HADERSLEV (Tipsbladet): Uwe Rösler har sagt det gentagne gange de seneste uger og måneder.
Youssouph Badji kom til sidst i sommerens transfervindue, det var et velfungerende hold to-tre måneder inde i sæsonen, og senegaleserens tid skulle nok komme.
Det gjorde den så søndag mod Sønderjyske, hvor Badji fik 71 minutter på banen med Patrick Mortensen som sidemakker og hattrick-scorer i en duo, Sønderjyske fra start slog sig på.
AGF-cheftræneren var meget klar omkring, at det havde været svært at vælge Tobias Bech fra og takkede den normale forward for indsatsen ved indskiftningen i slutfasen.
Læs Uwe Röslers kommentarer efter kampen søndag
Men som kampen gik på et flot men tungt og glat underlag, var den tyske AGF-boss sikker på, han havde valgt rigtigt, og Badji var særdeles glad for sin første Superliga-start efter sporadiske minutter i efteråret.
– Jeg er virkelig glad for at være her, for jeg har fundet gode mennesker, der har hjulpet mig meget i forhold til at blive integreret. Jeg synes, det begynder at bære frugt, siger Youssouph Badji, der havde spillet meget i opstarten men ikke følte sig sikker på noget til kampen i Haderslev.
– Det handler ikke om mine fornemmelser men om trænerens beslutning og om mit arbejde. Alle oppe foran er gode, vi er fire gode angribere, og så handler det bare om, hvem træneren vurderer er den rigtige til kampen, siger Youssouph Badji.
Kom fra belgisk topklub
Den 23-årige senegaleser kom fra belgiske Charleroi tæt på transferdeadline sidste sommer efter flere år i storklubben Club Brugge.
Før søndagens kamp i Haderslev havde han kun spillet 29 minutter som indskifter i fem Superliga-kampe, mens det var blevet til 200 minutter i pokalen med størstedelen af minutterne mod VSK Aarhus og Skive.
Så det var en første dag på den helt store AGF-scene, hvor Badji markerede sig i presspillet og medvirken til en af Patrick Mortensens scoringer, og det samspil vil den 23-årige angriber meget gerne dyrke yderligere.
– Vi vidste, at det ikke ville blive nemt, og at banen ikke var den bedste. Så kom her for at kæmpe og arbejde hårdt, og det fik vi et godt resultat ud af. Jeg var meget glad for at spille med Patrick. Han er en god anfører, der hjælper os meget, og det var godt at spille med ham, siger Youssouph Badji.

– Han er en stor spiller og angriber, og han kan altid score, som han hele tiden har gjort, og vi er glade for ham.
– Jeg har lært meget af ham, og det tror jeg, vi alle har. Han er en fremragende angriber, og han har hjulpet os med sin erfaring, siger Badji om arbejdet med Patrick Mortensen.
Læs Tipsbladets kommentar efter AGF’s 4-1-sejr over Sønderjyske
Patrick Mortensen og Badji ligger begge omkring de 190 centimeter og er svære at flytte på for forsvarsspillere, og det kunne noget i Haderslev, når banen så flottere ud fra tribunerne, end den viste sig at være at spille på.
– Jeg synes, det her er en af de bedste måder, vi kan spille. Når vi går efter hovedstødsduellerne og vinder dem, kan andenboldene også være gode for os. Det er det, vi går efter, siger angriberen, der er klar på mere, hvis cheftræner Uwe Rösler har brug for det.
– Jeg mener, at jeg er den samme Youssouph Badji. Jeg er den Youssouph Badji, der altid forsøger at være positiv, som arbejder for holdet, og som er passioneret og udnytter min spilletid.
AGF udlejede i januar Richmond Gyamfi til Hobro, mens Mathias Sauer vendte tilbage fra leje i Haugesund og også er kandidat til angrebspladserne såvel som midtbanen.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
Thomas Frank og co. skuffer på ny
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer