Mortensens nye makker: – Begynder at bære frugt

Efter at have spillet i flere testkampe var Youssouph Badji lykkelig for at starte inde i AGF’s sejr over Sønderjyske.



HADERSLEV (Tipsbladet): Uwe Rösler har sagt det gentagne gange de seneste uger og måneder.

Youssouph Badji kom til sidst i sommerens transfervindue, det var et velfungerende hold to-tre måneder inde i sæsonen, og senegaleserens tid skulle nok komme.

Det gjorde den så søndag mod Sønderjyske, hvor Badji fik 71 minutter på banen med Patrick Mortensen som sidemakker og hattrick-scorer i en duo, Sønderjyske fra start slog sig på.

AGF-cheftræneren var meget klar omkring, at det havde været svært at vælge Tobias Bech fra og takkede den normale forward for indsatsen ved indskiftningen i slutfasen.

Læs Uwe Röslers kommentarer efter kampen søndag

Men som kampen gik på et flot men tungt og glat underlag, var den tyske AGF-boss sikker på, han havde valgt rigtigt, og Badji var særdeles glad for sin første Superliga-start efter sporadiske minutter i efteråret.

– Jeg er virkelig glad for at være her, for jeg har fundet gode mennesker, der har hjulpet mig meget i forhold til at blive integreret. Jeg synes, det begynder at bære frugt, siger Youssouph Badji, der havde spillet meget i opstarten men ikke følte sig sikker på noget til kampen i Haderslev.

– Det handler ikke om mine fornemmelser men om trænerens beslutning og om mit arbejde. Alle oppe foran er gode, vi er fire gode angribere, og så handler det bare om, hvem træneren vurderer er den rigtige til kampen, siger Youssouph Badji.

Kom fra belgisk topklub
Den 23-årige senegaleser kom fra belgiske Charleroi tæt på transferdeadline sidste sommer efter flere år i storklubben Club Brugge.

Før søndagens kamp i Haderslev havde han kun spillet 29 minutter som indskifter i fem Superliga-kampe, mens det var blevet til 200 minutter i pokalen med størstedelen af minutterne mod VSK Aarhus og Skive.

Så det var en første dag på den helt store AGF-scene, hvor Badji markerede sig i presspillet og medvirken til en af Patrick Mortensens scoringer, og det samspil vil den 23-årige angriber meget gerne dyrke yderligere.

– Vi vidste, at det ikke ville blive nemt, og at banen ikke var den bedste. Så kom her for at kæmpe og arbejde hårdt, og det fik vi et godt resultat ud af. Jeg var meget glad for at spille med Patrick. Han er en god anfører, der hjælper os meget, og det var godt at spille med ham, siger Youssouph Badji.

Badji_Youssouph

– Han er en stor spiller og angriber, og han kan altid score, som han hele tiden har gjort, og vi er glade for ham.

– Jeg har lært meget af ham, og det tror jeg, vi alle har. Han er en fremragende angriber, og han har hjulpet os med sin erfaring, siger Badji om arbejdet med Patrick Mortensen.

Læs Tipsbladets kommentar efter AGF’s 4-1-sejr over Sønderjyske

Patrick Mortensen og Badji ligger begge omkring de 190 centimeter og er svære at flytte på for forsvarsspillere, og det kunne noget i Haderslev, når banen så flottere ud fra tribunerne, end den viste sig at være at spille på.

– Jeg synes, det her er en af de bedste måder, vi kan spille. Når vi går efter hovedstødsduellerne og vinder dem, kan andenboldene også være gode for os. Det er det, vi går efter, siger angriberen, der er klar på mere, hvis cheftræner Uwe Rösler har brug for det.

– Jeg mener, at jeg er den samme Youssouph Badji. Jeg er den Youssouph Badji, der altid forsøger at være positiv, som arbejder for holdet, og som er passioneret og udnytter min spilletid.

AGF udlejede i januar Richmond Gyamfi til Hobro, mens Mathias Sauer vendte tilbage fra leje i Haugesund og også er kandidat til angrebspladserne såvel som midtbanen.





Nu åbner Wind op for fremtiden




LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Thomas Frank er favorit til jobbet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Verdensstjerne roser Højlund

Jakob Poulsen maner til ro

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Sejr sender AGF på guldkurs



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Færdig i Manchester City

Kasper Dolberg i choktransfer?

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Simeone fatter det ikke

Superliga-ekspert i svime over FCK

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Blandt dette årtusindes bedste

Han kan meget vel ende som en lille legende

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

I tvivl om Bo Svenssons FCK

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Langer ud efter Superliga-stjerne

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Juventus tager vigtig skalp

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Vejle snyder Randers i overtiden

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

AGF-stjerne drømmer om stort skifte