HADERSLEV (Tipsbladet): Uwe Rösler har sagt det gentagne gange de seneste uger og måneder.
Youssouph Badji kom til sidst i sommerens transfervindue, det var et velfungerende hold to-tre måneder inde i sæsonen, og senegaleserens tid skulle nok komme.
Det gjorde den så søndag mod Sønderjyske, hvor Badji fik 71 minutter på banen med Patrick Mortensen som sidemakker og hattrick-scorer i en duo, Sønderjyske fra start slog sig på.
AGF-cheftræneren var meget klar omkring, at det havde været svært at vælge Tobias Bech fra og takkede den normale forward for indsatsen ved indskiftningen i slutfasen.
Læs Uwe Röslers kommentarer efter kampen søndag
Men som kampen gik på et flot men tungt og glat underlag, var den tyske AGF-boss sikker på, han havde valgt rigtigt, og Badji var særdeles glad for sin første Superliga-start efter sporadiske minutter i efteråret.
– Jeg er virkelig glad for at være her, for jeg har fundet gode mennesker, der har hjulpet mig meget i forhold til at blive integreret. Jeg synes, det begynder at bære frugt, siger Youssouph Badji, der havde spillet meget i opstarten men ikke følte sig sikker på noget til kampen i Haderslev.
– Det handler ikke om mine fornemmelser men om trænerens beslutning og om mit arbejde. Alle oppe foran er gode, vi er fire gode angribere, og så handler det bare om, hvem træneren vurderer er den rigtige til kampen, siger Youssouph Badji.
Kom fra belgisk topklub
Den 23-årige senegaleser kom fra belgiske Charleroi tæt på transferdeadline sidste sommer efter flere år i storklubben Club Brugge.
Før søndagens kamp i Haderslev havde han kun spillet 29 minutter som indskifter i fem Superliga-kampe, mens det var blevet til 200 minutter i pokalen med størstedelen af minutterne mod VSK Aarhus og Skive.
Så det var en første dag på den helt store AGF-scene, hvor Badji markerede sig i presspillet og medvirken til en af Patrick Mortensens scoringer, og det samspil vil den 23-årige angriber meget gerne dyrke yderligere.
– Vi vidste, at det ikke ville blive nemt, og at banen ikke var den bedste. Så kom her for at kæmpe og arbejde hårdt, og det fik vi et godt resultat ud af. Jeg var meget glad for at spille med Patrick. Han er en god anfører, der hjælper os meget, og det var godt at spille med ham, siger Youssouph Badji.

– Han er en stor spiller og angriber, og han kan altid score, som han hele tiden har gjort, og vi er glade for ham.
– Jeg har lært meget af ham, og det tror jeg, vi alle har. Han er en fremragende angriber, og han har hjulpet os med sin erfaring, siger Badji om arbejdet med Patrick Mortensen.
Læs Tipsbladets kommentar efter AGF’s 4-1-sejr over Sønderjyske
Patrick Mortensen og Badji ligger begge omkring de 190 centimeter og er svære at flytte på for forsvarsspillere, og det kunne noget i Haderslev, når banen så flottere ud fra tribunerne, end den viste sig at være at spille på.
– Jeg synes, det her er en af de bedste måder, vi kan spille. Når vi går efter hovedstødsduellerne og vinder dem, kan andenboldene også være gode for os. Det er det, vi går efter, siger angriberen, der er klar på mere, hvis cheftræner Uwe Rösler har brug for det.
– Jeg mener, at jeg er den samme Youssouph Badji. Jeg er den Youssouph Badji, der altid forsøger at være positiv, som arbejder for holdet, og som er passioneret og udnytter min spilletid.
AGF udlejede i januar Richmond Gyamfi til Hobro, mens Mathias Sauer vendte tilbage fra leje i Haugesund og også er kandidat til angrebspladserne såvel som midtbanen.
LIVE
TransferLIVE: Skifte afsløret dagen efter FCK-brag
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
HELT VILDT
Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
FC København tjente millioner tirsdag aften
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Forventer mudderkrig mod FCM
TOPNYHED
Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
NYHEDER
Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
EKSKLUSIVT
Dansk klub har ham på radaren
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig med Rosenborg
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Portugal
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
NYHEDER