Mortensens nye makker: – Begynder at bære frugt

Efter at have spillet i flere testkampe var Youssouph Badji lykkelig for at starte inde i AGF’s sejr over Sønderjyske.



HADERSLEV (Tipsbladet): Uwe Rösler har sagt det gentagne gange de seneste uger og måneder.

Youssouph Badji kom til sidst i sommerens transfervindue, det var et velfungerende hold to-tre måneder inde i sæsonen, og senegaleserens tid skulle nok komme.

Det gjorde den så søndag mod Sønderjyske, hvor Badji fik 71 minutter på banen med Patrick Mortensen som sidemakker og hattrick-scorer i en duo, Sønderjyske fra start slog sig på.

AGF-cheftræneren var meget klar omkring, at det havde været svært at vælge Tobias Bech fra og takkede den normale forward for indsatsen ved indskiftningen i slutfasen.

Læs Uwe Röslers kommentarer efter kampen søndag

Men som kampen gik på et flot men tungt og glat underlag, var den tyske AGF-boss sikker på, han havde valgt rigtigt, og Badji var særdeles glad for sin første Superliga-start efter sporadiske minutter i efteråret.

– Jeg er virkelig glad for at være her, for jeg har fundet gode mennesker, der har hjulpet mig meget i forhold til at blive integreret. Jeg synes, det begynder at bære frugt, siger Youssouph Badji, der havde spillet meget i opstarten men ikke følte sig sikker på noget til kampen i Haderslev.

– Det handler ikke om mine fornemmelser men om trænerens beslutning og om mit arbejde. Alle oppe foran er gode, vi er fire gode angribere, og så handler det bare om, hvem træneren vurderer er den rigtige til kampen, siger Youssouph Badji.

Kom fra belgisk topklub
Den 23-årige senegaleser kom fra belgiske Charleroi tæt på transferdeadline sidste sommer efter flere år i storklubben Club Brugge.

Før søndagens kamp i Haderslev havde han kun spillet 29 minutter som indskifter i fem Superliga-kampe, mens det var blevet til 200 minutter i pokalen med størstedelen af minutterne mod VSK Aarhus og Skive.

Så det var en første dag på den helt store AGF-scene, hvor Badji markerede sig i presspillet og medvirken til en af Patrick Mortensens scoringer, og det samspil vil den 23-årige angriber meget gerne dyrke yderligere.

– Vi vidste, at det ikke ville blive nemt, og at banen ikke var den bedste. Så kom her for at kæmpe og arbejde hårdt, og det fik vi et godt resultat ud af. Jeg var meget glad for at spille med Patrick. Han er en god anfører, der hjælper os meget, og det var godt at spille med ham, siger Youssouph Badji.

Badji_Youssouph

– Han er en stor spiller og angriber, og han kan altid score, som han hele tiden har gjort, og vi er glade for ham.

– Jeg har lært meget af ham, og det tror jeg, vi alle har. Han er en fremragende angriber, og han har hjulpet os med sin erfaring, siger Badji om arbejdet med Patrick Mortensen.

Læs Tipsbladets kommentar efter AGF’s 4-1-sejr over Sønderjyske

Patrick Mortensen og Badji ligger begge omkring de 190 centimeter og er svære at flytte på for forsvarsspillere, og det kunne noget i Haderslev, når banen så flottere ud fra tribunerne, end den viste sig at være at spille på.

– Jeg synes, det her er en af de bedste måder, vi kan spille. Når vi går efter hovedstødsduellerne og vinder dem, kan andenboldene også være gode for os. Det er det, vi går efter, siger angriberen, der er klar på mere, hvis cheftræner Uwe Rösler har brug for det.

– Jeg mener, at jeg er den samme Youssouph Badji. Jeg er den Youssouph Badji, der altid forsøger at være positiv, som arbejder for holdet, og som er passioneret og udnytter min spilletid.

AGF udlejede i januar Richmond Gyamfi til Hobro, mens Mathias Sauer vendte tilbage fra leje i Haugesund og også er kandidat til angrebspladserne såvel som midtbanen.



Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Set i København – de leder efter ny sportschef

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

I dialog med Brøndby

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Opløftende melding for ‘AC’

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

En kæmpe sejr

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

– Det vil være fuldstændigt magisk

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

‘Har lukket munden på kritikerne’

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

De er 2025-mestre i Superligaen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Jubler over dansker: Dette er bare starten