Mortensens målnæse svigter: Det er vores problem

Patrick Mortensen har fået svært ved at score mål.



Patrick Mortensen hamrede kasser ind på samlebånd i sine første sæsoner i AGF, men i denne har det set helt anderledes ud. Det er blot blevet til fem mål fra ham, ligesom det også er blevet til væsentligt færre afslutninger.

Det viser en udførlig opgørelse foretaget af Århus Stiftstidende, hvor han også forklarer, hvorfor det er sådan.

– Vi skiftede et stort antal spillere i sommer. Og det tager tid at spille nye ind samtidig med, at vi skiftede system undervejs. Og så må jeg sige, at jeg havde det rigtig godt med de spillere, der var her tidligere. Højer og Diks (backsene Casper og Kevin, red.) var gode til at servicere mig, men vi har nogle andre spillere nu, siger han og fortsætter:

– Problemet er, at vi som hold ikke har været gode nok til at få sat dem i scene til at være gode. De skal have mulighed for at komme frem og få pladsen og muligheden for at komme til indlæg, og det har vi som et hold ikke været gode nok til, lyder det fra Patrick Mortensen.

Han kommer endvidere ind på, at situationen er noget, som han tanker meget over og vender med sin mentaltræner efter hver kamp.

I den forbindelse mener han også, at der er forskel på antallet af både indlæg og såkaldt kvalificerede indlæg fra AGF-holdkammeraterne i denne sæson.

Mortensen har desuden kontraktudløb med aarhusianerne til nytår, og han fortæller, at der endnu ikke er nogen dialog om en forlængelse.

Det er også en del af en analyse på AGF’s nedtur, at man har sagt farvel til Diks og Højer. Men der er også andre årsager. Læs mere om det her.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Raser: Det er latterligt!

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

LIVE: Slutfløjt i Parken

Rival sender stor ros til Bo Svensson

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?