HADERSLEV (Tipsbladet): Uwe Rösler har sagt det gentagne gange de seneste uger og måneder.
Youssouph Badji kom til sidst i sommerens transfervindue, det var et velfungerende hold to-tre måneder inde i sæsonen, og senegaleserens tid skulle nok komme.
Det gjorde den så søndag mod Sønderjyske, hvor Badji fik 71 minutter på banen med Patrick Mortensen som sidemakker og hattrick-scorer i en duo, Sønderjyske fra start slog sig på.
AGF-cheftræneren var meget klar omkring, at det havde været svært at vælge Tobias Bech fra og takkede den normale forward for indsatsen ved indskiftningen i slutfasen.
Læs Uwe Röslers kommentarer efter kampen søndag
Men som kampen gik på et flot men tungt og glat underlag, var den tyske AGF-boss sikker på, han havde valgt rigtigt, og Badji var særdeles glad for sin første Superliga-start efter sporadiske minutter i efteråret.
– Jeg er virkelig glad for at være her, for jeg har fundet gode mennesker, der har hjulpet mig meget i forhold til at blive integreret. Jeg synes, det begynder at bære frugt, siger Youssouph Badji, der havde spillet meget i opstarten men ikke følte sig sikker på noget til kampen i Haderslev.
– Det handler ikke om mine fornemmelser men om trænerens beslutning og om mit arbejde. Alle oppe foran er gode, vi er fire gode angribere, og så handler det bare om, hvem træneren vurderer er den rigtige til kampen, siger Youssouph Badji.
Kom fra belgisk topklub
Den 23-årige senegaleser kom fra belgiske Charleroi tæt på transferdeadline sidste sommer efter flere år i storklubben Club Brugge.
Før søndagens kamp i Haderslev havde han kun spillet 29 minutter som indskifter i fem Superliga-kampe, mens det var blevet til 200 minutter i pokalen med størstedelen af minutterne mod VSK Aarhus og Skive.
Så det var en første dag på den helt store AGF-scene, hvor Badji markerede sig i presspillet og medvirken til en af Patrick Mortensens scoringer, og det samspil vil den 23-årige angriber meget gerne dyrke yderligere.
– Vi vidste, at det ikke ville blive nemt, og at banen ikke var den bedste. Så kom her for at kæmpe og arbejde hårdt, og det fik vi et godt resultat ud af. Jeg var meget glad for at spille med Patrick. Han er en god anfører, der hjælper os meget, og det var godt at spille med ham, siger Youssouph Badji.

– Han er en stor spiller og angriber, og han kan altid score, som han hele tiden har gjort, og vi er glade for ham.
– Jeg har lært meget af ham, og det tror jeg, vi alle har. Han er en fremragende angriber, og han har hjulpet os med sin erfaring, siger Badji om arbejdet med Patrick Mortensen.
Læs Tipsbladets kommentar efter AGF’s 4-1-sejr over Sønderjyske
Patrick Mortensen og Badji ligger begge omkring de 190 centimeter og er svære at flytte på for forsvarsspillere, og det kunne noget i Haderslev, når banen så flottere ud fra tribunerne, end den viste sig at være at spille på.
– Jeg synes, det her er en af de bedste måder, vi kan spille. Når vi går efter hovedstødsduellerne og vinder dem, kan andenboldene også være gode for os. Det er det, vi går efter, siger angriberen, der er klar på mere, hvis cheftræner Uwe Rösler har brug for det.
– Jeg mener, at jeg er den samme Youssouph Badji. Jeg er den Youssouph Badji, der altid forsøger at være positiv, som arbejder for holdet, og som er passioneret og udnytter min spilletid.
AGF udlejede i januar Richmond Gyamfi til Hobro, mens Mathias Sauer vendte tilbage fra leje i Haugesund og også er kandidat til angrebspladserne såvel som midtbanen.
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Portugal skuffede stort mod DR Congo
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Brøndby henter keeper – her er planen
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
HELT VILDT