
– Det var en skuffelse
