HADERSLEV (Tipsbladet): Uwe Rösler har sagt det gentagne gange de seneste uger og måneder.
Youssouph Badji kom til sidst i sommerens transfervindue, det var et velfungerende hold to-tre måneder inde i sæsonen, og senegaleserens tid skulle nok komme.
Det gjorde den så søndag mod Sønderjyske, hvor Badji fik 71 minutter på banen med Patrick Mortensen som sidemakker og hattrick-scorer i en duo, Sønderjyske fra start slog sig på.
AGF-cheftræneren var meget klar omkring, at det havde været svært at vælge Tobias Bech fra og takkede den normale forward for indsatsen ved indskiftningen i slutfasen.
Læs Uwe Röslers kommentarer efter kampen søndag
Men som kampen gik på et flot men tungt og glat underlag, var den tyske AGF-boss sikker på, han havde valgt rigtigt, og Badji var særdeles glad for sin første Superliga-start efter sporadiske minutter i efteråret.
– Jeg er virkelig glad for at være her, for jeg har fundet gode mennesker, der har hjulpet mig meget i forhold til at blive integreret. Jeg synes, det begynder at bære frugt, siger Youssouph Badji, der havde spillet meget i opstarten men ikke følte sig sikker på noget til kampen i Haderslev.
– Det handler ikke om mine fornemmelser men om trænerens beslutning og om mit arbejde. Alle oppe foran er gode, vi er fire gode angribere, og så handler det bare om, hvem træneren vurderer er den rigtige til kampen, siger Youssouph Badji.
Kom fra belgisk topklub
Den 23-årige senegaleser kom fra belgiske Charleroi tæt på transferdeadline sidste sommer efter flere år i storklubben Club Brugge.
Før søndagens kamp i Haderslev havde han kun spillet 29 minutter som indskifter i fem Superliga-kampe, mens det var blevet til 200 minutter i pokalen med størstedelen af minutterne mod VSK Aarhus og Skive.
Så det var en første dag på den helt store AGF-scene, hvor Badji markerede sig i presspillet og medvirken til en af Patrick Mortensens scoringer, og det samspil vil den 23-årige angriber meget gerne dyrke yderligere.
– Vi vidste, at det ikke ville blive nemt, og at banen ikke var den bedste. Så kom her for at kæmpe og arbejde hårdt, og det fik vi et godt resultat ud af. Jeg var meget glad for at spille med Patrick. Han er en god anfører, der hjælper os meget, og det var godt at spille med ham, siger Youssouph Badji.

– Han er en stor spiller og angriber, og han kan altid score, som han hele tiden har gjort, og vi er glade for ham.
– Jeg har lært meget af ham, og det tror jeg, vi alle har. Han er en fremragende angriber, og han har hjulpet os med sin erfaring, siger Badji om arbejdet med Patrick Mortensen.
Læs Tipsbladets kommentar efter AGF’s 4-1-sejr over Sønderjyske
Patrick Mortensen og Badji ligger begge omkring de 190 centimeter og er svære at flytte på for forsvarsspillere, og det kunne noget i Haderslev, når banen så flottere ud fra tribunerne, end den viste sig at være at spille på.
– Jeg synes, det her er en af de bedste måder, vi kan spille. Når vi går efter hovedstødsduellerne og vinder dem, kan andenboldene også være gode for os. Det er det, vi går efter, siger angriberen, der er klar på mere, hvis cheftræner Uwe Rösler har brug for det.
– Jeg mener, at jeg er den samme Youssouph Badji. Jeg er den Youssouph Badji, der altid forsøger at være positiv, som arbejder for holdet, og som er passioneret og udnytter min spilletid.
AGF udlejede i januar Richmond Gyamfi til Hobro, mens Mathias Sauer vendte tilbage fra leje i Haugesund og også er kandidat til angrebspladserne såvel som midtbanen.
LIVE
LIVE: Godt FC København-nyt før derby
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
UEFA med vild ændring
Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
LIGE NU